Domů Články OpenData: Historické záznamy o počasí mají být zdarma veřejné, nařídil soud

OpenData: Historické záznamy o počasí mají být zdarma veřejné, nařídil soud

Podle Městského soudu v Praze musí být informace o počasí bezplatně přístupné veřejnosti. Jen informovaní občané se totiž podle verdiktu můžou zasazovat o příznivé životní prostředí. Soudci proto Českému hydrometeorologickému ústavu (ČHMÚ) nařídili, aby zveřejnil historické záznamy o srážkách a teplotách. ČHMÚ však data dosud zpřístupňoval za poplatek a obává se tak, že tak přijde o zdroj financí.

ČHMÚ, který informace sbírá, je na prodeji dat závislý

Příjmy z komerčních služeb tvoří přes pětinu jeho rozpočtu. Konkrétně v loňském roce ČHMÚ hospodařil s necelými 772 miliony, prodejem dat a služeb si vydělal 177 milionů.  A historická data představují svým způsobem výrobní nástroj, protože jsou potřeba pro tvorbu předpovědí počasí.

„Třetinu musíme vydělat, ale společnost na druhou stranu očekává, že data a informace budeme zveřejňovat zdarma,“ řekl letos v březnu nový ředitel úřadu Mark Rieder.

Přesto ale na konferenci Open Data Expo naznačil, že přístup ústavu by se mohl změnit. „Řekneme, že toto jsou data plně hrazená státem a tyto jsou z komerční činnosti. Podle toho s tím budeme nakládat,“, uvedl informaci server iRozhlas.cz.

V zahraničí informace poskytují informace o počasí ve formátu OpenDat již dnes

„Jedná se o přirozený vývoj, který kopíruje vývoj v okolních státech EU, zejména v Polsku a v Německu. Má oporu i v evropské legislativě a je to dobrá zpráva pro všechny občany,“ napsal serveru iROZHLAS.cz Michal Najman ze společnosti Meteopress. „Volně dostupná data znamenají, že mnoho programátorů, developerů a firem v oboru může vyvinout spoustu skvělých aplikací.“

Německý meteorologický ústav DWD svá měření publikuje ve formátu otevřených dat, volný přístup pro programátory má i polský ICM.

Na stranu otevřeného přístupu se přiklonil i soud, když označil za „pochybné“ tvrzení ČHMÚ, že data o počasí jsou cenná a není je tedy možno zveřejnit. „Není zjevné, komu by měl takový statek přinášet užitek, pokud ne právě široké veřejnosti,“ uzavřeli soudci.

Zdroj: iRozhlas.cz

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

ČTÚ: odcizený občanský průkazu z vás dlužníka u operátora neudělá
17.9.2018
Dojde-li ke zneužití odcizeného občanského průkazu při...
Státní firma nemusí být veřejný zadavatel, řekl v přelomovém verdiktu krajský soud
23.10.2017
Ačkoliv je firma stoprocentně vlastněná státem, nemusí...
Datové centrum Babišova resortu s daty o daních i občanech za 280 milionů v Zelenči má zelenou
7.7.2016
Nejcitlivější data státu, o daních i občanech, mají být...
Žalobci si kauzu Opencard přehazují jako velmi horký brambor, z Hradce se vrací opět do Prahy
29.3.2016
Řešit kauzu Opencard rozhodně nepatří mezi žalobci k...
Vrchní soud rozhodl, Nadační fond proti korupci plní účel a rušit se nebude
17.12.2015
Vrchní soud v Praze včera jednoznačně potvrdil...

Diskuse

comments powered by Disqus