Domů Články Ostrava dostala od ÚOHS pokutu 200 tisíc za tendr na integraci IT systémů

Ostrava dostala od ÚOHS pokutu 200 tisíc za tendr na integraci IT systémů

Úřad na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) viní ostravský magistrát z toho, že na veřejnou zakázku za téměř 22 miliónů korun na sjednocení informačního systému pro všechny městské obvody a organizace nevypsal výběrové řízení, ale zadal ji bez soutěže společnosti Vera. Městu proto uložil pokutu ve výši 200 tisíc korun, ve hře byla podle informací Práva až miliónová sankce. Radní s rozhodnutím úřadu i tak nesouhlasí.

Sjednocení systému se nezdařilo

„Budeme apelovat na ministerstvo vnitra, aby přijalo takový zákon, v rámci něhož by si stát najal firmu, která by vyvíjela programy pro obce, když je po nich požaduje. Takhle to má každé město jinak a vznikají problémy,“ uvedl pro Právo primátor Petr Kajnar.

Podle města Ostravy měla společnost Vera jako jediná napojení na registr obyvatel

Město vybralo firmu Vera kvůli technickým, ekonomickým a také praktickým důvodům, tvrdí Madej. „Společnost jako jediná měla v té době napojení na registr obyvatel na ministerstvu vnitra. Tak jsme mohli systém v celém městě sjednotit a lidé si mohli na jediné přepážce vyřídit například poplatek za psa i za odpad,“ uvedl náměstek ostravského primátora Madej.

Server eGov.cz ale upozorňuje, že pokud nebylo stanovisko zkráceno či upraveno, nezakládá se toto tvrzení na pravdě, protože přístup k registru obyvatel je umožněn pouze na základě platných právních předpisů a žádná firma nemá výhradní postavení v napojení na základní registryInformační systém veřejné správy, který obsahuje Referenční údaje. Základní kámen pro rozšiřování služeb pro občany v rámci strategie rozvoje projektů eGovernmentu. Registry představují soubor dat a údajů, které bude sdílet celá veřejná správa. Ostatní registry budou čerpat údaje ze základních registrů. Základními registry jsou: - registr obyvatelstva (ROB) - registr osob (ROS) - registr územní identifikace, adres a nemovitostí (RUIAN) - registr práv a povinností (RPP).
.

Podle informací Práva se navíc sjednocení systému městu nepodařilo

Opakovaně si na něj stěžovaly i samotné obvody. Například radní z Poruby už před třemi lety vyzvali magistrát, aby neutěšenou situaci řešil, uvedl mluvčí obvodu Martin Otipka.

Zdroj: novinky.cz

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Hackathon opět propojil otevřená data do zajímavých aplikací
17.9.2019
Rekordní počet institucí se letos zapojilo do třetího...
Česká pošta začne nabízet samoobslužné kiosky, nahradí automatizace nedostatek zaměstnanců?
4.9.2019
Obchodní ředitel České pošty Martin Vránek představil...
Kvůli tendru na síť Pegas byla podaná stížnost k antimonopolnímu úřadu
20.8.2019
Nordic Telecom poslal stížnost na Úřad pro ochranu...
Na Portálu občana zjistíte, kdy Vám propadne řidičský průkaz
9.8.2019
Ministerstvo dopravy upozornilo, že od začátku...
Počet datových schránek pokořil hranici jeden milion
7.8.2019
Lidé už v Česku využívají 1 000 000 datových schránek....

Diskuse

comments powered by Disqus