Domů Články Otevřená data veřejné správy pomáhají byznysu i výzkumu

Otevřená data veřejné správy pomáhají byznysu i výzkumu

Sledování dat úřadů, jejich sdílení či zveřejňování je od loňského podzimu výrazně jednodušší. Velmi tomu pomohla novela zákona o svobodném přístupu k informacím, která odstranila poslední z větších bariér, které stály mezi orgány veřejné moci a občany -sice zveřejněná, ale technicky nedostupná data. Zákon nově přikazuje několika tisícům institucí, aby informace, jež povinně nebo dobrovolně zveřejňují, publikovaly v otevřeném, a pokud je to možné, i ve strojově čitelném formátu.

Veřejné informace bude možné využívat i pro komerční využití

„Veřejná správa disponuje řadou publikovatelných informací, které je možné využít v rámci podnikatelské činnosti,“ uvedl pro HN Petr Mlsna, náměstek ministra vnitra pro řízení sekce legislativy a archivnictví.

„Novela činí z práva na informace obor budoucnosti pro komerční využití hromadných dat, nové aplikace a rozvoj ICTinformační a komunikační technologie
byznysu,“
řekl František Korbel z Havel, Holásek & Partners. Právo na informace podle něj už není pouze základním politickým právem, ale také právem majetkovým. „Novelu považuji za krok správným směrem, tedy ke stavu, aby informace byly zpracovávány moderním způsobem,“ upřesnila pro HN předsedkyně Úřadu pro ochranu osobních údajů Ivana Janů. Novelu i tak jako revoluční nevnímá, jelikož data měla být zveřejňována i před novelou.

Ministerstvo vnitra chystá národní katalog otevřených dat

Ministerstvo vnitra podle náměstka Mlsny nezaznamenalo od účinnosti zákona žádné problémy se zveřejňováním. Resort chce proto jít v dohledné době ještě dál. „Dalším krokem je stanovení povinně zveřejňovaných datových sad. Tím se počet publikovaných dat zvýší, standardizuje a zpřístupní na jednom místě,“ popsal Mlsna změny, které právě projednává Legislativní rada vlády. Vzniknout by měl také Národní katalog,který by odkazoval na zdroje otevřených dat.

Zdroj: HN

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Olomoucký kraj hlasoval proti stávající podobě #EET, i s podporou vládních stran
26.9.2016
Olomoucký kraj dnes i za podpory zastupitelů za ČSSD...
Vláda chce do státní služby přilákat nové odborníky, včetně IT odborníků
22.9.2016
Od prvního listopadu letošního roku se o čtyři procenta...
Logo "Poctivá pokladna podnikatele" pomůže s výběrem zařízení pro #EET
21.9.2016
Na základě průzkumu očekávaných vlastností pokladních...
Netransparentní JŘBÚ pro společnost NESS Czech: půlmilionová pokuta za delikty při zadávání tendru na zajištění ICT řešení maturit
21.9.2016
Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS)...
Chovanec inicioval zrušení zákona o elektronickém podpisu. Který předpis jej nahradí?
20.9.2016
Od července platí v celé Evropské unii nařízení, které...

Diskuse

comments powered by Disqus