Domů Články Otevřená data veřejné správy pomáhají byznysu i výzkumu

Otevřená data veřejné správy pomáhají byznysu i výzkumu

Sledování dat úřadů, jejich sdílení či zveřejňování je od loňského podzimu výrazně jednodušší. Velmi tomu pomohla novela zákona o svobodném přístupu k informacím, která odstranila poslední z větších bariér, které stály mezi orgány veřejné moci a občany -sice zveřejněná, ale technicky nedostupná data. Zákon nově přikazuje několika tisícům institucí, aby informace, jež povinně nebo dobrovolně zveřejňují, publikovaly v otevřeném, a pokud je to možné, i ve strojově čitelném formátu.

Veřejné informace bude možné využívat i pro komerční využití

„Veřejná správa disponuje řadou publikovatelných informací, které je možné využít v rámci podnikatelské činnosti,“ uvedl pro HN Petr Mlsna, náměstek ministra vnitra pro řízení sekce legislativy a archivnictví.

„Novela činí z práva na informace obor budoucnosti pro komerční využití hromadných dat, nové aplikace a rozvoj ICTinformační a komunikační technologie
byznysu,“
řekl František Korbel z Havel, Holásek & Partners. Právo na informace podle něj už není pouze základním politickým právem, ale také právem majetkovým. „Novelu považuji za krok správným směrem, tedy ke stavu, aby informace byly zpracovávány moderním způsobem,“ upřesnila pro HN předsedkyně Úřadu pro ochranu osobních údajů Ivana Janů. Novelu i tak jako revoluční nevnímá, jelikož data měla být zveřejňována i před novelou.

Ministerstvo vnitra chystá národní katalog otevřených dat

Ministerstvo vnitra podle náměstka Mlsny nezaznamenalo od účinnosti zákona žádné problémy se zveřejňováním. Resort chce proto jít v dohledné době ještě dál. „Dalším krokem je stanovení povinně zveřejňovaných datových sad. Tím se počet publikovaných dat zvýší, standardizuje a zpřístupní na jednom místě,“ popsal Mlsna změny, které právě projednává Legislativní rada vlády. Vzniknout by měl také Národní katalog,který by odkazoval na zdroje otevřených dat.

Zdroj: HN

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Otevřená data: Městská část Brno-střed nabízí občanům detailní rozklikávací rozpočet
21.6.2016
Městská část Brno-střed zveřejnila na svých webových...
Špatný stav eGovernmentu v Česku podle hodnocení Indexu DESI? Je zde mnoho kritiků i podporovatelů
20.6.2016
V hodnocení digitalizace veřejných služeb Česko patří...
#EET je zlatým dolem pro mobilní operátory, předhánějí se v nabídkách pro restauratéry
16.6.2016
Hoteliéři a restauratéři budou kvůli elektronické...
Projekt MOJE daně ministerstva financí chce jednodušší daňový systém pomocí elektronizace, ale až v roce 2020
15.6.2016
MOderní a JEdnoduché – přívlastky, které se skrývají v...
Mládek plán na rychlý internet (opět) posouvá, nyní o to žádá internetový průmysl
14.6.2016
Klíčový dokument, který musí do konce roku schválit...

Diskuse

comments powered by Disqus