Domů Komentáře PES pomůže podnikatelům - přehled všech povinností bude na jednom místě, zadarmo to ale nebude!

PES pomůže podnikatelům - přehled všech povinností bude na jednom místě, zadarmo to ale nebude!

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) se rozhodlo podpořit Hospodářskou komoru ČR v rozvoji obsahu právního elektronického systému (PES), který přehledně na jednom místě zpřístupní podnikatelům všechny povinnosti vyplývající pro ně z právních předpisů. Ministryně Marta Nováková v pátek podepsala s prezidentem Hospodářské komory ČR Vladimírem Dlouhým dohodu o spolupráci na projektu PES. Systém PES však nebude zadarmo, podnikatelé si za tuto službu zaplatí.

Podnikatelé mohou využívat Právní elektronický systém, který vyvinula Hospodářská komora, od letošního ledna

„Právní elektronický systém považuji i za efektivní nástroj pro analýzu regulační a byrokratické zátěže pro podnikatele, která vyplývá z právních předpisů,“ sdělila ministryně Nováková a dodává: „PES nabídne podnikatelům přehledně a v uživatelsky přívětivé podobě seznam povinností, které je zapotřebí při podnikání plnit. Věřím v jeho úspěch, rozvoj a spokojenost podnikatelů.“.

„Všichni podnikatelé a živnostníci zbytečně ztrácejí čas, energii a peníze jen proto, aby ohlídali své zákonné povinnosti a vyhnuli se zbytečným sankcím. Vynaložené úsilí by přitom mnohem efektivněji využili pro svůj byznys. Hospodářská komora ČR, která sdružuje a zastupuje v České republice největší množství podnikatelů, proto našla unikátní způsob, jak jim ulehčit,“ uvedl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Informace, které podnikatelé v PES naleznou, mají v tuto chvíli informativní charakter

Bez příslušné legislativy zatím totiž nelze dát přehledu větší závaznost, kterou by podnikatelé přivítali. V budoucnu chce proto Hospodářská komora usilovat o to, aby přehledy povinností byly přímo povinnou součástí všech zákonů.

MPO se s Hospodářskou komorou dohodlo na vzájemné spolupráci z hlediska zpracování přehledu povinností vyplývajících z právních předpisů, které má resort v gesci. V současné době se tak podílí na seznamu povinností u živnostenského zákona.

Spolupráce na projektu PES je jedním z opatření, kterými MPO bojuje proti administrativní zátěži. Do roku 2020 ministerstvo plánuje snížit zátěž o dalších 40 opatření. Z tohoto počtu jich bylo splněno přes 20 a další budou realizována v dohledné době.

Zadarmo to ale nebude

Komora počítá s tím, že základní balík povinností pro živnostníky vyjde na stovku měsíčně. Další balíčky bude možné přikoupit pro konkrétní profese či obory, jejich cena bude vycházet z náročnosti zpracování příslušné legislativy.

Od ledna 2019 měly být v nabídce dva balíčky prvních devatenácti zákonů týkajících se podnikání

Balíček „Podnikatel – základ“ a balíček „Podnikatel – zaměstnavatel“. Balíčky mají být určeny nejen těm, kteří podnikat začínají, ale i těm, kteří podnikají již delší dobu a nejsou si jisti, zda plní všechny zákonem předepsané povinnosti, anebo se jejich podnikání rozrůstá o další obory podnikání či zaměstnance.

Zdroj: MPO

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Ministryně MPO představila priority pro rok 2019, patří sem i podpora výstavby rychlého internetu
5.2.2019
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) včera uspořádalo...
Dzurilla: Občanky i stavební povolení bude brzy možné vyřídit online
21.1.2019
Žádost o stavební povolení, vystavení nového občanského...
Úřad vlády se připojil k memorandu o spolupráci na rozvoji umělé inteligence
18.1.2019
Platforma pro umělou inteligenci Svazu průmyslu a...
MPO chystá strategii a nový program na podporu umělé inteligence
17.1.2019
Umělá inteligence je jednou z prioritních oblastí,...
Metodika NÚKIB: produkty Huawei i ZTE lze vyloučit z IT tendrů
9.1.2019
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost...

Diskuse

comments powered by Disqus