Domů Články Piráti chtějí na úřadech povinné elektronické spisy od roku 2021

Piráti chtějí na úřadech povinné elektronické spisy od roku 2021

Elektronické spisové služby stojí veřejnou správu až 6 miliard korun ročně a téměř žádné z nich nesplňují standardy v zákoně. Vyplývá to z analýz Ministerstva vnitra ČR. Pirátský poslanec Jakub Michálek proto podal pozměňovací návrh, který zavádí povinný elektronický spis na velkých úřadech od roku 2021.

„Chceme opravdovou revoluci v digitalizaci státu. Navštívil jsem Ústavní soud, kde mi ukázali elektronické nahlížení do spisu zevnitř. Advokáti, kteří ročně pošlou asi 4000 ústavních stížností, díky nové službě ušetří čas za cestování do Brna. Jde o první vlaštovku elektronizace soudnictví. Moje cíle jsou ale daleko ambicióznější. Připravil jsem zákon, který zavádí elektronický spis od roku 2021. Od tohoto roku by si úřady musely posílat všechny spisy elektronicky. Občané budou moci nahlížet do spisů z domova a vyřizování věcí se zrychlí. Navíc uspoříme náklady na poštu a nebudou ze spisů mizet dokumenty. Ministerstvo konečně začne certifikovat systémy, zda splňují již existující národní standard elektronické spisové služby. Dlouhodobým plánem je mít jednotnou aplikaci pro spisovou službu ve veřejné správě jako mají v Německu, což by státu ušetřilo mnoho miliard korun ročně a usnadnilo zaučení nových úředníků,“ vysvětluje Michálek, který vede podvýbor sněmovny pro digitalizaci justice a e-Sbírku.

Elektronické spisové služby patří mezi největší úložiště osobních údajů, které nejsou dostatečně chráněny

Návrh byl předložen jako pozměňovací návrh ke změnovému zákonu k GDPR (ST 139), díky čemuž ho Sněmovna projedná již na příštím jednání pléna. Pokud bude návrh schválen, budou velké úřady od roku 2021 používat pouze certifikované spisovky. CertifikaceZpůsob ověření požadované kvality či stanoveného požadavku. Používá se pro ověření jednotlivce či skupiny obyvatel vykonávajících podobné či shodné činnosti, vyžadující ověření kvality a nutnost jejího prokázání (lektoři, technologické postupy, kontrola kvality, atd.).
ověřuje soulad s národním standardem elektronické spisové služby, který vydává Ministerstvo vnitra a na jehož přípravě se podílejí i dodavatelé. Standard má mít nově zvláštní část, která upraví specifická metadata pro různá řízení (např. stavební řízení, soudní řízení), aby si mohly úřady data hladce vyměňovat. Samotnou certifikaci by na základě pověření ministerstva vnitra prováděl státní podnik Elektrotechnický zkušební ústav, který se v podobných oborech certifikaci věnuje již dnes.

Zdroj: Piráti

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Programátoři už podruhé hackli stát, stát vydal data dobrovolně
18.9.2018
Z pátku na sobotu se v sídle Nejvyššího kontrolního...
Novela zákona umožní rychlejší výstavbu síťové infrastuktury
18.9.2018
Od 31. srpna letošního roku začal platit zákon č....
Pošta žádá o úhradu čistých nákladů za rok 2017 ve výší 500 milionů
17.9.2018
Česká pošta žádá o úhradu čistých nákladů za rok 2017 v...
Stát umožní v obcích zpolplatnit služby typu Airbnb
14.9.2018
Vláda schválila návrh novely zákona o místních...
Co má přinést zákon o právu na digitální službu z dílny ICT Unie?
12.9.2018
Jaké hlavní změny má do českého eGovernmentu přinést...

Diskuse

comments powered by Disqus