Domů Články Piráti chtějí na úřadech povinné elektronické spisy od roku 2021

Piráti chtějí na úřadech povinné elektronické spisy od roku 2021

Elektronické spisové služby stojí veřejnou správu až 6 miliard korun ročně a téměř žádné z nich nesplňují standardy v zákoně. Vyplývá to z analýz Ministerstva vnitra ČR. Pirátský poslanec Jakub Michálek proto podal pozměňovací návrh, který zavádí povinný elektronický spis na velkých úřadech od roku 2021.

„Chceme opravdovou revoluci v digitalizaci státu. Navštívil jsem Ústavní soud, kde mi ukázali elektronické nahlížení do spisu zevnitř. Advokáti, kteří ročně pošlou asi 4000 ústavních stížností, díky nové službě ušetří čas za cestování do Brna. Jde o první vlaštovku elektronizace soudnictví. Moje cíle jsou ale daleko ambicióznější. Připravil jsem zákon, který zavádí elektronický spis od roku 2021. Od tohoto roku by si úřady musely posílat všechny spisy elektronicky. Občané budou moci nahlížet do spisů z domova a vyřizování věcí se zrychlí. Navíc uspoříme náklady na poštu a nebudou ze spisů mizet dokumenty. Ministerstvo konečně začne certifikovat systémy, zda splňují již existující národní standard elektronické spisové služby. Dlouhodobým plánem je mít jednotnou aplikaci pro spisovou službu ve veřejné správě jako mají v Německu, což by státu ušetřilo mnoho miliard korun ročně a usnadnilo zaučení nových úředníků,“ vysvětluje Michálek, který vede podvýbor sněmovny pro digitalizaci justice a e-Sbírku.

Elektronické spisové služby patří mezi největší úložiště osobních údajů, které nejsou dostatečně chráněny

Návrh byl předložen jako pozměňovací návrh ke změnovému zákonu k GDPR (ST 139), díky čemuž ho Sněmovna projedná již na příštím jednání pléna. Pokud bude návrh schválen, budou velké úřady od roku 2021 používat pouze certifikované spisovky. CertifikaceZpůsob ověření požadované kvality či stanoveného požadavku. Používá se pro ověření jednotlivce či skupiny obyvatel vykonávajících podobné či shodné činnosti, vyžadující ověření kvality a nutnost jejího prokázání (lektoři, technologické postupy, kontrola kvality, atd.).
ověřuje soulad s národním standardem elektronické spisové služby, který vydává Ministerstvo vnitra a na jehož přípravě se podílejí i dodavatelé. Standard má mít nově zvláštní část, která upraví specifická metadata pro různá řízení (např. stavební řízení, soudní řízení), aby si mohly úřady data hladce vyměňovat. Samotnou certifikaci by na základě pověření ministerstva vnitra prováděl státní podnik Elektrotechnický zkušební ústav, který se v podobných oborech certifikaci věnuje již dnes.

Zdroj: Piráti

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Portál občana nově umožňuje využívat informace z registru řidičů
13.2.2019
Stav bodového konta řidiče, detaily k řidičskému...
Ministerstvo financí rozjíždí IT systém na ochranu občanů před hazardem
13.2.2019
V loňském roce došlo díky regulaci hazardu k...
Úřady nejsou připraveny na konec rodných čísel, vnitro chystá odklad
4.2.2019
Některé české úřady jsou zaskočeny, že od ledna...
Poslanci schválili nové povinnosti pro obce a úřady v oblasti přístupnosti internetových stránek a mobilních aplikací
1.2.2019
Poslanci schválili návrh zákona o přístupnosti...
Rakousko pomůže se zavedením elektronických dálničních kuponů v Česku
27.1.2019
Rakouské ředitelství silnic a dálnic (Asfinag) poradí...

Diskuse

comments powered by Disqus