Domů Články Piráti chtějí na úřadech povinné elektronické spisy od roku 2021

Piráti chtějí na úřadech povinné elektronické spisy od roku 2021

Elektronické spisové služby stojí veřejnou správu až 6 miliard korun ročně a téměř žádné z nich nesplňují standardy v zákoně. Vyplývá to z analýz Ministerstva vnitra ČR. Pirátský poslanec Jakub Michálek proto podal pozměňovací návrh, který zavádí povinný elektronický spis na velkých úřadech od roku 2021.

„Chceme opravdovou revoluci v digitalizaci státu. Navštívil jsem Ústavní soud, kde mi ukázali elektronické nahlížení do spisu zevnitř. Advokáti, kteří ročně pošlou asi 4000 ústavních stížností, díky nové službě ušetří čas za cestování do Brna. Jde o první vlaštovku elektronizace soudnictví. Moje cíle jsou ale daleko ambicióznější. Připravil jsem zákon, který zavádí elektronický spis od roku 2021. Od tohoto roku by si úřady musely posílat všechny spisy elektronicky. Občané budou moci nahlížet do spisů z domova a vyřizování věcí se zrychlí. Navíc uspoříme náklady na poštu a nebudou ze spisů mizet dokumenty. Ministerstvo konečně začne certifikovat systémy, zda splňují již existující národní standard elektronické spisové služby. Dlouhodobým plánem je mít jednotnou aplikaci pro spisovou službu ve veřejné správě jako mají v Německu, což by státu ušetřilo mnoho miliard korun ročně a usnadnilo zaučení nových úředníků,“ vysvětluje Michálek, který vede podvýbor sněmovny pro digitalizaci justice a e-Sbírku.

Elektronické spisové služby patří mezi největší úložiště osobních údajů, které nejsou dostatečně chráněny

Návrh byl předložen jako pozměňovací návrh ke změnovému zákonu k GDPR (ST 139), díky čemuž ho Sněmovna projedná již na příštím jednání pléna. Pokud bude návrh schválen, budou velké úřady od roku 2021 používat pouze certifikované spisovky. CertifikaceZpůsob ověření požadované kvality či stanoveného požadavku. Používá se pro ověření jednotlivce či skupiny obyvatel vykonávajících podobné či shodné činnosti, vyžadující ověření kvality a nutnost jejího prokázání (lektoři, technologické postupy, kontrola kvality, atd.).
ověřuje soulad s národním standardem elektronické spisové služby, který vydává Ministerstvo vnitra a na jehož přípravě se podílejí i dodavatelé. Standard má mít nově zvláštní část, která upraví specifická metadata pro různá řízení (např. stavební řízení, soudní řízení), aby si mohly úřady data hladce vyměňovat. Samotnou certifikaci by na základě pověření ministerstva vnitra prováděl státní podnik Elektrotechnický zkušební ústav, který se v podobných oborech certifikaci věnuje již dnes.

Zdroj: Piráti

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

eNeschopenka definitivně schválena podpisem prezidenta
20.6.2019
Do Poslanecké sněmovny bylo doručeno rozhodnutí...
Budou mít elektronické petice stejnou váhu jako papírové?
14.6.2019
Petiční výbor Poslanecké sněmovny projednal novelu...
Senát schválil odklad e-neschopenky, čeká se už jen na podpis prezidenta
13.6.2019
Senátoři včera schválili odklad startu projektu...
Elektronickému stavebnímu deníku dala vláda naději
11.6.2019
Vláda dala včera neutrální stanovisko návrhu na změnu...
Ministryně Maláčová jmenovala nové náměstky, náměstkem pro ICT bude Jan Baláč
4.6.2019
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD)...

Diskuse

comments powered by Disqus