VaV - 7-2017 (leaderboard)
Domů Články Plán na regulační superúřad má první trhliny

Plán na regulační superúřad má první trhliny

Vláda plánovala vytvořit nový mocný úřad, který by reguloval byznys v energetice, telekomunikacích, vodárenství nebo dopravě. Nahradil by tak stávající regulátory, kteří dnes na tato odvětví dohlížejí. V rámci Evropské unie by se jednalo o unikátní projekt - v žádné jiné zemi takto silný regulační úřad není. Plány na vytvoření superúřadu však nyní dostávají první trhliny. Vládní materiál totiž tvrdě narazil u zástupců ministerstev i firem.

Kritikou nešetřily centrální úřady jako ministerstvo financí nebo zemědělství

"Ministerstvu financí například vadí, že by sloučením jednotlivých regulátorů ještě narostl počet úředníků. Nový Národní regulační úřad (NRÚ) by měl mít 1077 zaměstnanců, což je o 155 více, než má v současnosti Energetický regulační úřad (ERÚ) a Český telekomunikační úřad (ČTÚ) dohromady. Roční rozpočet superregulátora by se měl pohybovat okolo 1,1 miliardy korun.", přišel s infomracemi server ihned.cz.

Zástupci ministerstva zemědělství zase navrhují, aby se s plánem na vytvoření nového úřadu počkalo až na příští vládu, která vzejde z podzimních voleb. Zároveň nesouhlasí s tím, aby pod nového regulátora spadala všechna síťová odvětví.

Regulační superúřad by měl velký vliv

Pokud by nakonec vládní návrh na vytvoření superregulátora prošel, nový úřad by znásobil vliv, který mají současní regulátoři v daných odvětvích. Energetický úřad například nyní ovlivňuje ceny energií, rozhoduje o miliardových dotacích na obnovitelné zdroje nebo určuje poplatky, které si účtují například přepravci plynu. Telekomunikační úřad zase rozhoduje mimo jiné o tom, kolik si operátoři mezi sebou mohou účtovat, když jejich klient volá do konkurenční sítě. To určuje konečné ceny volání pro zákazníky.

Jednotný regulátor bude mít navíc mnohem silnější postavení při jednání s úřady Evropské unie, než jaké mají současné úřady.

Zdroj: HN

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Prezident podepsal novelu zákona o registru smluv, výjimky pro některé státní firmy zůstaly
3.8.2017
Prezident Miloš Zeman v úterý podepsal poslaneckou...
Úřad vlády se pochválil za zveřejňování otevřených dat
31.7.2017
Úřad vlády ČR spustil na svých webových stránkách...
Vláda schválila Navrátila do čela nového úřadu pro kybernetickou bezpečnost
26.7.2017
Ředitelem nově vznikajícího Národního úřadu pro...
Sněmovna hlasovala o změnách v registru smluv v podezřele "zrychleném" režimu
29.6.2017
Některé státní podniky a společnosti s většinovou...
Odhady šéfporadce Špidly: kvůli digitalizaci v ČR ubude až 53 % pracovních míst
20.6.2017
Je to jako průmyslová revoluce, se kterou se tehdejší...

Diskuse

comments powered by Disqus