Domů Články Pouhá necelá třetina lékařů byla v říjnu registrovaná do eReceptu

Pouhá necelá třetina lékařů byla v říjnu registrovaná do eReceptu

Dva měsíce před povinným eReceptem byla do systému registrovaná jen necelá třetina aktivních lékařů. Třetina žádost ještě ani nepodala. Alespoň takováto statistika vyplývá podle ZDN.cz z informací, které včera sdělil Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), který má eRecept na starosti.

Lékaři musí od ledna 2018 elektronicky evidovat všechny vydané recepty

Část z nich však novou povinnost odmítá, měla by být podle nich zpočátku dobrovolná. Těm, kteří se k eReceptu nepřipojí, hrozí podle ministerstva zdravotnictví pokuta.

Podle mluvčí Lucie Přinesdomové lékový ústav každý den přijme několik stovek žádostí, o víkendech asi stovku denně. „V současné době denně vyřizujeme 800 až 1000 žádostí. Aktuálně vyřízení trvá čtyři až pět týdnů, a to zejména z důvodu vysokého počtu žádostí od subjektů, které nechávaly zapojení do systému až na poslední chvíli,“ uvedla podle euro.cz mluvčí.

Podle informací České lékařské komory je registrovaných lékařů přes 54.000, aktivních je necelých 43.500. Ke konci října jich bylo do centrálního úložiště eReceptů připojeno podle SÚKL 12.325, žádost už včetně vyřízených podalo 30.453.

Většina lékáren je k eReceptu připojená

Lékáren je v Česku přibližně 2500, většina už je připojena a může léky předepsané na elektronické recepty vydávat. Přístup k centrálnímu úložišti mělo ke konci října 6540 lékárníků, žádost už jich podalo 8010. Připojeno bylo také 3431 zdravotnických zařízení, požádáno má 9880.

"Část lékařů a lékárníků jeho povinné používání odmítá. Tvrdí, že jde o zbytečnou byrokracii navíc, která nepřináší žádné výhody. Doufají, že nová Sněmovna to stihne zrušit. Podle České lékárnické komory může vydání eReceptu prodloužit vydání léku až třikrát. Podle SÚKL ale i nadále bude většina pacientů nosit od lékaře recept vytištěný na papíře. Podle ministerstva je elektronizace zdravotnictví nevyhnutelná a zabrání například falšování receptů.", uvedl server euro.cz.

Zdroj: euro.cz

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Nástupce zdravotní knížky IZIP je spuštěn, za službu se musí platit
10.11.2017
Do ostrého provozu byl spuštěn nástupce elektronické...
Tisíce lékařů si nezařídily eRecepty, lhůta na zapojení končí za 2 týdny
9.11.2017
Za necelé dva měsíce začnou povinně platit elektronické...
Vláda má na stole závěry kontroly SÚKL kvůli eReceptu
6.11.2017
Vláda v pondělí projedná kontrolu hospodaření Státního...
Většina lékařů bude mít eRecept jako součást softwaru
18.10.2017
Většina lékařů bude mít podle Státního ústavu pro...
SÚKL varuje před praktikami některých firem v souvislosti se zapojováním do systému e-preskripce
16.10.2017
Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) byl v posledních...

Diskuse

comments powered by Disqus