Domů Články Předražené IT služby má armádě vyřešit centrální komunikační systém za 1 miliardu

Předražené IT služby má armádě vyřešit centrální komunikační systém za 1 miliardu

Ministr Stropnický se podobně jako některé další úřady potýká s nákladnými a netransparentními smlouvami na zajištění služeb v oblasti informačních technologií. Ministerstvo proto plánuje, že vybuduje nový komunikační systém, propojující jednotlivé útvary a velitelství. Měl by přijít zhruba na miliardu korun a armáda si od něj slibuje v delším časovém horizontu úspory.

V desetileté perspektivě by se pak prý mohly snížit náklady

„Zabýváme se novou myšlenkou, jestli by nebylo jednodušší tu mít jeden velký IT systém,” uvedl dle serveru novinky.cz první náměstek ministra obrany Jiří Borovec. Ministerstvo by se tak podle mohlo zbavit všech malých podsystémů.

Ministerští úředníci neznají obvyklou cenu za IT služby

Ministerstvo obrany bojuje stejně jako na jiných resortech s problémem předražování prací v oblasti informačních technologií (IT). Firmy si dle stávajících smluv účtují vysoké hodinové sazby a ministerští úředníci s nimi nejsou schopni vyjednávat, jestli udávaný počet hodin nad danou prací skutečně odpovídá realitě.

Obměna za zhruba miliardu korun by měla trvat asi tři až čtyři roky

Oddělení informačních oddělení podle serveru novinky.cz předložilo ke schválení vedení ministerstva zakázku na vytvoření komplexní datové sítě, která by vojákům umožnila vzájemnou komunikaci zašifrovaným způsobem. Nahradila by současný systém a týkala by se současných komunikačních uzlů i vybudování nových v místech, kde chybí.

„Teď se bude k tomu, co nám bylo předloženo, zpracovávat oponentura,” uvedl Borovec dle serveru.

Zdroj: novinky.cz

Diskuse

comments powered by Disqus