Domů Články Premiér Babiš: Digitalizace státu je prioritou, včetně zákona o právu na digitální služby

Premiér Babiš: Digitalizace státu je prioritou, včetně zákona o právu na digitální služby

Jednou z priorit současné vlády je digitalizace a Zákon o právu na digitální služby, který v současné době míří do prvního čtení v Poslanecké sněmovně, legislativně ukotví právo občanů komunikovat s úřady digitálně. Premiér Andrej Babiš a od nástupu do své funkce prosazuje, aby občané mohli využívat veškeré služby státu v digitální podobě. Právě proto byl jmenován zmocněnec vlády pro digitalizaci, který mimo jiné začal okamžitě pracovat na zákonu o právu občanů na digitální služby.

Jde o soubor předpisů, na jejichž přípravě spolupracoval vládní zmocněnec s poslanci a zákonodárci napříč politickým spektrem i s komerčním sektorem

„Veřejná správa se tak úplně promění. Nová legislativa podpoří online komunikaci se státem a zároveň umožní sdílení dat napříč veřejnou správou, takže občané už nebudou muset dokládat stále ty samé dokumenty a vyplňovat ty samá data pořád dokola,“ říká vládní zmocněnec pro IT a digitalizaci Vladimír Dzurilla.

„Digitalizace státu je naší prioritou. Zákon o právu na digitální služby je další z velmi důležitých kroků v této agendě. Jde o zákon, který by měl občanům zjednodušit život, ale zároveň dává vládě závazek. A to do 12 měsíců ode dne účinnosti zveřejnit katalog agend a do čtyř let je uvést k životu. Pokud občan nedostane službu v elektronické podobě, může ji po úřadech vymáhat soudně,“ řekl předseda vlády Andrej Babiš.

Zákon o právu na digitální služby má podporu všech poslaneckých klubů

Zákon by měl tvořit jeden ze základních kamenů v budoucím vztahu občan-stát a počítá s tím, že vznikne propojený datový fond, ze kterého budou úřady moci získat na základě zákonného oprávnění nebo souhlasu klienta potřebné údaje. Aby byl proces digitalizace úspěšný, jsou nutné ještě další předpisy, které se připravují na Ministerstvu vnitra. Ty by měly občanům zajistit komfort, firmám zjednodušit podnikání a komplexně snížit byrokracii.

Zdroj: vlada.cz

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Zájem o Účtenkovku neustála padá, v březnu se přihlásilo nejméně lidí od spuštění loterie
23.4.2019
Zájem o loterii s názvem Účtenkovka stále klesá. Do...
Sněmovna podpořila další vlnu EET, projednávání čekají zřejmě obstrukce
18.4.2019
Do závěrečného schvalování posunula sněmovna vládní...
Za první kvartál bylo na nové projekty z fondů EU přiděleno 25 miliard Kč
17.4.2019
Včera v úterý 16. dubna se sešla v Uměleckoprůmyslovém...
Rada EU definitivně schválila směrnici o autorském právu, schválili ji ministři zemědělství
16.4.2019
Ministři zemědělství členských států Evropské unie dnes...
Babiš oznámil změny ve vládě, vymění ministry dopravy a průmyslu
11.4.2019
Premiér Andrej Babiš po schůzce s prezidentem oznámil...

Diskuse

comments powered by Disqus