Domů Články Premiér Babiš: Digitalizace státu je prioritou, včetně zákona o právu na digitální služby

Premiér Babiš: Digitalizace státu je prioritou, včetně zákona o právu na digitální služby

Jednou z priorit současné vlády je digitalizace a Zákon o právu na digitální služby, který v současné době míří do prvního čtení v Poslanecké sněmovně, legislativně ukotví právo občanů komunikovat s úřady digitálně. Premiér Andrej Babiš a od nástupu do své funkce prosazuje, aby občané mohli využívat veškeré služby státu v digitální podobě. Právě proto byl jmenován zmocněnec vlády pro digitalizaci, který mimo jiné začal okamžitě pracovat na zákonu o právu občanů na digitální služby.

Jde o soubor předpisů, na jejichž přípravě spolupracoval vládní zmocněnec s poslanci a zákonodárci napříč politickým spektrem i s komerčním sektorem

„Veřejná správa se tak úplně promění. Nová legislativa podpoří online komunikaci se státem a zároveň umožní sdílení dat napříč veřejnou správou, takže občané už nebudou muset dokládat stále ty samé dokumenty a vyplňovat ty samá data pořád dokola,“ říká vládní zmocněnec pro IT a digitalizaci Vladimír Dzurilla.

„Digitalizace státu je naší prioritou. Zákon o právu na digitální služby je další z velmi důležitých kroků v této agendě. Jde o zákon, který by měl občanům zjednodušit život, ale zároveň dává vládě závazek. A to do 12 měsíců ode dne účinnosti zveřejnit katalog agend a do čtyř let je uvést k životu. Pokud občan nedostane službu v elektronické podobě, může ji po úřadech vymáhat soudně,“ řekl předseda vlády Andrej Babiš.

Zákon o právu na digitální služby má podporu všech poslaneckých klubů

Zákon by měl tvořit jeden ze základních kamenů v budoucím vztahu občan-stát a počítá s tím, že vznikne propojený datový fond, ze kterého budou úřady moci získat na základě zákonného oprávnění nebo souhlasu klienta potřebné údaje. Aby byl proces digitalizace úspěšný, jsou nutné ještě další předpisy, které se připravují na Ministerstvu vnitra. Ty by měly občanům zajistit komfort, firmám zjednodušit podnikání a komplexně snížit byrokracii.

Zdroj: vlada.cz

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Projekt MoJe daně - on-line finančního úřad má nabídnout klientský přístup a snazší orientaci v daních
26.6.2019
Ministerstvo financí pracuje na projektu MoJe daně,...
MV chystá projekt online podání daňového přiznání nebo přihlašování do Portálu přes internetové bankovnictví
24.6.2019
Spuštěním Portálu občana v červenci loňského roku spolu...
eNeschopenka definitivně schválena podpisem prezidenta
20.6.2019
Do Poslanecké sněmovny bylo doručeno rozhodnutí...
Budou mít elektronické petice stejnou váhu jako papírové?
14.6.2019
Petiční výbor Poslanecké sněmovny projednal novelu...
Senát schválil odklad e-neschopenky, čeká se už jen na podpis prezidenta
13.6.2019
Senátoři včera schválili odklad startu projektu...

Diskuse

comments powered by Disqus