Domů Komentáře Premiér Sobotka představil projekt Iniciativa 202020, podaří se posílit pozici e-Governmentu v EU?

Premiér Sobotka představil projekt Iniciativa 202020, podaří se posílit pozici e-Governmentu v EU?

Předseda vlády Bohuslav Sobotka představil ve čtvrtek 15. září 2016 projekt Iniciativa 202020. Ten má za cíl do konce roku 2020 posunout Českou republiku v rozvoji e-Governmentu v Evropě mezi prvních 20 států. Představení Iniciativy se zúčastnil také ministr vnitra Milan Chovanec, koordinátor digitální agendy ČR Tomáš Prouza a zakladatelé Iniciativy 202020 hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek a prezident ICT Unie Zdeněk Zajíček.

Rozvoj eGovernmentu je priritou vlády

„Rozvoj e-Governmentu, tedy elektronizace státní správy je prioritou vlády. Jsem rád, že v této oblasti dochází ke shodě jak na půdě parlamentu, tak i mezi odbornou veřejností. V elektronizaci státní správy jsme už udělali řadu důležitých kroků. Nyní musíme tyto projekty intenzivněji a srozumitelněji představovat občanům a firmám. Jsem velmi rád, že díky Iniciativě 202020 jsme našli společnou vůli připravit potřebné novely zákonů, které rozšíří nabídku elektronických služeb státu. Důležité je soustředit se také na oblasti, které jsou s digitalizací úzce spojeny. Především je to průmysl, vzdělávání, rekvalifikace pro získání digitálních dovedností na pracovním trhu, či investice do výzkumu a vývoje nových technologií,“ uvedl předseda vlády Bohuslav Sobotka.

Iniciativa 202020 cílí na podporu eGovernmentu nejen mezi politiky

„Jsem přesvědčen, že tato Iniciativa přichází právě včas, protože i na úrovni EU se oblast rozvoje digitálních služeb státu dostává mezi klíčové priority pro rozvoj naší, ale i evropské konkurenceschopnosti. Nemůžeme si dovolit zůstat pozadu, a proto přes mnohé již zrealizované projekty musíme dát našemu snažení novou energii. Cítím se součástí Iniciativy 202020 a budu jí ze své funkce maximálně podporovat,“ uvedl Tomáš Prouza.

Česká republika se aktuálně pohybuje na 50. místě celosvětového žebříčku e-GovernmentModernizace veřejné správy s využitím nových možností informačních a komunikačních technologií s cílem maximálněě zpřístupnit a zjednošit pro občany styk s veřejnou správou.
Development Index

Příčinou je zejména nedostatečná propagace služeb e-Governmentu, které Česká republika již poskytuje. Zároveň česká státní správa stále nenabízí dostatek online služeb, prostřednictvím kterých by bylo možné s úřady komunikovat výhradně přes internet bez nutnosti osobní návštěvy úřadů.

„Poté, kdy se v posledních deseti letech investovalo do velkých infrastrukturních projektů, které nejsou na první pohled vidět, je potřeba občanům a firmám konečně zprovoznit pestrou nabídku služeb, které budou stejně využívané a užitečné, jako je dnes nakupování přes internet nebo internetové bankovnictví,“ řekl Zdeněk Zajíček, prezident ICTinformační a komunikační technologie
Unie, která je jedním ze zakládajících členů Iniciativy.

Zdroj: vláda.cz

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Spuštění plně funkční eNeschopenky je plánováno od příštího roku
15.5.2019
Zcela zásadním způsobem se má změní vyřizování pracovní...
Vláda zaujala k návrhu zákona o právu na digitální služby neutrální stanovisko, upozornila i na nedostatky
7.5.2019
Server eGov.cz zanalyzoval stanovisko vlády k návrhu na...
eRevoluce v justici, budou rozsudky online? Vyhledání rozsudků bude podobné jako v Google
30.4.2019
Ministerstvo spravedlnosti chystá převratnou změnu v...
Zájem o Účtenkovku neustála padá, v březnu se přihlásilo nejméně lidí od spuštění loterie
23.4.2019
Zájem o loterii s názvem Účtenkovka stále klesá. Do...
Sněmovna podpořila další vlnu EET, projednávání čekají zřejmě obstrukce
18.4.2019
Do závěrečného schvalování posunula sněmovna vládní...

Diskuse

comments powered by Disqus