Domů Komentáře Premiér Sobotka představil projekt Iniciativa 202020, podaří se posílit pozici e-Governmentu v EU?

Premiér Sobotka představil projekt Iniciativa 202020, podaří se posílit pozici e-Governmentu v EU?

Předseda vlády Bohuslav Sobotka představil ve čtvrtek 15. září 2016 projekt Iniciativa 202020. Ten má za cíl do konce roku 2020 posunout Českou republiku v rozvoji e-Governmentu v Evropě mezi prvních 20 států. Představení Iniciativy se zúčastnil také ministr vnitra Milan Chovanec, koordinátor digitální agendy ČR Tomáš Prouza a zakladatelé Iniciativy 202020 hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek a prezident ICT Unie Zdeněk Zajíček.

Rozvoj eGovernmentu je priritou vlády

„Rozvoj e-Governmentu, tedy elektronizace státní správy je prioritou vlády. Jsem rád, že v této oblasti dochází ke shodě jak na půdě parlamentu, tak i mezi odbornou veřejností. V elektronizaci státní správy jsme už udělali řadu důležitých kroků. Nyní musíme tyto projekty intenzivněji a srozumitelněji představovat občanům a firmám. Jsem velmi rád, že díky Iniciativě 202020 jsme našli společnou vůli připravit potřebné novely zákonů, které rozšíří nabídku elektronických služeb státu. Důležité je soustředit se také na oblasti, které jsou s digitalizací úzce spojeny. Především je to průmysl, vzdělávání, rekvalifikace pro získání digitálních dovedností na pracovním trhu, či investice do výzkumu a vývoje nových technologií,“ uvedl předseda vlády Bohuslav Sobotka.

Iniciativa 202020 cílí na podporu eGovernmentu nejen mezi politiky

„Jsem přesvědčen, že tato Iniciativa přichází právě včas, protože i na úrovni EU se oblast rozvoje digitálních služeb státu dostává mezi klíčové priority pro rozvoj naší, ale i evropské konkurenceschopnosti. Nemůžeme si dovolit zůstat pozadu, a proto přes mnohé již zrealizované projekty musíme dát našemu snažení novou energii. Cítím se součástí Iniciativy 202020 a budu jí ze své funkce maximálně podporovat,“ uvedl Tomáš Prouza.

Česká republika se aktuálně pohybuje na 50. místě celosvětového žebříčku e-GovernmentModernizace veřejné správy s využitím nových možností informačních a komunikačních technologií s cílem maximálněě zpřístupnit a zjednošit pro občany styk s veřejnou správou.
Development Index

Příčinou je zejména nedostatečná propagace služeb e-Governmentu, které Česká republika již poskytuje. Zároveň česká státní správa stále nenabízí dostatek online služeb, prostřednictvím kterých by bylo možné s úřady komunikovat výhradně přes internet bez nutnosti osobní návštěvy úřadů.

„Poté, kdy se v posledních deseti letech investovalo do velkých infrastrukturních projektů, které nejsou na první pohled vidět, je potřeba občanům a firmám konečně zprovoznit pestrou nabídku služeb, které budou stejně využívané a užitečné, jako je dnes nakupování přes internet nebo internetové bankovnictví,“ řekl Zdeněk Zajíček, prezident ICTinformační a komunikační technologie
Unie, která je jedním ze zakládajících členů Iniciativy.

Zdroj: vláda.cz

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Projekt MoJe daně - on-line finančního úřad má nabídnout klientský přístup a snazší orientaci v daních
26.6.2019
Ministerstvo financí pracuje na projektu MoJe daně,...
MV chystá projekt online podání daňového přiznání nebo přihlašování do Portálu přes internetové bankovnictví
24.6.2019
Spuštěním Portálu občana v červenci loňského roku spolu...
eNeschopenka definitivně schválena podpisem prezidenta
20.6.2019
Do Poslanecké sněmovny bylo doručeno rozhodnutí...
Budou mít elektronické petice stejnou váhu jako papírové?
14.6.2019
Petiční výbor Poslanecké sněmovny projednal novelu...
Senát schválil odklad e-neschopenky, čeká se už jen na podpis prezidenta
13.6.2019
Senátoři včera schválili odklad startu projektu...

Diskuse

comments powered by Disqus