Domů Komentáře Prezident HK Vladimír Dlouhý požádal premiéra o odklad zrušení karenční doby a zavedení eNeschopenky

Prezident HK Vladimír Dlouhý požádal premiéra o odklad zrušení karenční doby a zavedení eNeschopenky

S ohledem na opakovaně deklarovaný nesouhlas podnikatelů a nepřipravenost praktických lékařů zavádět polotovar, který ztěžuje práci lékařům a zaměstnavatelům nic nepřináší, prezident Hospodářské komory (HK) Vladimír Dlouhý dopisem požádal předsedu vlády o společné posunutí účinnosti eNeschopenky a zrušení karenční doby na pozdější dobu, nejlépe na leden 2020 nebo 2021. O co konkrétně prezident HK usiluje? A proč je ministryně práce Maláčová pod palbou kritiky?

HK kritizuje nepřipravenost eNeschopenky

„Odklad účinnosti na začátek roku by zaměstnavatelé přivítali i proto, že je vždy vhodnější nastavovat nové informační systémy či měnit stávající k začátku nového účetního období, a nikoli v jeho průběhu. Pokud jde o plošné zapojení lékařů do systému eNeschopenky, doporučujeme využít zkušenosti se zaváděním eReceptů,“ uvedl Vladimír Dlouhý, podle něhož současný návrh eNeschopenky se snaží jen vyvolat mylnou iluzi, že vláda zrušení karenční doby vykompenzuje systémem pružného elektronického informování zaměstnavatelů o jejich zaměstnancích v pracovní neschopnosti.

Aby byl systém pro zaměstnavatele prakticky využitelný, musely by údaje v něm obsažené plošně pokrývat všechny nemocné zaměstnance, přičemž relevantní informace by měly přicházet k zaměstnavateli bez zbytečného prodlení a „samy“. Realita je však taková, že lékaři nebudou k 1. červenci 2019 technicky ani organizačně schopní vkládat do systému informace o všech nemocných.

Velká nejasnost panuje v otázce finální verze eNeschopenky, Maláčová pod palbou kritiky

Přes náznaky MPSV nebyl k tisku 333 předložen pozměňovací návrh, který by korigoval zcela nepřijatelnou původní ministerskou představu o až 8denním zpoždění při poskytování informací zaměstnavatelům. Klidu podnikatelům nepřidává ani zcela nepřehledná situace, když souběžně s klíčovou vládní novelou (tisk 333) legislativně „žije“ i starší, vládou formálně opuštěná novela týchž ustanovení stejného zákona o nemocenském pojištění (tisk 204).

„Vzniklá situace je dokladem manažerského selhání ministryně Maláčové v hledání legislativního i technického řešení. Až se zdá, že by snad bylo nejjednodušší prostě stáhnout oba dva tisky z projednávání a posunout účinnost několika ustanovení zákoníku práce, protože již dnes platný zákon počítá s plošnou eNeschopenkou právě od 1. ledna 2020,“ poznamenává Dlouhý.

Zdroj: komora.cz

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Aktuální návrh eNeschopenek z dílny MPSV je nesystémový polotovar, doktoří se bouří
14.2.2019
Sdružení praktických lékařů (SPL) i Hospodářská komora...
Výsledek kontroly NKÚ: v budování dávkových systémů MPSV naprosto selhalo
22.1.2019
Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) se při kontrole zaměřil...
Od ledna 2019 končí výjimka na eRecepty, lékaři je budou vydávat povinně
2.1.2019
S příchodem Nového roku přišla na české lékaře další...
Jak bude vypadat zavádění eNeschopenek?
5.12.2018
Elektronizace dočasných pracovních neschopností přinese...
Lékaři brojí proti e-neschopenkám
27.11.2018
Celkovou reformu elektronizace poslanci odložili na rok...

Diskuse

comments powered by Disqus