Domů Komentáře Prezident HK Vladimír Dlouhý požádal premiéra o odklad zrušení karenční doby a zavedení eNeschopenky

Prezident HK Vladimír Dlouhý požádal premiéra o odklad zrušení karenční doby a zavedení eNeschopenky

S ohledem na opakovaně deklarovaný nesouhlas podnikatelů a nepřipravenost praktických lékařů zavádět polotovar, který ztěžuje práci lékařům a zaměstnavatelům nic nepřináší, prezident Hospodářské komory (HK) Vladimír Dlouhý dopisem požádal předsedu vlády o společné posunutí účinnosti eNeschopenky a zrušení karenční doby na pozdější dobu, nejlépe na leden 2020 nebo 2021. O co konkrétně prezident HK usiluje? A proč je ministryně práce Maláčová pod palbou kritiky?

HK kritizuje nepřipravenost eNeschopenky

„Odklad účinnosti na začátek roku by zaměstnavatelé přivítali i proto, že je vždy vhodnější nastavovat nové informační systémy či měnit stávající k začátku nového účetního období, a nikoli v jeho průběhu. Pokud jde o plošné zapojení lékařů do systému eNeschopenky, doporučujeme využít zkušenosti se zaváděním eReceptů,“ uvedl Vladimír Dlouhý, podle něhož současný návrh eNeschopenky se snaží jen vyvolat mylnou iluzi, že vláda zrušení karenční doby vykompenzuje systémem pružného elektronického informování zaměstnavatelů o jejich zaměstnancích v pracovní neschopnosti.

Aby byl systém pro zaměstnavatele prakticky využitelný, musely by údaje v něm obsažené plošně pokrývat všechny nemocné zaměstnance, přičemž relevantní informace by měly přicházet k zaměstnavateli bez zbytečného prodlení a „samy“. Realita je však taková, že lékaři nebudou k 1. červenci 2019 technicky ani organizačně schopní vkládat do systému informace o všech nemocných.

Velká nejasnost panuje v otázce finální verze eNeschopenky, Maláčová pod palbou kritiky

Přes náznaky MPSV nebyl k tisku 333 předložen pozměňovací návrh, který by korigoval zcela nepřijatelnou původní ministerskou představu o až 8denním zpoždění při poskytování informací zaměstnavatelům. Klidu podnikatelům nepřidává ani zcela nepřehledná situace, když souběžně s klíčovou vládní novelou (tisk 333) legislativně „žije“ i starší, vládou formálně opuštěná novela týchž ustanovení stejného zákona o nemocenském pojištění (tisk 204).

„Vzniklá situace je dokladem manažerského selhání ministryně Maláčové v hledání legislativního i technického řešení. Až se zdá, že by snad bylo nejjednodušší prostě stáhnout oba dva tisky z projednávání a posunout účinnost několika ustanovení zákoníku práce, protože již dnes platný zákon počítá s plošnou eNeschopenkou právě od 1. ledna 2020,“ poznamenává Dlouhý.

Zdroj: komora.cz

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Kroky v projektu eNeschopenky probíhají podle schváleného harmonogramu
7.10.2019
Spuštění eNeschopenky je pro Ministerstvo práce a...
Přípravy na spuštění projektu elektronické neschopenky podle MPSV pokračují
5.9.2019
Datum spuštění projektu elektronické neschopenky...
MPSV zná návrh svého rozpočtu pro rok 2020, na transformaci IT systémů půjde přes 800 milionů
26.8.2019
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD)...
eNeschopenka definitivně schválena podpisem prezidenta
20.6.2019
Do Poslanecké sněmovny bylo doručeno rozhodnutí...
Senát schválil odklad e-neschopenky, čeká se už jen na podpis prezidenta
13.6.2019
Senátoři včera schválili odklad startu projektu...

Diskuse

comments powered by Disqus