Domů Články Projekt WiFi4EU začíná v květnu, registrovat se dá už teď

Projekt WiFi4EU začíná v květnu, registrovat se dá už teď

Internet na veřejných místech zdarma by už brzy mohl být realitou. Přesně 15. května 2018 ve 13:00 hodin totiž Evropská komise vyhlásí první výzvu v programu WiFi4EU. V něm na projekty evropských obcí a měst bude do roku 2019 k dispozici celkem 120 milionů eur. To proto, aby bezplatné wi-fi připojení mohli lidé kdykoliv využívat ve veřejných prostorách, jako jsou parky, sídla institucí, knihovny, zdravotní střediska nebo muzea v celé Evropě. Protože při čerpání evropských dotací bude záležet na pořadí, tedy rychlosti podání žádosti, tuzemské samosprávy by neměly váhat.

Ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner tak městům a obcím doporučuje: "Co nejdříve si o jednu z poukázek v hodnotě 15 000 eur zažádejte. Vše potřebné najdete na www.wifi4eu.eu." Tomáš Hüner dodává: „O dotaci budou moci požádat i subjekty, které jednají jménem měst a obcí. K tomu musí učinit dva kroky: zaregistrovat se, což lze už teď, a podat žádost, což bude možné po oficiálním zahájením výzvy, tedy od 15. května jedné hodiny odpoledne.“a

O získání podpory bude rozhodovat čas odeslání žádosti, nikoliv čas registrace

„Kdo podporu dostane, bude záležet na datu a čase odeslání žádostí, nikoliv na datu registrace,“ upřesňuje náměstek ministra průmyslu a obchodu pro internetizaci Ondřej Malý a dodává: „Poukázky WiFi4EU bude možné využít na vybavení a instalaci Wi-Fi hotspotů. Internetové připojení a údržbu zařízení budou platit sami žadatelé, tedy samosprávy. Podmínkou bude, aby uživatelé mohli bezplatné internetové připojení ve veřejných prostorách využívat nejméně tři roky.“

Hotspoty, tedy bezdrátové přístupové body, v rámci WiFi4EU budou obce a města muset umístit v centrech veřejného života. Poukázku v hodnotě 15 000 eur bude možné využít i na částečné financování dražších projektů, jako je například kompletní nové vybavení pro wi-fi nebo nahrazení staršího používaného zařízení modernější technikou. Zbytek peněz bude moci uhradit obec či město z vlastního rozpočtu.   

Snahou Evropské komise je, aby poukázky šly do všech členských států. Proto se má v první výzvě v každé zemi rozdělit minimálně 15 poukázek. Předpokládá se, že se do projektu do roku 2020 v rámci EU zapojí nejméně 6 000 až 8 000 místních komunit. Více informací je k dispozici a registrace je možná na: www.wifi4eu.eu.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Spolupráce při zavádění nových technologií má Česko posunout k vyspělým západním ekonomikám
19.10.2018
Ministerstvo průmyslu a obchodu využívá mnoho nástrojů...
Rada pro ESI fondy diskutovala nastavení operačních programů pro 2021-2027
19.10.2018
Včera ve čtvrtek 17. října jednala na pracovní úrovni...
NKÚ v EU reportu hodnotí čerpání evropských dotací, jak dopadla oblast eGovernmentu?
15.10.2018
Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) vydal Zprávu o finančním...
MMR zahájilo konzultaci k návrhu struktury operačních programů pro období 2021-2027
12.10.2018
Národní orgán pro koordinaci zahajuje konzultace k...
IROP čeká výroční konference, na dopravní systémy poskytl více než šest miliard korun
8.10.2018
Integrovaný regionální operační program (IROP), který...

Diskuse

comments powered by Disqus