Domů Články Působení bývalého náměstka Šišky na Ministerstvu práce

Působení bývalého náměstka Šišky na Ministerstvu práce

Po měsíce sklízel tento rezort kritiku kvůli zakázkám. Vladimír Šiška měl na Ministerstvu práce (MPSV) výjimečné postavení a měl odpovědnost za klíčové IT projekty na MPSV. Od včerejšího dne však náměstka Šišku a šéfa odboru informatiky Hojera stíhá policie, zřejmě za korupci.

Dlouholeté přátelství ministra Drábka a náměstka Šišky

Přátelství s Drábkem trvá už patnáct let a pracovně se potkávají od roku 2003 – první z nich tehdy náměstkoval na ministerstvu informatiky, druhý už vedl Hospodářskou komoru. V té se pak i potkali, v roce 2005 se Šiška stal tajemníkem komory, a tak i Drábkovou pravou rukou. Společně následně zamířili jak do Mezinárodní obchodní komory, tak na MPSV. Ministr se za svého náměstka postavil a bránil jej i poté, co ombudsman a antimonopolní úřad strhali vydávání platebních karet České spořitelny, na něž chodí sociální dávky. Zároveň se od chvíle, kdy si Drábek Šišku přivedl na ministerstvo, objevovaly informace o tom, že Šiška přihrává zakázky spřáteleným firmám a podnikatelům. Po včerejšku, kdy jej protikorupční policie obvinila z podplácení, získala tato podezření na váze a ohrožují také politickou budoucnost Jaromíra Drábka.

První nejasnosti se objevily už krátce po vzniku vlády Petra Nečase

Koordinaci spojování více než sedmi desítek úřadů práce do jednoho dostala na starost společnost Implicit – za tou stál dobrý známý Drábka a Šišky z Hospodářské komory Jakub Rainisch. Ten byl dříve marketingovým ředitelem komory, zároveň v minulosti figuroval v kauze Internet do škol.

Drábkovy sporné personální kroky souvisí i s nynějším zatčením ředitele IT na ministerstvu Milana Hojera. Ten se do čela klíčového odboru dostal letos na jaře, kdy přešel ze společnosti Deepview, která se podílela na problematickém přechodu na jednotný počítačový systém výplat dávek. Právě kvůli jeho výpadkům přitom musel odejít tehdejší IT ředitel René Piták. Šiška však z Pitáka následně udělal svého poradce.

Společné podnikání Drábka a Šišky

V roce 2009 založil Šiška spolu s Drábkem firmu iDTAX, k čemuž je zavázala jimi vedená Mezinárodní obchodní komora. Společnost následně koupila softwarová divize ostravské skupiny Vítkovice Machinery Group, která se také podílela na kolabujícím vyplácení sociálních dávek. Jak Šiška, tak Drábek ale opakovaně odmítli, že by to hrálo roli při výběru dodavatelů pro MPSV.

Kritizované kroky Drábkova resortu

  • Nový software na sociální dávky

Měla to být novinka, která ulehčí státní kase a pomůže postiženým. Ti si až do letošního ledna žádali o příspěvek na pořízení pomůcek, které z jejich bytu nebo domu odstraní bariéry. Ministerstvo rozhodlo, že nově budou tyto pomůcky půjčovat úřady práce. Jenže od začátku roku nebylo nainstalováno ani jediné zařízení. Ministerstvo se proto po několika měsících vrátilo ke starému modelu.

Ministerstvo práce a sociálních věcí zadalo loni na základě rámcové smlouvy na poskytování licencí a služeb k produktům Microsoft pro státní správu bez výběrového řízení zakázku na vytvoření a správu nových počítačových softwarů pro výplatu sociálních dávek. Jedním ze subdodavatelů systému za 200 mil. Kč byla společnost Vítkovice IT Solution, která patří ke skupině Vítkovice Machinery Group. Jiné firmě z této skupiny přitom Drábek s Vladimírem Šiškou prodali svou společnost iDTAX.

  • Kontrola dávek pro handicapované

Kvůli plánu na kontrolu vydávání sociálních dávek kritizoval Jaromíra Drábka i jeho stranický kolega Miroslav Kalousek. Ministerstvo práce si chtělo lépe posvítit na lékaře posudkové služby a kontrolu jejich databází. Slibovalo si, že tak může odhalit podezřelé ordinační hodiny nebo nápadně velký, či naopak malý počet prohlídek. Tuto zakázku letos svěřilo ministerstvo bez výběrového řízení firmě IBM, smlouvu ale odmítl uznat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a podpis zatím zakázal kvůli stížnosti konkurenční firmy.

  • Sociální karty

Novinkou ve výplatě sociálních dávek je od letošního června nová sociální karta. Ta nahradila posílání dávek složenkou či výplaty v hotovosti. Cílem je ušetřit provozní výdaje při výplatě dávek a omezit zneužívání dávek. Na sKartu si ale u antimonopolního úřadu stěžovala ČSSD i Národní rada zdravotně postižených. Měl se ukázat zásadní rozdíl mezi zadávacími podmínkami a konečnou smlouvou. Kartu kritizoval i ombudsman Pavel Varvařovský.

  • Systemizace ministerstva

Nadační fond proti korupci nedávno upozornil na to, že ministerstvo vypsalo zakázku za 2,2 mil. Kč na zpracování analýzy systemizace úřadu a jeho organizací. Tendr vyhrála firma MSM Informační systémy. Na základě její analýzy pak byla vypsána soutěž a zakázku na zpracování systemizace za 64 milionů korun (plus DPH) získala firma Hewlett Packard. Spoluzhotovitelem byla přitom i MSM, zastoupená Jindřichem Milfaitem, který na analýze pracoval. Je navíc společníkem Michala Poly, který pro ministerstvo pracuje a je kontaktní osobou pro zájemce ve zmíněné zakázce.

zdroj: ihned.cz

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

ICT Unie spustila skupinu pro přípravu nasazení zákona o právu na digitální službu
14.10.2019
Lobbistická organizace ICT Unie vytvořila novou...
Sčítání lidu v roce 2021 bude mnohem jednodušší, díky sdílení dat
2.10.2019
Vláda schválila návrh zákona o sčítání lidu, domů a...
Garanční výbor podpořil zákon o právu na digitální služby
10.9.2019
Výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj, kterému...
Zákon o právu občana na digitální služby míří do druhého čtení ve sněmovně
19.8.2019
Zákon, který má občanům garantovat právo do pěti let od...
eNeschopenka definitivně schválena podpisem prezidenta
20.6.2019
Do Poslanecké sněmovny bylo doručeno rozhodnutí...

Diskuse

comments powered by Disqus