Domů Články Rada EU definitivně schválila směrnici o autorském právu, schválili ji ministři zemědělství

Rada EU definitivně schválila směrnici o autorském právu, schválili ji ministři zemědělství

Ministři zemědělství členských států Evropské unie dnes na jednání Rady pro zemědělství a rybolov schválili směrnici o autorském právu, která přenáší odpovědnost za uživateli nahraný obsah na provozovatele serverů. Česká vláda směrnici podpořila, přestože ji na hlasování pléna Evropského parlamentu podpořili pouze dva lidovečtí europoslanci z jednadvaceti českých zástupců.

Formální souhlas Rady EU dnes uvedl směrnici o autorském právu v platnost

V rukou národních parlamentů nyní bude transpozice legislativy do národního práva, na kterou mají členské státy dva roky. Piráti na svém webu informovali, že budou usilovat o to, aby byly patřičné úpravy provedeny co nejcitlivěji.

„Za přijatelnou podobu směrnice jsme bojovali více než rok. Vytvořili jsme web, na kterém jsme průběžně informovali o tom, co bude směrnice znamenat pro uživatele, provozovatele serverů i vyhledávače. Na všechny české europoslance jsme se obrátili s otevřeným dopisem, ve kterém jsme vysvětlili důvody našich obav. Happeningů a demonstrací, které se konaly po celé Evropě, se zúčastnily miliony lidí. Z jednadvaceti českých europoslanců nakonec směrnici podpořili jen dva – lidovci Pavel Svoboda a Michaela Šojdrová. Bohužel, většina europoslanců se přiklonila na stranu vydavatelství, která si slibují, že jim budou vyhledávače vyplácet za použití jejich odkazů. Na jejich straně stojí i česká vláda, která se za směrnici ohrožující malé a střední firmy postavila. Už v květnu ale budou moci voliči zhodnotit, jak kvalitně jsou jejich zájmy v EU zastupovány,“ připomněl aktivity Pirátů i postoje europoslanců Marcel Kolaja, lídr Pirátské strany pro volby do Evropského parlamentu.

Zdroj: pirati.cz

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

ICT Unie spustila skupinu pro přípravu nasazení zákona o právu na digitální službu
14.10.2019
Lobbistická organizace ICT Unie vytvořila novou...
Sčítání lidu v roce 2021 bude mnohem jednodušší, díky sdílení dat
2.10.2019
Vláda schválila návrh zákona o sčítání lidu, domů a...
Garanční výbor podpořil zákon o právu na digitální služby
10.9.2019
Výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj, kterému...
Zákon o právu občana na digitální služby míří do druhého čtení ve sněmovně
19.8.2019
Zákon, který má občanům garantovat právo do pěti let od...
eNeschopenka definitivně schválena podpisem prezidenta
20.6.2019
Do Poslanecké sněmovny bylo doručeno rozhodnutí...

Diskuse

comments powered by Disqus