Domů Komentáře Rodná čísla na občanských průkazech zatím zůstanou, úřady nejsou na jejich zrušení připravené

Rodná čísla na občanských průkazech zatím zůstanou, úřady nejsou na jejich zrušení připravené

Vláda schválila návrh novely zákona o základních registrech, který posouvá zákonem stanovené datum ukončení zápisu rodných čísel do občanských průkazů o tři roky na 31. prosince 2022. Důvodem je zejména fakt, že úřady nejsou na zrušení rodného čísla připraveny, a to i přesto, že již mnoho let fungují základní registry, které měly používání rodného čísla jako významového identifikátoru ukončit. Nabízí se proto otázka, jestli spuštění základních registrů přineslo požadovaný efekt, kdy díky sdílení údajů ve veřejné správě nemělo být rodné číslo vyžadováno. Realita je však odlišná.

Úřady hlásí, že nejsou údajně na rušení rodných čísel připravené

"Důvodem pro tento posun je nepřipravenost řady agend na skutečnost, že rodné čísloJednoznačný 10místný číselný identifikátor přidělovaný obyvatelům v České republice. Lze z něj vyčíst datum narození a pohlaví příslušné osoby.
nebude zapisováno do občanského průkazu. Ministerstvo vnitra má z praxe poznatky, že mnohé orgány veřejné moci se setkávají s řadou případů, kdy na základě zadání kombinace referenčních údajů o jménu, příjmení a datu narození, nelze fyzickou osobu jednoznačně ztotožnit, což je zásadní překážkou při vykonávání dalších navazujících činností. Údaj o rodném čísle tedy obecně představuje jednu z možných kombinací vyhledávacích kritérií, a proto zachování možnosti prokázat rodné čísloJednoznačný 10místný číselný identifikátor přidělovaný obyvatelům v České republice. Lze z něj vyčíst datum narození a pohlaví příslušné osoby.
ze strany občana České republiky občanským průkazem je právě v souvislosti se ztotožňováním fyzických osob klíčové."
, zdůvodňuje ministerstvo vnitra důvody, prooč by se mělo rodné čísloJednoznačný 10místný číselný identifikátor přidělovaný obyvatelům v České republice. Lze z něj vyčíst datum narození a pohlaví příslušné osoby.
nadále používat.

Ministři schválili novelu zákona o základních registrech, kterou se posune konec zápisu rodných čísel posune o další 3 roky

V novele se navrhuje odložit zákonem stanovený konec zápisu rodných čísel na občanské průkazy z 31. prosince 2019 na 31. prosinec 2022. Důvodem odkladu o tři roky jsou možné problémy, které by mohly vzniknout v důsledku nepřipravenosti státní správy a dalších institucí, například bank či pojišťoven, na tento krok. Řada občanů by se kvůli tomu mohla dostat do problémů, protože občanský průkaz je pro ně v tuto chvíli jediným dokladem, jak rodné čísloJednoznačný 10místný číselný identifikátor přidělovaný obyvatelům v České republice. Lze z něj vyčíst datum narození a pohlaví příslušné osoby.
doložit. Během tří let chce vláda připravit komplexní řešení minimalizace využívání rodného čísla při ověřování totožnosti fyzických osob, nahradit by je mělo číslo elektronicky čitelného dokladu.

Zdroj: vláda.cz

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Zájem o Účtenkovku neustála padá, v březnu se přihlásilo nejméně lidí od spuštění loterie
23.4.2019
Zájem o loterii s názvem Účtenkovka stále klesá. Do...
Sněmovna podpořila další vlnu EET, projednávání čekají zřejmě obstrukce
18.4.2019
Do závěrečného schvalování posunula sněmovna vládní...
Za první kvartál bylo na nové projekty z fondů EU přiděleno 25 miliard Kč
17.4.2019
Včera v úterý 16. dubna se sešla v Uměleckoprůmyslovém...
Rada EU definitivně schválila směrnici o autorském právu, schválili ji ministři zemědělství
16.4.2019
Ministři zemědělství členských států Evropské unie dnes...
Babiš oznámil změny ve vládě, vymění ministry dopravy a průmyslu
11.4.2019
Premiér Andrej Babiš po schůzce s prezidentem oznámil...

Diskuse

comments powered by Disqus