Domů Komentáře Rodná čísla na občanských průkazech zatím zůstanou, úřady nejsou na jejich zrušení připravené

Rodná čísla na občanských průkazech zatím zůstanou, úřady nejsou na jejich zrušení připravené

Vláda schválila návrh novely zákona o základních registrech, který posouvá zákonem stanovené datum ukončení zápisu rodných čísel do občanských průkazů o tři roky na 31. prosince 2022. Důvodem je zejména fakt, že úřady nejsou na zrušení rodného čísla připraveny, a to i přesto, že již mnoho let fungují základní registry, které měly používání rodného čísla jako významového identifikátoru ukončit. Nabízí se proto otázka, jestli spuštění základních registrů přineslo požadovaný efekt, kdy díky sdílení údajů ve veřejné správě nemělo být rodné číslo vyžadováno. Realita je však odlišná.

Úřady hlásí, že nejsou údajně na rušení rodných čísel připravené

"Důvodem pro tento posun je nepřipravenost řady agend na skutečnost, že rodné čísloJednoznačný 10místný číselný identifikátor přidělovaný obyvatelům v České republice. Lze z něj vyčíst datum narození a pohlaví příslušné osoby.
nebude zapisováno do občanského průkazu. Ministerstvo vnitra má z praxe poznatky, že mnohé orgány veřejné moci se setkávají s řadou případů, kdy na základě zadání kombinace referenčních údajů o jménu, příjmení a datu narození, nelze fyzickou osobu jednoznačně ztotožnit, což je zásadní překážkou při vykonávání dalších navazujících činností. Údaj o rodném čísle tedy obecně představuje jednu z možných kombinací vyhledávacích kritérií, a proto zachování možnosti prokázat rodné čísloJednoznačný 10místný číselný identifikátor přidělovaný obyvatelům v České republice. Lze z něj vyčíst datum narození a pohlaví příslušné osoby.
ze strany občana České republiky občanským průkazem je právě v souvislosti se ztotožňováním fyzických osob klíčové."
, zdůvodňuje ministerstvo vnitra důvody, prooč by se mělo rodné čísloJednoznačný 10místný číselný identifikátor přidělovaný obyvatelům v České republice. Lze z něj vyčíst datum narození a pohlaví příslušné osoby.
nadále používat.

Ministři schválili novelu zákona o základních registrech, kterou se posune konec zápisu rodných čísel posune o další 3 roky

V novele se navrhuje odložit zákonem stanovený konec zápisu rodných čísel na občanské průkazy z 31. prosince 2019 na 31. prosinec 2022. Důvodem odkladu o tři roky jsou možné problémy, které by mohly vzniknout v důsledku nepřipravenosti státní správy a dalších institucí, například bank či pojišťoven, na tento krok. Řada občanů by se kvůli tomu mohla dostat do problémů, protože občanský průkaz je pro ně v tuto chvíli jediným dokladem, jak rodné čísloJednoznačný 10místný číselný identifikátor přidělovaný obyvatelům v České republice. Lze z něj vyčíst datum narození a pohlaví příslušné osoby.
doložit. Během tří let chce vláda připravit komplexní řešení minimalizace využívání rodného čísla při ověřování totožnosti fyzických osob, nahradit by je mělo číslo elektronicky čitelného dokladu.

Zdroj: vláda.cz

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Chystá se plánovaný 5 denní "blackout" systému Czech POINT
17.10.2019
Od pátku 25. října od 20.00 hodin do úterý 29. října...
ICT Unie spustila skupinu pro přípravu nasazení zákona o právu na digitální službu
14.10.2019
Lobbistická organizace ICT Unie vytvořila novou...
Kroky v projektu eNeschopenky probíhají podle schváleného harmonogramu
7.10.2019
Spuštění eNeschopenky je pro Ministerstvo práce a...
Sčítání lidu v roce 2021 bude mnohem jednodušší, díky sdílení dat
2.10.2019
Vláda schválila návrh zákona o sčítání lidu, domů a...
Podle ministra vnitra se pošty v malých obcích rušit nebudou
26.9.2019
Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) se sešel s předsedou...

Diskuse

comments powered by Disqus