Domů Články Rozvoj eGovernmentu v Estonsku vzešel od bankovních domů

Rozvoj eGovernmentu v Estonsku vzešel od bankovních domů

Když politici včetně premiéra v demisi Andreje Babiše mluví o elektronizaci státní správy, často zmiňují jako příklad Estonsko. Země, která má zhruba stejně obyvatel jako Praha, pravidelně boduje v žebříčcích digitalizace státní správy. Zásadní a obří skok nastal v letech 2005 a 2006, kdy komerční banky začly používát důvěryhodnou digitální identitu, kterou poskytla občanům vláda.

Když elektronickou identitu v Estonsku rozjížděli v roce 2000, od začátku stát spolupracoval s největšími estonskými bankami a telekomunikačními firmami. Vznikalo to v partnerství se soukromými firmami. Podle bývalého premiéra byl tento model bezpečnější pro banky i celý privátní sektor, ale také levnější, protože pak nemusel každý budovat svůj vlastní systém přístupů nebo digitálních identit.

Nejdůležitějším impulzem bylo poskytnout každému obyvateli Estonska elektronickou identitu. Na začátku to byla čipová karta, dnes už víc a víc lidí používá mobilní identitu, což je v zásadě funkcionalita přidaná k SIM kartě, kterou všichni tak jako tak máme ve svých chytrých telefonech.

Rozvoj eGovernmentu díky službám soukromého sektoru

"Nejdůležitějším impulzem bylo poskytnout každému obyvateli Estonska elektronickou identitu. Ta myšlenka přišla kolem roku 2000, všichni lidé měli své karty v roce 2002. Jde vlastně o ekvivalent pasu v digitálním prostoru. Na začátku to byla čipová karta, dnes už víc a víc lidí používá mobilní identitu, což je v zásadě funkcionalita přidaná k SIM kartě, kterou všichni tak jako tak máme ve svých chytrých telefonech. Tento způsob osobní identifikace pak dostal stejnou právní sílu, jako když někomu ukážete pas.", uvedl podle serveru E15 bývalý estonský premiér Taavi Rõivas .

"Zásadní a obří skok nastal v letech 2005 a 2006, kdy komerční banky řekly, že když používáte digitální identitu, kterou vám poskytla vláda, nepotřebujete už žádné další zabezpečovací prvky od samotné banky – tenkrát to byly různé jejich kódové karty nebo generátory PIN. A že pokud chcete provést transakci za více než 200 eur, tak státní ID dokonce použít musíte, protože je to mnohem bezpečnější.", upřesnil dále Rõivas.

Zdroj: E15

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Programátoři už podruhé hackli stát, stát vydal data dobrovolně
18.9.2018
Z pátku na sobotu se v sídle Nejvyššího kontrolního...
Novela zákona umožní rychlejší výstavbu síťové infrastuktury
18.9.2018
Od 31. srpna letošního roku začal platit zákon č....
Stát umožní v obcích zpolplatnit služby typu Airbnb
14.9.2018
Vláda schválila návrh novely zákona o místních...
Co má přinést zákon o právu na digitální službu z dílny ICT Unie?
12.9.2018
Jaké hlavní změny má do českého eGovernmentu přinést...
Piráti chtějí na úřadech povinné elektronické spisy od roku 2021
12.9.2018
Elektronické spisové služby stojí veřejnou správu až 6...

Diskuse

comments powered by Disqus