Domů Články Rozvoj eGovernmentu v Estonsku vzešel od bankovních domů

Rozvoj eGovernmentu v Estonsku vzešel od bankovních domů

Když politici včetně premiéra v demisi Andreje Babiše mluví o elektronizaci státní správy, často zmiňují jako příklad Estonsko. Země, která má zhruba stejně obyvatel jako Praha, pravidelně boduje v žebříčcích digitalizace státní správy. Zásadní a obří skok nastal v letech 2005 a 2006, kdy komerční banky začly používát důvěryhodnou digitální identitu, kterou poskytla občanům vláda.

Když elektronickou identitu v Estonsku rozjížděli v roce 2000, od začátku stát spolupracoval s největšími estonskými bankami a telekomunikačními firmami. Vznikalo to v partnerství se soukromými firmami. Podle bývalého premiéra byl tento model bezpečnější pro banky i celý privátní sektor, ale také levnější, protože pak nemusel každý budovat svůj vlastní systém přístupů nebo digitálních identit.

Nejdůležitějším impulzem bylo poskytnout každému obyvateli Estonska elektronickou identitu. Na začátku to byla čipová karta, dnes už víc a víc lidí používá mobilní identitu, což je v zásadě funkcionalita přidaná k SIM kartě, kterou všichni tak jako tak máme ve svých chytrých telefonech.

Rozvoj eGovernmentu díky službám soukromého sektoru

"Nejdůležitějším impulzem bylo poskytnout každému obyvateli Estonska elektronickou identitu. Ta myšlenka přišla kolem roku 2000, všichni lidé měli své karty v roce 2002. Jde vlastně o ekvivalent pasu v digitálním prostoru. Na začátku to byla čipová karta, dnes už víc a víc lidí používá mobilní identitu, což je v zásadě funkcionalita přidaná k SIM kartě, kterou všichni tak jako tak máme ve svých chytrých telefonech. Tento způsob osobní identifikace pak dostal stejnou právní sílu, jako když někomu ukážete pas.", uvedl podle serveru E15 bývalý estonský premiér Taavi Rõivas .

"Zásadní a obří skok nastal v letech 2005 a 2006, kdy komerční banky řekly, že když používáte digitální identitu, kterou vám poskytla vláda, nepotřebujete už žádné další zabezpečovací prvky od samotné banky – tenkrát to byly různé jejich kódové karty nebo generátory PIN. A že pokud chcete provést transakci za více než 200 eur, tak státní ID dokonce použít musíte, protože je to mnohem bezpečnější.", upřesnil dále Rõivas.

Zdroj: E15

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Ministerstvo financí předložilo do připomínkového řízení novelu zákona o EET
16.3.2018
Ministerstvo financí předložilo do vnějšího...
Zavedení EET pro advokáty nebo řemeslníky se opět odkládá o další rok
12.3.2018
Ministryně financí Alena Schillerová plánuje dotáhnout...
Provoz datových schránek v příštích pěti letech zlevní
8.3.2018
Ministerstvo vnitra poté, co obdrželo souhlas Evropské...
NÚKIB v loňském roce řešil méně hlášení o kybernetických incidentech
28.2.2018
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost...
MPO má za úkol zpracovat modelové příklady k implementaci GDPR
19.2.2018
Hospodařský výbor zaúkoloval ministerstvo průmyslu a...

Diskuse

comments powered by Disqus