Domů Články Rozvoj eGovernmentu v Estonsku vzešel od bankovních domů

Rozvoj eGovernmentu v Estonsku vzešel od bankovních domů

Když politici včetně premiéra v demisi Andreje Babiše mluví o elektronizaci státní správy, často zmiňují jako příklad Estonsko. Země, která má zhruba stejně obyvatel jako Praha, pravidelně boduje v žebříčcích digitalizace státní správy. Zásadní a obří skok nastal v letech 2005 a 2006, kdy komerční banky začly používát důvěryhodnou digitální identitu, kterou poskytla občanům vláda.

Když elektronickou identitu v Estonsku rozjížděli v roce 2000, od začátku stát spolupracoval s největšími estonskými bankami a telekomunikačními firmami. Vznikalo to v partnerství se soukromými firmami. Podle bývalého premiéra byl tento model bezpečnější pro banky i celý privátní sektor, ale také levnější, protože pak nemusel každý budovat svůj vlastní systém přístupů nebo digitálních identit.

Nejdůležitějším impulzem bylo poskytnout každému obyvateli Estonska elektronickou identitu. Na začátku to byla čipová karta, dnes už víc a víc lidí používá mobilní identitu, což je v zásadě funkcionalita přidaná k SIM kartě, kterou všichni tak jako tak máme ve svých chytrých telefonech.

Rozvoj eGovernmentu díky službám soukromého sektoru

"Nejdůležitějším impulzem bylo poskytnout každému obyvateli Estonska elektronickou identitu. Ta myšlenka přišla kolem roku 2000, všichni lidé měli své karty v roce 2002. Jde vlastně o ekvivalent pasu v digitálním prostoru. Na začátku to byla čipová karta, dnes už víc a víc lidí používá mobilní identitu, což je v zásadě funkcionalita přidaná k SIM kartě, kterou všichni tak jako tak máme ve svých chytrých telefonech. Tento způsob osobní identifikace pak dostal stejnou právní sílu, jako když někomu ukážete pas.", uvedl podle serveru E15 bývalý estonský premiér Taavi Rõivas .

"Zásadní a obří skok nastal v letech 2005 a 2006, kdy komerční banky řekly, že když používáte digitální identitu, kterou vám poskytla vláda, nepotřebujete už žádné další zabezpečovací prvky od samotné banky – tenkrát to byly různé jejich kódové karty nebo generátory PIN. A že pokud chcete provést transakci za více než 200 eur, tak státní ID dokonce použít musíte, protože je to mnohem bezpečnější.", upřesnil dále Rõivas.

Zdroj: E15

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

NÚKIB: Software i hardware společností Huawei a ZTE je bezpečnostní hrozbou, ovlivní rozhodnutí IT zakázky?
18.12.2018
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost...
Vnitro rozšiřuje počet služeb na Portálu občana
17.12.2018
Půl roku od vydání prvního elektronického občanského...
Zákon garantující digitální komunikaci občanů se státem je připraven
13.12.2018
Předseda Pirátů a Výboru pro veřejnou správu a...
Jak bude vypadat zavádění eNeschopenek?
5.12.2018
Elektronizace dočasných pracovních neschopností přinese...
EET slaví dva roky, rovné podmínky zatím nastaveny nejsou
3.12.2018
V sobotu 1. prosince 2018 to budou přesně dva roky, co...

Diskuse

comments powered by Disqus