Domů Články Senát zrušil kromě Budvaru plošné výjimky ze zveřejňování smluv v registru

Senát zrušil kromě Budvaru plošné výjimky ze zveřejňování smluv v registru

Senát schválil zrušení plošných výjimek ze zveřejňování smluv v jejich registru. Postavil se ve středu proti tomu, aby se výjimky vztahovaly na státní, krajské či obecní firmy. Výjimku by měl mít pouze národní podnik Budějovický Budvar, úlevy by měla mít také zdravotnická zařízení. Změny nyní posoudí Sněmovna.

Výjimky se podle sněmovní verze měly vztahovat na všechny státní podniky a společnosti s většinovou účastí státu, krajů nebo obcí, které mají obchodní či průmyslovou povahu. Podle kritiků tím ale registr smluv ztratil smysl, neboť by z něj zmizely dvě pětiny smluv.

Někteří vládní politici označili zákon o registru smluv za protiústavní

"Projednávání předlohy bylo dlouhé a jeden návrh stíhal druhý. Například Radko Martínek (ČSSD) neúspěšně navrhoval zrušit celý zákon, označil ho za protiústavní a narušující hospodářskou soutěž. Podle něj je zveřejňování smluv zničující pro státem vlastněné společnosti, které mají konkurovat soukromým společnostem.

Upozornil také na to, že kampaň pro vykostění registru smluv zaplatil podnikatel Radim Jančura, jehož přepravní společnost může konkurovat Českým drahám. Pro ni a další státní podniky poslanci schválili výjimky. Proto se rozhodli hlasovat pro verzi, kterou přijala Sněmovna.", přišel s informací server novinky.cz.

Podobný názor má dle informací serveru novinky.cz i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). „Celá kampaň za registr smluv je zvláštní, hlavně, že to podporuje pan Jančura, který dokáže optimalizovat svoji daňovou povinnost,“ podotkl šéf kabinetu. Dodal, že pro společnosti, které vlastní stát, je kvůli konkurenceschopnosti velký problém zveřejňovat smlouvy."

Zdroj: novinky.cz

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Garanční výbor podpořil zákon o právu na digitální služby
10.9.2019
Výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj, kterému...
Zákon o právu občana na digitální služby míří do druhého čtení ve sněmovně
19.8.2019
Zákon, který má občanům garantovat právo do pěti let od...
eNeschopenka definitivně schválena podpisem prezidenta
20.6.2019
Do Poslanecké sněmovny bylo doručeno rozhodnutí...
Budou mít elektronické petice stejnou váhu jako papírové?
14.6.2019
Petiční výbor Poslanecké sněmovny projednal novelu...
Zákon o právu na digitální službu dnes prošel ve Sněmovně prvním čtením
28.5.2019
Sněmovna dnes odpoledne v prvním čtení schválila návrh...

Diskuse

comments powered by Disqus