Domů Články Sněmovna schválila zrušení výjimek z registru smluv pro ČEZ a další společnosti

Sněmovna schválila zrušení výjimek z registru smluv pro ČEZ a další společnosti

Sněmovna minulý týden ve třetím čtení schválila stěžejní pirátskou novelu zákona o registru smluv. Díky tomu bude mít společnost ČEZ a další společnosti s většinovým podílem státu povinnost zveřejňovat klíčové dokumenty v registru smluv stejně jako všechny ostatní organizace ovládané státem. Přijetí novely vzhledem k obstrukcím některých stran trvalo celý rok, ale nakonec se zrušila účelová výjimka pro vybrané subjekty, kterou vládní koalice udělila v únoru 2017.

Piráty nakonec podpořili poslanci za ANO

„Zrušení výjimky pro ČEZ a další společnosti patřící státu byla jedna z našich stěžejních priorit, s kterou jsme do Sněmovny šli. Přijetí novely bohužel vzhledem k obstrukcím ostatních stran trvalo celý rok, ale nakonec se nám tuto účelovou výjimku, kterou vládní koalice udělila v únoru 2017, podařilo zrušit. Firmy jako ČEZ, České dráhy a další tak budou mít povinnost zveřejňovat své smlouvy na internetu v registru smluv, stejně jako to již dělá například Budějovický Budvar. Klíčovou roli v tom sehrála podpora ze strany ANO a jeho zpravodaje poslance Adama Kalouse,” uvedl jeden z předkladatelů novely Jakub Michálek.

Původní pirátskou předlohu dolní komora celkově upravila podle pozměňovacího návrhu Adama Kalouse z hnutí ANO

Návrh ruší výjimku ze zveřejňování smluv například pro státní nebo polostátní firmy, jejichž cenné papíry se obchodují na burze. Tyto společnosti by ale nemusely zveřejňovat smlouvy uzavřené v běžném obchodním styku. Kalous uvedl, že půjde také o České dráhy, Čepro, ČD Cargo nebo Pražskou plynárenskou.

Změnu kvituje i iniciativa Rekonstrukce státu

„Je to velmi pozitivní posun ohledně narovnání podmínek v sektoru státních firem. I mocný ČEZ bude nyní muset zveřejňovat aspoň některé smlouvy a naplňovat tak určitý standard transparentnosti. Zároveň však není důvod k obavám z konkurence, jelikož ČEZ nebude muset zveřejňovat běžné obchodní smlouvy, což se např. u Budvaru ukázalo jako přiměřené a fungující řešení," řekl k výsledkům hlasování v Poslanecké sněmovně vedoucí Rekonstrukce státu Josef Karlický.

Původní návrh na zrušení výjimek vloni předložili Piráti - konkrétně skupina poslanců v čele s Jakubem Michálkem a Radkem Holomčíkem. Poslanci dnes schválili novelu včetně pozměňovacího návrhu poslance Adama Kalouse (ANO). Státní akciové firmy podle něj nebudou zveřejňovat smlouvy v běžném obchodním styku, ale jen další smlouvy (sponzorské smlouvy, smlouvy na právní či mediální služby, nestandardní nákup či prodej majetku apod.). V tomto režimu funguje už dva roky státní podnik Budějovický Budvar.

Zdroj: piráti.cz, rekonstrukcestatu.cz

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Elektronická tvorba zákonů přes internet má být do roku a čtvrt - slíbilo vnitro
22.3.2019
Ve Sněmovně se v současné době projednává návrh zákona,...
Přes Portál občana půjde vyřídit i živnostenské oprávnění
20.3.2019
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) spustilo do...
Schválením informačního příkazu mají skončit obstrukce úřadů při získávání informací občany
18.3.2019
Sněmovna schválila návrh na zavedení tzv. informačního...
Výmluvy operátorů na údajný zákaz ČTÚ na neomezená data a připojení jsou lživá
14.3.2019
Český telekomunikační úřad (ČTÚ) zaznamenal zvyšující...
Politické strany podepsaly memorandum o podpoře zákona o právu na digitální službu
12.3.2019
Zákon o právu na digitální službu má podporu Pirátů i...

Diskuse

comments powered by Disqus