Domů Články Sněmovna schválila zrušení výjimek z registru smluv pro ČEZ a další společnosti

Sněmovna schválila zrušení výjimek z registru smluv pro ČEZ a další společnosti

Sněmovna minulý týden ve třetím čtení schválila stěžejní pirátskou novelu zákona o registru smluv. Díky tomu bude mít společnost ČEZ a další společnosti s většinovým podílem státu povinnost zveřejňovat klíčové dokumenty v registru smluv stejně jako všechny ostatní organizace ovládané státem. Přijetí novely vzhledem k obstrukcím některých stran trvalo celý rok, ale nakonec se zrušila účelová výjimka pro vybrané subjekty, kterou vládní koalice udělila v únoru 2017.

Piráty nakonec podpořili poslanci za ANO

„Zrušení výjimky pro ČEZ a další společnosti patřící státu byla jedna z našich stěžejních priorit, s kterou jsme do Sněmovny šli. Přijetí novely bohužel vzhledem k obstrukcím ostatních stran trvalo celý rok, ale nakonec se nám tuto účelovou výjimku, kterou vládní koalice udělila v únoru 2017, podařilo zrušit. Firmy jako ČEZ, České dráhy a další tak budou mít povinnost zveřejňovat své smlouvy na internetu v registru smluv, stejně jako to již dělá například Budějovický Budvar. Klíčovou roli v tom sehrála podpora ze strany ANO a jeho zpravodaje poslance Adama Kalouse,” uvedl jeden z předkladatelů novely Jakub Michálek.

Původní pirátskou předlohu dolní komora celkově upravila podle pozměňovacího návrhu Adama Kalouse z hnutí ANO

Návrh ruší výjimku ze zveřejňování smluv například pro státní nebo polostátní firmy, jejichž cenné papíry se obchodují na burze. Tyto společnosti by ale nemusely zveřejňovat smlouvy uzavřené v běžném obchodním styku. Kalous uvedl, že půjde také o České dráhy, Čepro, ČD Cargo nebo Pražskou plynárenskou.

Změnu kvituje i iniciativa Rekonstrukce státu

„Je to velmi pozitivní posun ohledně narovnání podmínek v sektoru státních firem. I mocný ČEZ bude nyní muset zveřejňovat aspoň některé smlouvy a naplňovat tak určitý standard transparentnosti. Zároveň však není důvod k obavám z konkurence, jelikož ČEZ nebude muset zveřejňovat běžné obchodní smlouvy, což se např. u Budvaru ukázalo jako přiměřené a fungující řešení," řekl k výsledkům hlasování v Poslanecké sněmovně vedoucí Rekonstrukce státu Josef Karlický.

Původní návrh na zrušení výjimek vloni předložili Piráti - konkrétně skupina poslanců v čele s Jakubem Michálkem a Radkem Holomčíkem. Poslanci dnes schválili novelu včetně pozměňovacího návrhu poslance Adama Kalouse (ANO). Státní akciové firmy podle něj nebudou zveřejňovat smlouvy v běžném obchodním styku, ale jen další smlouvy (sponzorské smlouvy, smlouvy na právní či mediální služby, nestandardní nákup či prodej majetku apod.). V tomto režimu funguje už dva roky státní podnik Budějovický Budvar.

Zdroj: piráti.cz, rekonstrukcestatu.cz

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Spuštění plně funkční eNeschopenky je plánováno od příštího roku
15.5.2019
Zcela zásadním způsobem se má změní vyřizování pracovní...
Ministerstvo financí do konce května předloží návrh podoby 7% digitální daně
13.5.2019
Vláda České republiky se tak chce zařadit mezi...
Vláda zaujala k návrhu zákona o právu na digitální služby neutrální stanovisko, upozornila i na nedostatky
7.5.2019
Server eGov.cz zanalyzoval stanovisko vlády k návrhu na...
Premiér uvedl do úřadů tři nové ministra, dostali řadu úkolů
1.5.2019
Předseda vlády Andrej Babiš uvedl v úterý 30. dubna...
eRevoluce v justici, budou rozsudky online? Vyhledání rozsudků bude podobné jako v Google
30.4.2019
Ministerstvo spravedlnosti chystá převratnou změnu v...

Diskuse

comments powered by Disqus