Domů Články Sněmovna schválila zrušení výjimek z registru smluv pro ČEZ a další společnosti

Sněmovna schválila zrušení výjimek z registru smluv pro ČEZ a další společnosti

Sněmovna minulý týden ve třetím čtení schválila stěžejní pirátskou novelu zákona o registru smluv. Díky tomu bude mít společnost ČEZ a další společnosti s většinovým podílem státu povinnost zveřejňovat klíčové dokumenty v registru smluv stejně jako všechny ostatní organizace ovládané státem. Přijetí novely vzhledem k obstrukcím některých stran trvalo celý rok, ale nakonec se zrušila účelová výjimka pro vybrané subjekty, kterou vládní koalice udělila v únoru 2017.

Piráty nakonec podpořili poslanci za ANO

„Zrušení výjimky pro ČEZ a další společnosti patřící státu byla jedna z našich stěžejních priorit, s kterou jsme do Sněmovny šli. Přijetí novely bohužel vzhledem k obstrukcím ostatních stran trvalo celý rok, ale nakonec se nám tuto účelovou výjimku, kterou vládní koalice udělila v únoru 2017, podařilo zrušit. Firmy jako ČEZ, České dráhy a další tak budou mít povinnost zveřejňovat své smlouvy na internetu v registru smluv, stejně jako to již dělá například Budějovický Budvar. Klíčovou roli v tom sehrála podpora ze strany ANO a jeho zpravodaje poslance Adama Kalouse,” uvedl jeden z předkladatelů novely Jakub Michálek.

Původní pirátskou předlohu dolní komora celkově upravila podle pozměňovacího návrhu Adama Kalouse z hnutí ANO

Návrh ruší výjimku ze zveřejňování smluv například pro státní nebo polostátní firmy, jejichž cenné papíry se obchodují na burze. Tyto společnosti by ale nemusely zveřejňovat smlouvy uzavřené v běžném obchodním styku. Kalous uvedl, že půjde také o České dráhy, Čepro, ČD Cargo nebo Pražskou plynárenskou.

Změnu kvituje i iniciativa Rekonstrukce státu

„Je to velmi pozitivní posun ohledně narovnání podmínek v sektoru státních firem. I mocný ČEZ bude nyní muset zveřejňovat aspoň některé smlouvy a naplňovat tak určitý standard transparentnosti. Zároveň však není důvod k obavám z konkurence, jelikož ČEZ nebude muset zveřejňovat běžné obchodní smlouvy, což se např. u Budvaru ukázalo jako přiměřené a fungující řešení," řekl k výsledkům hlasování v Poslanecké sněmovně vedoucí Rekonstrukce státu Josef Karlický.

Původní návrh na zrušení výjimek vloni předložili Piráti - konkrétně skupina poslanců v čele s Jakubem Michálkem a Radkem Holomčíkem. Poslanci dnes schválili novelu včetně pozměňovacího návrhu poslance Adama Kalouse (ANO). Státní akciové firmy podle něj nebudou zveřejňovat smlouvy v běžném obchodním styku, ale jen další smlouvy (sponzorské smlouvy, smlouvy na právní či mediální služby, nestandardní nákup či prodej majetku apod.). V tomto režimu funguje už dva roky státní podnik Budějovický Budvar.

Zdroj: piráti.cz, rekonstrukcestatu.cz

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Stát poskytne České poště dotaci 800 milionů na provoz základních služeb
11.7.2019
Zdá se, že stát poskytne České poště 800 milionů korun...
Česká pošta umožnila platit platebními kartami na všech pobočkách
3.7.2019
Česká pošta od 1. července 2019 umožňuje platby...
Česká pošta představila svůj restrukturalizační plán, chystá propouštět a zaměří se na automatizované systémy
27.6.2019
Česká pošta uzavřela rok 2018 opět s provozní ztrátou...
Projekt MoJe daně - on-line finančního úřad má nabídnout klientský přístup a snazší orientaci v daních
26.6.2019
Ministerstvo financí pracuje na projektu MoJe daně,...
MV chystá projekt online podání daňového přiznání nebo přihlašování do Portálu přes internetové bankovnictví
24.6.2019
Spuštěním Portálu občana v červenci loňského roku spolu...

Diskuse

comments powered by Disqus