Domů Články Sněmovnu čeká hlasování o zásadních digitálních zákonech či o rozpočtu

Sněmovnu čeká hlasování o zásadních digitálních zákonech či o rozpočtu

Tento týden bude ve sněmovně ve znamení stěžejních témat jako je využití bankovní identity pro komunikaci s úřady, digitální technická mapa či rozpočtu. Předseda Pirátů Ivan Bartoš zdůraznil důležitost dvou zákonů v oblasti digitalizace, a to využití bankovní identity pro komunikaci s úřady a digitální technickou mapu.

Oba zákony vznikly pod Výborem pro veřejnou správu a regionální rozvoj

„Bankovní identita je nástroj, který umožňuje občanům přístup k již státem poskytovaným digitálním službám. Využívá právě přihlašování přes internetové bankovnictví, které má k dispozici již asi pět milionů občanů,” uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Piráti navrhnou navýšení rozpočtu pro NÚKIB

„Piráti přišli s nekolika pozměňovacími návrhy, hlavní je úsporný balíček snižující výdaje státu o 12,6 miliardy korun. Z toho bychom chtěli financovat větší investice do železniční infrastruktury, tam chceme navýšení o 6 miliard korun a zvýšení platů učitelů tak, aby byly splněny sliby vlády i platné usnesení Poslanecké sněmovny. Kromě těchto velkých návrhů chceme také posílení financování sociální práce, zlepšení boje se závislostmi, posílení rozpočtu NÚKIBu, abychom posílili kyberbezpečnost v Česku. Navrhujeme také snížit rozpočet Hradu především na právní a konzultační služby. Pokud neprojdou naše hlavní pozměňovací návrhy, tak rozpočet nepodpoříme.”, uvedl poslanec Ferjenčík.

Projedná se také novela zákona o svobodném přístupu k informacím

„Zákon je jednou z klíčových norem, o kterou se my Piráti zajímáme, i proto jsme věnovali velkou energii do jednání s ministerstvem vnitra a dosáhli toho, že z původního návrhu řada problematických bodů zmizela, některé však bohužel zůstaly. Zákon byl navíc nedostatečně konzultován s neziskovými organizacemi, na což jsme upozorňovali. Z těchto důvodů navrhneme, aby byl zákon vrácen k přepracování. Naší prioritou bude, aby povinnost poskytovat informace měla i obchodní společnost ČEZ, která tak dnes činit nemusí.”, uvedl předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.

Zdroj: Piráti

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Rozhodnutí o zákazu plnění smlouvy na nové mýto se ruší, ÚOHS tak vyhrál spor
5.12.2019
Nejvyšší správní soud dnes zrušil rozsudek Krajského...
Práce na eNeschopence pokračují podle harmonogramu, termín spuštění se blíží
4.12.2019
Na Ministerstvu práce a sociálních věcí (MPSV) se...
Projekty financované z IROP získaly ocenění v soutěži Egovernment The Best 2019
2.12.2019
Jedním ze specifických cílů, kam směřuje podpora z...
NKÚ: Navzdory velkým investicím státu se rozvoj eGovernmentu posouvá jen pomalu. Nedaří se dosáhnout ani průměru EU.
28.11.2019
Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) vydává souhrnnou zprávu o...
Vnitro spustilo novou podobu Portálu občana
21.11.2019
Ministerstvo vnitra zveřejnilo novou podobu rozcestníku...

Diskuse

comments powered by Disqus