Domů Články Stát nabízel miliardu na rozvoj rychlého internetu, pošle ale jen polovinu kvůli formálním chybám

Stát nabízel miliardu na rozvoj rychlého internetu, pošle ale jen polovinu kvůli formálním chybám

Dotace na rychlý internet v malých obcích se opět komplikují. Ministerstvo průmyslu z nich vyřadilo projekty za půl miliardy korun kvůli formálním chybám. Mezi ostatní žadatelé tak rozdělí o polovinu méně peněz, než s kolika původně počítalo. Vyřazení žadatelé tvrdí, že ani neměli šanci chyby napravit.

"Ministerstvo průmyslu a obchodu, které dotace spravuje, vyřadilo z aktuální výzvy osm projektů za půl miliardy korun. Původně přitom počítalo s tím, že operátory podpoří jednou miliardou. Teď to vypadá, že mezi ně rozdělí jen půlku této sumy.", přišel s informací server iRozhlas.cz.

Vyřazené firmy nejčastěji včas nezveřejnily finanční výsledky v obchodním rejstříku nebo nenahlásily své vlastníky do registru skutečných majitelů.

"Třeba společnost Smart cloud chtěla vybudovat přípojky pro rychlý internet na Frýdlantsku v severních Čechách za víc než sto milionů korun, jenže ministerstvo dalo projektu stopku. Firma totiž včas nezveřejnila v obchodním rejstříku přílohu k účetní závěrce.", uvedl dále server iRozhlas.cz.

Dalším vyřazeným operátorem je podle serveru iRozhlas.cz společnost Vlašimnet. Ta chtěla přivést rychlý internet do dvou obcí na Benešovsku ve středních Čechách. Šlo o projekty za jednotky milionů korun. V obchodním rejstříku ale včas nezveřejnila účetní závěrku za minulý rok.

Podle náměstka ministerstva pro evropské fondy Mariana Piechy úřad neměl jinou možnost, než projekty vyřadit, protože jinak by mohlo jít o diskriminaci zájemců, kteří všechny podmínky splnili.

„Od podmínek nemůžeme ustoupit, protože bychom porušili princip rovnosti. Nemůžeme říct, že některé podmínky se plnit nemusí, byť jsou čistě formálně,“ upozorňuje Piecha s tím, že odmítnutí operátoři podali žádost o přezkum.

Zdroj: iRozhlas.cz

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

MPO má novou náměstkyni pro Evropskou unii a zahraniční obchod
5.11.2019
Novou náměstkyní ministra průmyslu a obchodu Karla...
Evropská komise chválí ČR za přípravu nového programového období 2021-2027
4.11.2019
Česká republika se podle Evropské komise velmi...
MPO při podpoře ICT projektů neřešilo jejich přínos, hlavním cílem bylo vyčerpat prostředky EU
30.10.2019
Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) prověřil podporu...
V neomezených tarifech Česká republika pomalu dohání EU
29.10.2019
Telekomunikační trh se za poslední měsíce posunul a...
MPO zahájilo veřejnou konzultaci k vysokorychlostnímu internetu
9.10.2019
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) zahájilo veřejnou...

Diskuse

comments powered by Disqus