Domů Články Stát umožní v obcích zpolplatnit služby typu Airbnb

Stát umožní v obcích zpolplatnit služby typu Airbnb

Vláda schválila návrh novely zákona o místních poplatcích. Změnou chce zjednodušit výběr místních poplatků za lázeňský nebo rekreační pobyt a dát tuto možnost vylepšit si rozpočet i obcím, které jej dosud vybírat nemohou. Novela je tak reakcí na tzv. "sdílenou ekonomiku", resp. služby typu AirBnb, která se stala běžnou i v České republice a kterou se dlouhodobě snaží regulovat ministerstvo financí.

Kabinet na návrh ministryně financí odsouhlasil, že by se současné místní poplatky za lázeňský a rekreační pobyt novelou zákona o místních poplatcích sloučily do jediného místního poplatku za krátkodobý úplatný pobyt, a to bez ohledu na to, kde a jakou formou je tento pobyt poskytován. To by obcím umožnilo mj. zpoplatnit i tzv. sdílenou ekonomiku. Nově by také tento poplatek mohly vyhláškou zavést všechny obce, ne jen ty, které jsou považovány za místo soustředěného turistického ruchu, nebo se na jejich území nachází lázeňské místo.

Poplatek bude možné vybírat v každé obci

Ministři se shodli, že současné řešení není spravedlivé vůči těm obcím, které mají v souvislosti s turistickým ruchem rovněž zvýšené náklady na služby (např. odvoz odpadů, provoz turistických informačních center atd.), ale současná právní norma se na ně nevztahuje. Novelu teď vláda předloží parlamentu.

„V návrhu jsou velké kompetence obcím, které mohou rozhodovat, dávat výjimky a je to hlavně na nich,“ uvedl premiér Andrej Babiš.

Zdroj: vlada.cz

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Programátoři už podruhé hackli stát, stát vydal data dobrovolně
18.9.2018
Z pátku na sobotu se v sídle Nejvyššího kontrolního...
Novela zákona umožní rychlejší výstavbu síťové infrastuktury
18.9.2018
Od 31. srpna letošního roku začal platit zákon č....
Co má přinést zákon o právu na digitální službu z dílny ICT Unie?
12.9.2018
Jaké hlavní změny má do českého eGovernmentu přinést...
Piráti chtějí na úřadech povinné elektronické spisy od roku 2021
12.9.2018
Elektronické spisové služby stojí veřejnou správu až 6...
Hackathon veřejné správy se znovu pokusí propojit otevřená data státu
11.9.2018
Po loňském prvním ročníku hackathonu veřejné správy...

Diskuse

comments powered by Disqus