Domů Články Tendr na mýto může zlevnit, pokud se nikdo neodvolá

Tendr na mýto může zlevnit, pokud se nikdo neodvolá

Ministerstvo dopravy obdrželo od všech čtyř uchazečů, kteří se kvalifikovali v tendru, předběžné nabídky na dodávku a provoz systému elektronického mýta po roce 2019. Předpokládaná hodnota na dodávku a desetiletý provoz systému elektronického mýta včetně rozšíření zpoplatněné sítě o 900 km byla v zakázce vyčíslena na 29 miliard korun, což odpovídá cenám, za které mýtné zajišťuje stávající provozovatel Kapsch. Ministerstvo dopravy může poskytnout pouze obecnější informaci k nabízeným cenám, z informací však vyplývá, že nabídky jsou i třetinové oproti odhadům ministerstva dopravy.

Zatímco jeden z uchazečů výrazně překročil předpokládanou hodnotu veřejné zakázky, cenové nabídky zbylých tří uchazečů jsou obdobné a pohybují se v rozmezí mezi jednou třetinou až polovinou předpokládané hodnoty veřejné zakázky.

„Přestože jsem očekával snížení ceny, bylo to příjemné překvapení. Potvrdilo se, že soutěž má smysl, protože se vůbec poprvé dozvídáme, jaká je tržní cena za výběr mýta,“ uvedl ministr dopravy Dan Ťok a dodává: „Pokud vše půjde dobře, můžeme se s nákladovostí mýtného systému dostat z původních 20 % na 10 %, tzn., že budeme mýto vybírat o polovinu levněji než dřív.“.

Nového provozovatele chce ministerstvo vybrat do podzimu letošního roku. Ten pak bude mít 14 měsíců na případné převzetí, testování a spuštění systému elektronického mýta. Předpokládaný výnos mýta na dálnicích a vybraných silnicích I. třídy by se měl pohybovat okolo 140 až 150 miliard za deset let.

Zdroj: mdcr.cz

Diskuse

comments powered by Disqus