Domů Články Tlak na finanční úřady zesiluje, soudy se již nekolikrát zastaly podnikatelů

Tlak na finanční úřady zesiluje, soudy se již nekolikrát zastaly podnikatelů

Pravidla elektronické evidence tržeb (EET) začaly pro maloobchod platit loni v březnu. Jistá podnikatelka s papírnictvím si např. včas nedokázala zajistit pokladnu s odvoláním na průtahy u dodavatele a opakovaně o tom informovala finanční úřad, ten jí však nemilosrdně pokutoval. Podnikatelka vše dala k soudu a má pozitivní rozsudek. A není vyloučeno, že bude požadovat další náhradu škody, jelikož musela uzavřít prodejnu. V reakci na čerstvý rozsudek ministryně financí Alena Schillerová na dotaz HN potvrdila, že finanční úřady budou muset svůj postup zmírnit.

Na obzoru je více žalob na stát

"Mnohem větší škody než za nezákonné uzavření papírnictví však mohou po státu požadovat majitelé firem, které berní úředníci zlikvidovali zabavením majetku. I v případech desítek takzvaných zajišťovacích příkazů soud rozhodl, že finanční úřady je na podniky uvalily neoprávněně. Finanční správa toto opatření používá, pokud má podezření, že podnik se účastní daňových podvodů. Podle soudu úředníci mnohdy nemají pádné důvody, zabavení majetku v řádu desítek i stovek milionů korun ale firmu okamžitě položí.", uvedl deník HN.

Finanční správa se už musela mírnit při vydávání zmíněných zajišťovacích příkazů

Počet zajišťovacích příkazů vzrostl ze stovky v roce 2007 na předloňských více než 1600. Až po kritice, že stát likviduje i nevinné firmy, se nárůst zastavil.

Kauzu zajišťovacích příkazů musel Janeček loni nejprve vysvětlovat poslancům, opozice žádala jeho odvolání. To však ministryně nevyslyšela, ale minulý měsíc si Janečka ministryně Schillerová proto povolala na kobereček, aby jí vysvětlil případ, kdy jeho podřízení chtěli zkontrolovat, zda jistá restaurace pod záminkou svatby nekrátila tržby. Úředníci totiž tehdy novomanžele vyzvali, aby finanční správě dodali seznam svatebních hostů.

A nejvyšší správní soud nakonec rozhodl, že berní úředníci nedodrželi zákon.

Zdroj: HN

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Šéf finanční správy končí kvůli dlouhodobé kritice, nahradit ho může jeho zástupkyně Richterová
2.11.2018
Generální ředitel finanční správy Martin Janeček...
Administrativa spojená s placením daní meziročně poklesla
1.11.2018
Administrativní náročnost spojená s placením daní v...
Zájem o účtenkovku klesá, ministerstvo mění hlavní cenu
30.10.2018
V účtenkové loterii k elektronické evidenci tržeb (EET)...
Schillerová kritizuje přehnanou a obtěžující aktivitu daňových úředníků
10.10.2018
Ministryně financí Alena Schillerová nepovažuje za...
Výnos z EET není nijak převratný, oproti očekávání je nižší
24.9.2018
Premiér Andrej Babiš se před pár dny chlubil, že...

Diskuse

comments powered by Disqus