Domů Články Ťok obhajuje „víkendovou“ smlouvu za 5 miliard s Kapschem, prý pomůže mýtný systém odemknout

Ťok obhajuje „víkendovou“ smlouvu za 5 miliard s Kapschem, prý pomůže mýtný systém odemknout

Ministr dopravy Dan Ťok hájí spěšné uzavření smluvních dodatků s provozovatelem mýtného systému. Společnosti Kapsch se prodloužila správa českého mýta o tři roky, podle Ťokova vyjádření v otázkách Václava Moravce si ale ministerstvo zároveň rozvázalo ruce k budoucímu otevřenému tendru, k němuž ho zavázala vláda.

Narychlo uzavřený dodatek za 5 miliard

Ministerstvo dopravy během jediného víkendu v jednacím řízení bez uveřejnění uzavřelo s Kapschem dodatky ke stávající smlouvě, které jeho vládu nad mýtem prodlouží o tři roky, Česku ale přinesou slevu až osmadvacet procent (ročně půl miliardy), umožní zavést vedle mýtných bran i evropské elektronické mýto.

Nový dodatek má zároveň umožnit hladký přechod systému na nového provozovatele. Opozice ale vládu kritizuje, že dodavatel nevzešel z transparentní soutěže už nyní.

Ministr dopravy Dan Ťok ale řešení mýta pomocí spěšně uzavřených dodatků v Otázkách Václava Moravce hájil následujícími slovy: „Jdu v kolejích toho, k čemu mě zavázala vláda. Vláda přijala usnesení, že máme neprodleně udělat všechny kroky k tomu, aby byla smlouva uzavřena, a já jsem je udělal. Přípravné kroky skončily v pátek, řízení bylo zahájeno v sobotu ráno a s podepsáním smlouvy se skončilo v neděli večer. Nevidím v tom problém.“

Ministerstvo současně připravuje přeměnu Ředitelství silnic a dálnic, aby to bylo ono, kdo bude v budoucnu – a po rakouském vzoru – mýto vybírat. „ŘSD intenzivně připravuje transformaci, buď na státní podnik, nebo státní akciovou společnost. Chci, aby tento materiál šel už ve druhé polovině roku do vlády,“ prohlásil ministr.

Zdroj: CT24

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Budou mít elektronické petice stejnou váhu jako papírové?
14.6.2019
Petiční výbor Poslanecké sněmovny projednal novelu...
Senát schválil odklad e-neschopenky, čeká se už jen na podpis prezidenta
13.6.2019
Senátoři včera schválili odklad startu projektu...
Elektronickému stavebnímu deníku dala vláda naději
11.6.2019
Vláda dala včera neutrální stanovisko návrhu na změnu...
Ministryně Maláčová jmenovala nové náměstky, náměstkem pro ICT bude Jan Baláč
4.6.2019
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD)...
Elektronické dálniční známky budou od roku 2021
3.6.2019
Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) připravuje...

Diskuse

comments powered by Disqus