Domů Články ÚOHS řeší první stížnosti v souvislosti s omezením Huawei

ÚOHS řeší první stížnosti v souvislosti s omezením Huawei

Úřad na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) řeší podle serveru neovlivni.cz první případ, který může být do budoucna přelomový v přístupu státních úřadů a institucí k čínským technologiím od společností Huawei či ZTE. Ministerstvo zdravotnictví zkraje letošního roku zakázalo oběma firmám vstup do své infrastruktury. Společnost Huawei ale protestovala u ÚOHS, který nyní chystá verdikt. Bude se tak jednat o precedent, jak mají úřady podobných případech postupovat.

Obě čínské firmy Huawei i ZTE  Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) loni v prosinci označil za rizikové s tím, že by neměly mít přístup do takzvané kritické insfrastruktury státu.

Jako první na varování NÚKIB zareagovalo ministerstvo zdravotnictví

“Ministerstvo zdravotnictví vydalo Opatření Manažera a Architekta kybernetické bezpečnosti MZČR č. 1, na základě kterého se nepovoluje používání hardwarových a komunikačních technologií a softwaru společností Huawei a ZTE v rámci informační infrastruktury ministerstva,” stojí podle informací serveru neovlivni.cz ve stanovisku resortu zdravotnictví.

A vzápětí resort už v samotném zadání vyloučil Huawei ze zakázky na “Integrovaný systém uživatelů pro Krajské hygienické stanice”.

Podle zjištění Neovlivní.cz se čínská firma obrátila na ÚOHS a žádá přezkoumání zadávacích podmínek. “ÚOHS už to má na stole. Příští týden by mohlo být v případu jasněji,” uvedl zdroj obeznámený s případem.

Milena Marešová z Úřadu na ochranu hospodářské soutěže na dotazy Neovlivní.cz reagovala následovně: “V současné době Úřad v této věci neposkytuje žádné informace.”

Huawei zpochybňuje své vyloučení ze soutěže

“Společnost Huawei Technologies (Czech) s.r.o. podala k ÚOHS návrh na přezkum zadávacích podmínek pro veřejnou zakázku – “Integrovaný systém uživatelů pro Krajské hygienické stanice” a to z toho důvodu, že jedna ze zádavacích podmínek v podstatě vyloučila z účasti na veřejné zakázce právě společnost Huawei Technologies (Czech) s.r.o.,” uvedl podle serveru neovlivni.cz mluvčí společnosti Pavel Košek.

V podobné situaci jsou i další úřady, a proto se čeká, jak se ke stížnosti postaví ÚOHS.

Zdroj: neovlivni.cz

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Kvůli tendru na síť Pegas byla podaná stížnost k antimonopolnímu úřadu
20.8.2019
Nordic Telecom poslal stížnost na Úřad pro ochranu...
Skončí po 30 letech závislost na jediném dodavateli IT systému ADIS?
14.8.2019
Finanční správa se po třech desetiletích zbaví...
Kapsch podal na antimonopolní úřad již třetí žalobu, proč se ÚOHS odmítl zabývat předchozími žalobami?
30.7.2019
Společnost Kapsch podala další žalobu na Úřad pro...
Vnitro řeší stížnost kvůli miliardové zakázce na vysílačky záchranářů Pegas
23.7.2019
Ministerstvo vnitra musí řešit stížnost na zakázku za...
Kapsch může provozovat mýtné do konce roku, podle soudu jde o veřejný zájem
2.7.2019
Dodatek ke smlouvě na provoz mýtného z roku 2016 sice...

Diskuse

comments powered by Disqus