Domů Články ÚOHS se dlouhodobě zaměří na netransparentní JŘBU

ÚOHS se dlouhodobě zaměří na netransparentní JŘBU

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) před nedávnem udělil pokuty za zadávání ministerských zakázek v jednacím řízení bez uveřejnění (JŘBU) v celkové výši 3 miliony korun. Zaměření na tento nešvar bude pokračovat. Potvtrdil to na konferenci Rok zkušeností s novým zákonem předseda ÚOHS Petr Rafaj.

V jednacím řízení bez uvřejnění se může zdadávat až 20% zakázek

"Na problematiku zadávání zakázek v režimu JŘBU dlouhodobě upozorňují nevládní organizace – například sdružení EconLab, ale také Evropská komise.  Podle jejich údajů bylo v roce 2015 takto zadáno dvacet procent všech státních zakázek, což je nejvíce v EU (informovali jsme v textu Jsme nejlepší v Evropě! Zadáváme nejvíc tendrů bez soutěže ). Kvůli tomu byla zřízena speciální pracovní skupina pro posuzování vhodnosti tohoto typu tendru u IT zakázek. Musí jí projít návrhy na všechny zakázky nad 6 milionů. Skupina je součástí Rady vlády pro informační společnost (RVIS). Loni upozornila na skutečnost, že zadavatelé veřejných zakázek z řad ministerstev a dalších státních organizací opakují stále stejné chyby a dostávají se tak do technologické závislosti na konkrétním dodavateli (vendor Lock-in).", přišel s informací server kurzy.cz.

„V České republice je jednací řízení bez uveřejnění využíváno přespříliš a my zde indikujeme závažný problém. Typické je to v oblasti IT zakázek, na které jsme se již zaměřili a hodláme v tom i v budoucnu pokračovat,“ přislíbil předseda Rafaj. Jím řízený úřad v polovině září zveřejnil informaci o tom, že za IT zakázky zadávané státním sektorem v JŘBU udělil pokuty za 3 miliony korun. O šetření ÚOHS informoval rovněž server eGov.cz.

Zdroj: kurzy.cz

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Nejvyšší soud bude mít opět na stole zodpovědnost úředníků za Opencard
18.10.2017
Bývalí manažeři pražského dopravního podniku Tomáš...
Antimonopolní úřad znovu zahájil správní řízení kvůli mýtným branám
16.10.2017
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zahájil...
Pokuty od antimonoplního úřadu za JŘBU míří na vnitro a na obranu
12.10.2017
Ministerstva obrany a vnitra jsou mezi pokutovanými...
Antimonopolní úřad opětovně uložil zákaz plnění smlouvy na „volání vězňů“
3.10.2017
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) uložil svým...
Nadační fond proti korupci podal trestní oznámení na ČSSZ kvůli machinacím v IT tendrech
27.9.2017
Nadační fond proti korupci (NFPK) podal trestní...

Diskuse

comments powered by Disqus