Domů Články Úřad vlády se pochválil za zveřejňování otevřených dat

Úřad vlády se pochválil za zveřejňování otevřených dat

Úřad vlády ČR spustil na svých webových stránkách portál Otevřená data, kde publikoval svá data v podobě datových sad. Došlo tak ke splnění jednoho z podstatných opatření Akčního plánu pro rozvoj digitálního trhu a jedné z priorit koordinátora digitální agendy ČR Ondřeje Malého a Úřad vlády se tak zařadil mezi další rezorty zveřejňující Opendata. Oblast otevřených dat tvoří důležitou součást moderní a transparentní veřejné správy, je nedílnou součástí koncepce e-Governmentu a také inspirativním zdrojem pro tvorbu inovativních služeb.

Otevírání dat je rovněž součástí Akčního plánu ČR Partnerství pro otevřené vládnutí (OGP), jehož gestorem je Oddělení boje proti korupci při Úřadu vlády. Formát a struktura otevřených dat umožňují jejich hromadné počítačové zpracování, k němuž jejich vydavatel poskytl právní svolení. Díky tomu mohou být dále volně zpracovávána, například v rámci softwarových aplikací. Jedná se například o jízdní řády, příjmy států, seznam poskytovatelů sociálních služeb, kalendář ministra nebo měření čistoty ovzduší. Cílem je, aby všechna otevřená data byla postupně shromažďována v Národním katalogu otevřených dat, který je dostupný na Portálu veřejné správy a slouží jako centrální místo poskytující datové sady.

Úřad vlády začíná zveřejňovat Opendata, zatím není vše publikováno

Portál „Otevřená data“, který byl spuštěn dne 17. července 2017 na webových stránkách Úřadu vlády, je určen pro publikaci otevřených dat, která vlastní a spravuje právě ÚV ČR. Otevřená data jsou publikována jako datové sady.

V současnosti se povedlo publikovat datové sady, které obsahují seznamy

  • poradních orgánů ÚV ČR,
  • rejstřík certifikátorů
  • a vypracované analytické, statistické a strategické dokumenty ÚV ČR.

Portál slouží zároveň jako úložiště datových sad, které jsou oficiálně považovány za otevřená data od 25. července 2017, kdy splnily zákonný požadavek a byly zaregistrovány v Národním katalogu otevřených dat. Smyslem této aktivity je jít příkladem ostatním resortům, které s otevíráním dat zatím nezačaly. Do budoucna je cílem ÚV ČR zveřejnit další datové sady a přispět tak ke zvyšování transparentnosti veřejné správy.

Zdroj: digiczech.eu

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Garanční výbor podpořil zákon o právu na digitální služby
10.9.2019
Výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj, kterému...
MPO a MF představily živnostenský balíček, která má i díky elektronizaci usnadnit život podnikatelů
2.9.2019
Živnostenský balíček, který usnadní život malým a...
Zákon o právu občana na digitální služby míří do druhého čtení ve sněmovně
19.8.2019
Zákon, který má občanům garantovat právo do pěti let od...
Živnostenský balíček před spuštěním. Ubyde statistik a sníží se byrokracie podnikatelů?
29.7.2019
Statistických formulářů, které musí vyplňovat...
Společnost s ručením omezením lze založit za jediný den, i díky elektronizaci či Portálu občana
16.7.2019
Zahájit podnikání se v České republice dá zvládnout za...

Diskuse

comments powered by Disqus