Domů Články V neomezených tarifech Česká republika pomalu dohání EU

V neomezených tarifech Česká republika pomalu dohání EU

Telekomunikační trh se za poslední měsíce posunul a nabídky dat v tarifech všech českých operátorů se zlepšily. Vyplývá to z analýzy evropské společnosti Rewheel, která posuzovala aktuální tarify v porovnání se zeměmi EU a OECD. Hodnotila data z letošního září ve vztahu k datům dubnovým. Podle nich tak ČR srovnává krok s okolními zeměmi v neomezených tarifech. I když tyto výsledky zní pozitivně, je pořád co dohánět.

„Opět zdůrazňuji, že dokud nebudeme na úrovni jiných států, například Dánska, Anglie, či Finska, kde neomezené volání a sms včetně až do 40 GB dat stojí do 600 korun, tak ve svém úsilí za levnější data nepolevíme. Máme další možnosti, jak přitlačit na operátory. Jsem rád, že Poslanecká sněmovna jednohlasně přijala změnu zákona o elektronických komunikacích, díky které budou moci zákazníci daleko jednodušeji a rychleji přecházet k jinému operátorovi a nebudu muset hradit poplatky a pokuty za změnu operátora.", uvedl k tématu premiér Andrej Babiš.

Pořád máme co dohánět

„Díky koncentrovanému tlaku už Česká republika podle studie Rewheel patří do skupiny nejlepších zemí, co se týče tarifů do 50 EUR,“ říká ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a dodává: „Operátoři však bohužel stále neposkytují, tak jako jinde ve světě, jednoduchou, transparentní nabídku s rozumným objemem dat i u nižších tarifů. To se musí změnit. Činíme pro to všechny potřebné kroky, mimo jiné dochází k uvolnění potřebných kmitočtů pro rychlý mobilní internet.“.

Například v Estonsku či v Dánsku lidé mají za třiceti eurový tarif k dispozici neomezená mobilní data. Ve více než třiceti porovnávaných zemích ze čtyřiceti, mezi které patří třeba Švédsko, Francie či Rakousko, dostanou zákazníci za 30 eur více než 10 GB mobilních dat, v polovině zemí mohou využít více než 50 GB dat měsíčně. 

Od 1. dubna 2020 nabude účinnosti novela zákona o elektronických komunikacích

Celý proces změny operátora se tak zjednoduší. Například odpadne povinnost oznamovat změnu původnímu operátorovi či bude k dispozici zákaznická kalkulačka pro porovnání cen. Vše přitom bude platit i pro dva miliony živnostníků. Poprvé tak budou mít stejné podmínky jako ostatní fyzické osoby.

Zdroj: MPO

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

MPO má novou náměstkyni pro Evropskou unii a zahraniční obchod
5.11.2019
Novou náměstkyní ministra průmyslu a obchodu Karla...
MPO při podpoře ICT projektů neřešilo jejich přínos, hlavním cílem bylo vyčerpat prostředky EU
30.10.2019
Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) prověřil podporu...
Stát nabízel miliardu na rozvoj rychlého internetu, pošle ale jen polovinu kvůli formálním chybám
24.10.2019
Dotace na rychlý internet v malých obcích se opět...
MPO zahájilo veřejnou konzultaci k vysokorychlostnímu internetu
9.10.2019
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) zahájilo veřejnou...
ČR si polepšila v Indexu byrokracie
1.10.2019
Index byrokracie vyhlašuje od roku 2017 Liberální...

Diskuse

comments powered by Disqus