Domů Komentáře V rámci projektu WiFi4EU podalo v první vlně žádost 360 obcí

V rámci projektu WiFi4EU podalo v první vlně žádost 360 obcí

Projektem WiFi4EU Evropská komise podporuje zavádění bezplatného systému pro wi-fi připojení pro občany a návštěvníky ve veřejných prostorách, jako jsou parky, veřejné budovy, knihovny, zdravotní střediska nebo muzea v celé Evropě. Rozpočet projektu WiFi4EU na období 2018 a 2020 činí 120 milionů eur. Dne 7. listopadu spustila Evropská komise výzvu k iniciativě WiFi4EU, která byla otevřena pouze do 9. listopadu. Celkem 2800 obcí z celé EU obdrží v této výzvě poukázku na podporu připojení k internetu, každá v hodnotě 15 tisíc EUR. Na každého zájemce se však nedostane.

„Z propojení by měli mít užitek všichni, myslím tím, že nesmí záležet na tom, kde žijete a kolik vyděláváte. Proto dnes navrhujeme, aby byly každá evropská vesnice a každé evropské město v okolí hlavních center veřejného života do roku 2020 vybaveny bezplatným bezdrátovým přístupem k internetu.“, uvedl předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

O výzvu byl v Česku ze strany obcí obrovský zájem, na všechny se určitě nedostane

Evropská komise obdržela více než 13 000 žádostí ze všech zúčastněných zemí v celé Evropě. Přihlášky byly vybírány podle času jejich podání, přičemž každé zúčastněné zemi bylo zaručeno minimálně 15 poukázek a nejvýše 224 poukázek. Za ČR podalo svou přihlášku celkem 361 obcí. Již nyní je tak jisté, že ne všichni zájemci získají poukázku WiFi4EU.

Poukázky WiFi4EU se budou vztahovat na vybavení a na náklady spojené s instalací Wi-Fi hotspotů

Poukázky WiFi4EU pro obce budou na pevně stanovenou částku 15 000 EUR. K instalování hotspotů (přístupových bodů bezdrátové sítě) za poukázky WiFi4EU musí obce volit veřejné prostory, které lze označit jako centra veřejného života. Poukázky WiFi4EU mohou rovněž použít na částečné financování projektů vyšší hodnoty.

Obce, jimž bude přidělena poukázka, se zavazují hradit náklady za samotné internetové připojení a za údržbu zařízení, aby uživatelé mohli využívat skutečně bezplatné a vysoce kvalitní wi-fi připojení po dobu nejméně 3 let.

Druhá výzva je plánována na začátek roku 2019

Zdroj: WiFi4EU

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

MMR poradí, jak správně postupovat v procesu veřejných zakázek
21.3.2019
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) prostřednictvím...
Přes Portál občana půjde vyřídit i živnostenské oprávnění
20.3.2019
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) spustilo do...
Schválením informačního příkazu mají skončit obstrukce úřadů při získávání informací občany
18.3.2019
Sněmovna schválila návrh na zavedení tzv. informačního...
Politické strany podepsaly memorandum o podpoře zákona o právu na digitální službu
12.3.2019
Zákon o právu na digitální službu má podporu Pirátů i...
Sněmovna schválila zrušení výjimek z registru smluv pro ČEZ a další společnosti
11.3.2019
Sněmovna minulý týden ve třetím čtení schválila...

Diskuse

comments powered by Disqus