Domů Komentáře V rámci projektu WiFi4EU podalo v první vlně žádost 360 obcí

V rámci projektu WiFi4EU podalo v první vlně žádost 360 obcí

Projektem WiFi4EU Evropská komise podporuje zavádění bezplatného systému pro wi-fi připojení pro občany a návštěvníky ve veřejných prostorách, jako jsou parky, veřejné budovy, knihovny, zdravotní střediska nebo muzea v celé Evropě. Rozpočet projektu WiFi4EU na období 2018 a 2020 činí 120 milionů eur. Dne 7. listopadu spustila Evropská komise výzvu k iniciativě WiFi4EU, která byla otevřena pouze do 9. listopadu. Celkem 2800 obcí z celé EU obdrží v této výzvě poukázku na podporu připojení k internetu, každá v hodnotě 15 tisíc EUR. Na každého zájemce se však nedostane.

„Z propojení by měli mít užitek všichni, myslím tím, že nesmí záležet na tom, kde žijete a kolik vyděláváte. Proto dnes navrhujeme, aby byly každá evropská vesnice a každé evropské město v okolí hlavních center veřejného života do roku 2020 vybaveny bezplatným bezdrátovým přístupem k internetu.“, uvedl předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

O výzvu byl v Česku ze strany obcí obrovský zájem, na všechny se určitě nedostane

Evropská komise obdržela více než 13 000 žádostí ze všech zúčastněných zemí v celé Evropě. Přihlášky byly vybírány podle času jejich podání, přičemž každé zúčastněné zemi bylo zaručeno minimálně 15 poukázek a nejvýše 224 poukázek. Za ČR podalo svou přihlášku celkem 361 obcí. Již nyní je tak jisté, že ne všichni zájemci získají poukázku WiFi4EU.

Poukázky WiFi4EU se budou vztahovat na vybavení a na náklady spojené s instalací Wi-Fi hotspotů

Poukázky WiFi4EU pro obce budou na pevně stanovenou částku 15 000 EUR. K instalování hotspotů (přístupových bodů bezdrátové sítě) za poukázky WiFi4EU musí obce volit veřejné prostory, které lze označit jako centra veřejného života. Poukázky WiFi4EU mohou rovněž použít na částečné financování projektů vyšší hodnoty.

Obce, jimž bude přidělena poukázka, se zavazují hradit náklady za samotné internetové připojení a za údržbu zařízení, aby uživatelé mohli využívat skutečně bezplatné a vysoce kvalitní wi-fi připojení po dobu nejméně 3 let.

Druhá výzva je plánována na začátek roku 2019

Zdroj: WiFi4EU

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Budou mít elektronické petice stejnou váhu jako papírové?
14.6.2019
Petiční výbor Poslanecké sněmovny projednal novelu...
Senát schválil odklad e-neschopenky, čeká se už jen na podpis prezidenta
13.6.2019
Senátoři včera schválili odklad startu projektu...
Elektronickému stavebnímu deníku dala vláda naději
11.6.2019
Vláda dala včera neutrální stanovisko návrhu na změnu...
Ministryně Maláčová jmenovala nové náměstky, náměstkem pro ICT bude Jan Baláč
4.6.2019
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD)...
ČD - Telematika dále posiluje wi-fi na nádražích, spojila síly s největší světovou sítí Fon
31.5.2019
Přístup k bezdrátové síti wi-fi na vybraných nádražích...

Diskuse

comments powered by Disqus