Domů Články Vláda jmenovala ředitelem NBÚ Jiřího Langa, vzniká nový superúřad pro kybernetickou bezpečnost

Vláda jmenovala ředitelem NBÚ Jiřího Langa, vzniká nový superúřad pro kybernetickou bezpečnost

Vláda s účinností k 1. 2. 2017 jmenovala Jiřího Langa do funkce ředitele Národního bezpečnostního úřadu. Dosavadní ředitel NBÚ Dušan Navrátil se ke stejnému datu stává vládním zmocněncem pro oblast kybernetické bezpečnosti. Jeho úkolem bude vytvořit Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost, který se vyčlení z NBÚ v souladu s vládní prioritou, kterou je připravenost ČR na problematiku kybernetických hrozeb. Vznikne tak superúřad pro kybernetickou bezpečnost? Server eGov.cz ví, co bude mít tento úřad na starosti.

Bývalý šéf BIS Jiří Lang se stane novým ředitelem Národního bezpečnostního úřadu

"Nový šéf NBÚ Jiří Lang je bezpečnostní odborník, který má dlouholetou zkušenost ze státní správy. Především pak díky třináctiletému vedení Bezpečnostní informační služby. Jsem proto rád, že Jiří Lang bude mít příležitost své schopnosti a vědomosti uplatňovat i nadále ve prospěch českého státu při vedení Národního bezpečnostního úřadu.", uvedl premiér Sobotka.

Vznikne nový úřad pro kybernetickou bezpečnost?

Od nového Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost si současná vláda slibuje, že bude významně přispívat k připravenosti České republiky na rizika patřící k moderní informační společnosti. Pan Navrátil se během svého desetiletého působení v čele NBÚ významně zasadil o rozvoj činnosti NBÚ právě v oblasti kybernetické bezpečnosti a pro funkci zmocněnce pro oblast kybernetické bezpečnosti má tedy dobré předpoklady.

Nový úřad přebere po NBÚ následující kompetence:

  • oblast kybernetické bezpečnosti
  • oblasti ochrany utajovaných informací v informačních a komunikačních systémech
  • oblast kryptografické ochrany
  • oblast PRS Galileo a její převzetí nově vznikajícím ústředním správním úřadem

Nový ústřední správní úřad má vzniknout plnou delimitací Sekce kybernetické bezpečnosti NBÚ a odboru informačních technologií (v rámci Sekce technické). Jeho sídlo by bylo v Brně.

Proces delimitace z existujícího stavu v NBÚ a vytvoření nového úřadu převodem kompetencí novelou zákona, delimitací technologií a majetku, převodem pracovníků, je z věcného a ekonomického hlediska podle NBÚ nejvhodnější variantou.

Nově vzniklý úřad bude v první fázi potřebovat navíc cca 35 nových systemizovaných míst, které zajistí jeho provozní činnosti (ekonomika, personalistika, vnitřní bezpečnost, sekretariát, mezinárodní spolupráce, tiskový mluvčí, vnitřní informační a komunikační systém, legislativa a právo, atd.). Zajištění odborných činností pak bude pokryto přechodem pracovníků NBÚ do nového úřadu, což bude spojeno i s delimitací odpovídajících finančních prostředků na mzdy a výdaje související. Tento počet pak bude úměrně narůstat s rozšiřováním činností v oblasti kybernetické bezpečnosti. 

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Garanční výbor podpořil zákon o právu na digitální služby
10.9.2019
Výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj, kterému...
Ministerstvo financí připravilo návrh zákona o digitální dani
5.9.2019
Vláda od Ministerstva financí obdržela návrh na...
Přípravy na spuštění projektu elektronické neschopenky podle MPSV pokračují
5.9.2019
Datum spuštění projektu elektronické neschopenky...
Huawei vyhrála tendr ministerstva financí, navzdory varování NÚKIB
29.8.2019
Společnost Huawei přes českého partnera Huatech...
Vláda schválila novelu daňového řádu, která přináší rozsáhlou modernizaci, zjednodušení a elektronizaci daní
27.8.2019
Klíčovou změnou novely je legislativní ukotvení "online...

Diskuse

comments powered by Disqus