Domů Články Vláda podle Transparency international propustila výrazně víc vysokých úředníků, než tvrdila

Vláda podle Transparency international propustila výrazně víc vysokých úředníků, než tvrdila

Transparency International (TI) dlouhodobě upozorňuje na problematiku tzv. state capture (privatizace veřejného zájmu), která v České republice v posledních letech probíhá a nedaří se ji omezovat. Tomu odpovídá i současná systemizace státní správy. Počet vyměněných vysokých státních úředníků je vyšší, než uvádí vláda. Změna systemizace klíčových pozic zasáhla téměř dvakrát tolik vedoucích pozic ve státní správě, než kolik bylo původně deklarováno.

Vláda v prosinci 2017 schválila novou systemizaci služebních míst ve státní správě platnou od 1. ledna 2018

Dle vyjádření vlády mělo být zrušeno 14 sekcí a 23 služebních míst v rámci celé státní správy. TI pro ověření oslovila na začátku roku 2018 všechna ministerstva a Úřad vlády, aby potvrdila prezentované údaje.

"Ukázalo se, že jen na těchto oslovených úřadech přestalo z důvodů systemizace zastávat svou pozici 37 představených od úrovně ředitelů odborů výše.", uvádí TI ve svém zjištění.

V březnu 2018 pak přišla další vlna systemizace, která je již na hranici zákonnosti, jelikož se změna systemizace může dít jednou ročně

Další změny jsou možné jen při podstatné změně okolností, ke kterým však v takto krátkém čase objektivně nedošlo.

„Jednotlivé kroky vlády nelze považovat bez dalšího za nezákonné, ale je nutné se na ně dívat z delší perspektivy. Zjevný rozpor mezi prezentovanými údaji a realitou a k tomu druhá rozsáhlá změna systemizace v krátkém čase, jasně ukazují na snahu činit zásadní personální změny i v demisi a obcházet zákon o státní službě. Spekulacím o dosazování loajálních osob to pak samozřejmě nahrává. Vláda by se měla snažit o stabilizaci státní správy, nikoliv o její demontáž,“ říká Petr Leyer, právník TI.

Postupně a hlavně nenápadně, tak zní pravidlo vlády v demisi

"Jsme svědky posunu od tradičních forem převzetí veřejného zájmu (nelegálního sponzoringu politických stran či neprůhledného lobbingu), k zásadním obměnám klíčových pozic ve vedení státních institucí – od bezpečnostních složek, přes ministerstva, regulátory až po vedení státních firem.  A zejména personální změny probíhající v bezpečnostních složkách mohou přímo ohrozit nezávislost institucí zodpovědných za vymáhání principů právního státu. Tyto složky se podílejí (v různé míře) na zajišťování bezpečnosti státu, či na vyšetřování citlivých kauz, včetně těch kolem premiéra či jeho hnutí.  Pokud navíc premiér sám bez důkazů vyjadřuje závažná podezření, že je možné v České republice si objednat trestní stíhání, následné reorganizační změny v bezpečnostních složkách vytvářejí ideální prostředí pro koncentraci moci do rukou úzké skupiny osob.", uvedl server TI.

„State capture se už neděje tajně pod pláštíkem noci, ale jsou zde překotně rozebírány strategické instituce a organizace přímo za denního světla, a navíc je to doprovázeno populistickou rétorikou odpovědného vládnutí,“ dodává k privatizaci veřejného zájmu Milan Eibl, analytik TI.  Trend state capture se promítá i do celkového bodového hodnocení ČR v rámci každoročního „Indexu vnímání korupce“ vydávaného TI, kde naše země pravidelně obsazuje podprůměrné pozice ve srovnání s jinými zeměmi EU.

Zdroj: Transparency International

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Garanční výbor podpořil zákon o právu na digitální služby
10.9.2019
Výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj, kterému...
MPO a MF představily živnostenský balíček, která má i díky elektronizaci usnadnit život podnikatelů
2.9.2019
Živnostenský balíček, který usnadní život malým a...
Zákon o právu občana na digitální služby míří do druhého čtení ve sněmovně
19.8.2019
Zákon, který má občanům garantovat právo do pěti let od...
Živnostenský balíček před spuštěním. Ubyde statistik a sníží se byrokracie podnikatelů?
29.7.2019
Statistických formulářů, které musí vyplňovat...
Společnost s ručením omezením lze založit za jediný den, i díky elektronizaci či Portálu občana
16.7.2019
Zahájit podnikání se v České republice dá zvládnout za...

Diskuse

comments powered by Disqus