Domů Články Vláda posvětila složení komise, která rozhodne o podobě nového systému výplaty sociálních dávek

Vláda posvětila složení komise, která rozhodne o podobě nového systému výplaty sociálních dávek

Vláda na středečním jednání přijala návrh Ministerstva práce a sociálních věcí a ustavila hodnotící komisi k veřejné zakázce na výběr informačního systému na výplatu sociálních dávek. Komise je složená z odborníků a specialistů Ministerstva práce a sociálních věcí, Ministerstva financí, Ministerstva vnitra, České správy sociálního zabezpečení a Úřadu práce ČR. V souladu s příslušnými ustanoveními platných zákonů jsou členové hodnotící komise i jejich náhradníci odborně způsobilí vykonávat funkci člena hodnotící komise k této významné veřejné zakázce a mají potřebné bezpečnostní prověrky.

V současné době probíhá řádně a v souladu se zákonem o veřejných zakázkách zadávací řízení zakázky, konkrétně fáze přípravy nabídek ze strany potenciálních uchazečů. Výsledkem zakázky bude nový systém zajišťující výplatu sociálních dávek odpovídající potřebám resortu a aktuální trendům a požadavkům v oblasti IT.

Členové hodnotící komise musí být odborníci s bezpečnostní prověrkou na stupeň „důvěrné“

Úkolem vládou jmenované hodnotící komise je posoudit a vyhodnotit, který z navržených systémů je pro zadavatele nejvýhodnější. Zákon o veřejných zakázkáchzákon č.137/2006 Sb.,o veřejných zakázkách
jasně klade s ohledem na předpokládanou hodnotu veřejné zakázky nad 300 milionů korun na členy hodnotící komise nadstandardní požadavky.

Komise musí mít minimálně 9 členů, z nichž dvě třetiny musí splnit příslušnou odbornost zejména v oblasti IT a podpůrně v oblasti práva. Pro výkon funkce člena hodnotící komise významné veřejné zakázky podle zákona o veřejných zakázkách, zákona o ochraně utajovaných informací a o bezpečnostní způsobilosti je nutné, aby členové hodnotící komise disponovali dokladem o bezpečnostní způsobilosti nebo osvědčením fyzické osoby minimálně na stupeň důvěrné.

MPSV se v tiskové zprávě ohradilo proti nesprávné informaci, že zadávací podmínky jsou utajené

Naopak, zveřejňuje všechny relevantní informace k veřejným zakázkám na profilu zadavatele, kde uveřejnilo mj. všechny informace, představující obligatorní součást zadávací dokumentace, tj. např. závazné vzory smluv, požadavky zadavatele na splnění kvalifikačních předpokladů i hodnotící kritéria a způsob hodnocení nabídek.

Informace o infrastruktuře nejsou veřejné, jsou dostupné na žádost dodavatele

Pouze u informačního systému SOCIÁLNÍ DÁVKY a ZAMĚSTNANOST vybranou a poměrně malou, ovšem z hlediska možných dopadů citlivou, část zadávací dokumentace pak Ministerstvo práce a sociálních věcí v souladu s legislativou poskytuje dodavatelům oproti podpisu dohody o ochraně důvěrných informací (NDA). Právě tato část údajů o infrastruktuře nebo informačních systémech nemůže být s ohledem na riziko potenciálních hackerských útoků a kybernetické bezpečnosti obecně veřejná a nekontrolovatelně dostupná.

Zdroj: MPSV

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Kasační stížnost ÚOHS na mýtný tendr uspěla, další prohra pro Kapsch
19.9.2019
Nejvyšší správní soud včera vydal rozsudek, kterým...
Přípravy na spuštění projektu elektronické neschopenky podle MPSV pokračují
5.9.2019
Datum spuštění projektu elektronické neschopenky...
Huawei vyhrála tendr ministerstva financí, navzdory varování NÚKIB
29.8.2019
Společnost Huawei přes českého partnera Huatech...
MPSV zná návrh svého rozpočtu pro rok 2020, na transformaci IT systémů půjde přes 800 milionů
26.8.2019
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD)...
Kvůli tendru na síť Pegas byla podaná stížnost k antimonopolnímu úřadu
20.8.2019
Nordic Telecom poslal stížnost na Úřad pro ochranu...

Diskuse

comments powered by Disqus