Domů Články Vláda už nechce miliardový investiční fond pro start-upy

Vláda už nechce miliardový investiční fond pro start-upy

Národní inovační fond (NIF) zřejmě nevznikne. Ministerstvo průmyslu a obchodu odpískalo vytvoření státní investiční společnosti, která měla investovat do technologických start-upů a do mladých firem navázaných na univerzity a vědecké instituce. Ještě letos v lednu MPO tvrdilo, že fond začne do firem investovat ve druhém letošním čtvrtletí, vznik instituce se připravoval několik let. Státní fond měl mít na investice k dispozici 40 milionů eur z operačního programu OP PIK. Pro ně bude nyní ministerstvo hledat nové využití. Do podpory mladých firem by se měla více zapojit například Českomoravská záruční a rozvojová banka, která už spolupracuje s EIF v rámci středoevropského fondu pro start-upy.

Piráti požádali premiéra Andreje Babiše o vysvětlení plánovaného zrušení NIF

„Vláda popřela jednu ze svých deklarovaných priorit, kterou je podpora inovací,” uvedl Martin Jiránek, místopředseda Hospodářského výboru a předseda podřízeného podvýboru pro digitální ekonomiku.

Příprava projektu NIF začala na Ministerstvu průmyslu a obchodu před třemi lety

„Mělo jít o první projekt tohoto typu, tedy podpory malých a začínajících firem. Podobné fondy fungují v Německu, Irsku a v Izraeli a osvědčily se. ČR je nyní v podpoře startupů na konci žebříčku zemí EU. Zároveň se unie snaží, aby se snižoval podíl podpory formou dotací a zvyšovalo se zapojení právě těchto investičních nástrojů. Vyšší návratnost vložených financí se má navíc zaručit i díky účasti komerčních subjektů, což Evropská komise dlouhodobě podporuje,“ řekl Martin Jiránek, který se profesně pomoci startupům věnoval.

NIF měl dle plánu fungovat zejména u rodících se projektů: „Podporované projekty měly tvořit základ vznikající znalostní ekonomiky. Fond měl podporovat podniky v nejranější fázi, tedy v době, kdy se teprve zabývají vývojem, výzkumem nebo budováním provozů a nenesou ještě zisk. O zrušení fondu, respektive o případném přesunutí této agendy pod Českomoravskou záruční a rozvojovou banku, jsme se dozvěděli z nedávného vyjádření premiéra pro média. Včera se pak návrh na zrušení fondu objevil ve sněmovní databázi eKLEP. Usilovali jsme o schůzku se zástupci MPO, na poslední chvíli však bylo ze strany ministerstva setkání zrušeno,“ komentuje poslanec Mikuláš Peksa.

Piráti proto chtějí, aby ministr či premiér vysvětlili, proč byl tento tři roky plánovaný a realizovaný projekt krátce před spuštěním ukončen. A zároveň se ptají, kam se přesunou dosud vložené peníze. Velká část peněz pochází ze zdrojů EU a hrozí, že Česká republika tímto krokem o velkou část prostředků přijde, protože je nestihne vyčerpat.

„Zrušení fondu je dalším z kontroverzních rozhodnutí vlády Andreje Babiše v demisi. Bez ohledu na to, že je vláda stále bez důvěry, činí závažné změny personální čistky, které mohou mít nedozírné následky,“ dodává Peksa. Piráti se budou i nadále věnovat podpoře startupů a svobodného podnikání, jak slibují ve svém programu.

Zdroj: piráti.cz

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Zákon garantující digitální komunikaci občanů se státem je připraven
13.12.2018
Předseda Pirátů a Výboru pro veřejnou správu a...
Česká republika podpořila program Digitální Evropa
10.12.2018
Náměstek ministryně průmyslu a obchodu pro řízení sekce...
Česko se chce inspirovat digitalizací od Estonska
26.11.2018
V pátek 23. listopadu 2018 se premiér Andrej Babiš...
Kam kráčí Digitální Česko?
26.11.2018
V současnosti je v Česku 250 digitálních služeb a 5000...
Vládní opozice navrhuje další výjimky ze zveřejňování v registru smluv
23.11.2018
Minulý týden bylo v Poslanecké sněmovně na návrh ODS...

Diskuse

comments powered by Disqus