Domů Články Vládní opozice navrhuje další výjimky ze zveřejňování v registru smluv

Vládní opozice navrhuje další výjimky ze zveřejňování v registru smluv

Minulý týden bylo v Poslanecké sněmovně na návrh ODS opět přerušeno projednávání rozšíření zveřejňování informací v registru smluv na ČEZ a další státem ovládané společnosti. Jedná se tak již o šesté přerušení ve výborech. Ministerstvo obrany na zasedání Výboru pro obranu nově navrhlo z registru smluv vyjmout státní podniky spadající pod resort obrany.

Poslankyně ODS Jana Černochová navrhla na plénu Poslanecké sněmovny přerušení projednávání rozšíření registru smluv kvůli nepřítomnosti ministra obrany a s odůvodněním, že ministerstvo nemělo dostatek času na přípravu změny zákona o svobodném přístupu k informacím, kterým by se řešily bezpečnostní otázky registru smluv.

Ministerstvo obrany požaduje výjimky pro jím zřizované podniky

Většina přítomných členů Výboru pro obranu na výjezdním zasedání přijala za svůj návrh Ministerstva obrany, který z registru smluv a zákona o svobodném přístupu k informacím vyjímá státní podniky, jejichž zřizovatelem je právě toto ministerstvo. „Proti oklešťování registru smluv vystoupili z přítomných jen zástupci Pirátů a TOP 09. Zástupci Ministerstva obrany, které již dříve uvedlo potřebu dalších výjimek, nebyli schopní sdělit konkrétní případy, na které by se měly další výjimky uplatnit. Argumenty Ministerstva obrany o ohrožení bezpečnosti se pohybovaly v rovině spekulací,“ popsal průběh dnešního jednání Pirát a člen výboru František Kopřiva.

„Poslanec ČSSD Milan Chovanec na Výboru pro bezpečnost vyjádřil obavu, že transparentnost může způsobit státem ovládaným společnostem problémy a odkázal se na propad akcií Facebooku o 34 miliard dolarů. Ten však nastal po zveřejnění výsledků hospodaření této společnosti. Oproti tomuto argumentu navíc stojí fakt, že Budvar odvede z loňského zisku půl miliardy korun do rozpočtu, takže zveřejňování smluv rozhodně neznamená krach. Chápu obavy některých svých kolegů, že by mohla být ohrožena bezpečnost České republiky a jejích občanů. Snad mi ale nebudou mít za zlé, že se v bezpečnostních otázkách budu více spoléhat na BIS, která ve svých výročních zprávách opakovaně hodnotila registr smluv příznivě a dokonce jej ve výroční zprávě za rok 2015 označila za pozitivní krok v boji proti modernímu organizovanému zločinu,“ komentoval projednávání pirátského návrhu zákona Lipavský.

Zdroj: pirati.cz

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Rada EU definitivně schválila směrnici o autorském právu, schválili ji ministři zemědělství
16.4.2019
Ministři zemědělství členských států Evropské unie dnes...
Babiš oznámil změny ve vládě, vymění ministry dopravy a průmyslu
11.4.2019
Premiér Andrej Babiš po schůzce s prezidentem oznámil...
Premiér Babiš: Digitalizace státu je prioritou, včetně zákona o právu na digitální služby
1.4.2019
Jednou z priorit současné vlády je digitalizace a Zákon...
Zákon o právu na digitální službu: do pěti let má na komunikaci s úřady stačit počítač
29.3.2019
S podpisy 137 poslanců napříč kluby i podporou vlády...
Rodná čísla na občanských průkazech zatím zůstanou, úřady nejsou na jejich zrušení připravené
27.3.2019
Vláda schválila návrh novely zákona o základních...

Diskuse

comments powered by Disqus