Domů Články Vnitro trvá na záměru převést provoz ICT na poštu

Vnitro trvá na záměru převést provoz ICT na poštu

Vedení ministerstva vnitra pokračuje v razantních krocích, které mají podle Šmerdy zefektivnit provoz ICT služeb ve veřejné správě. Základním stavebním kamenem těchto změn je Česká pošta, z které chce vnitro vytvořit servisní organizaci pro poskytování moderních informačních a telekomunikačních služeb. V první fázi pro samotné Ministerstvo vnitra, výhledově pak pro všechny orgány státní a veřejné správy, pokud o to projeví zájem.

Česká pošta od konce roku 2008 zabezpečuje pro vnitro i další ICTinformační a komunikační technologie
služby, vedle volání přes pevnou linku se jedná například o připojení k internetu, zabezpečené datové služby, provoz centrálního spojovacího pracoviště či centrálního místa služeb. Z informací týdeníku Euro vyplývá, že obrat České pošty v ICTinformační a komunikační technologie
službách činil v loňském roce 1,737 miliardy korun, z čehož 96 procent představovaly služby odvedené ve prospěch státu. Samotné vnitro loni zaplatilo poště za poskytování ICTinformační a komunikační technologie
služeb více než miliardu korun bez DPH, přičemž celková úspora resortu za tři roky fungování rámcové smlouvy činí 199 milionů korun.

Z vnitra přejde na poštu 200 zaměstnanců

V rámci procesu vytváření České pošty jako servisní ICTinformační a komunikační technologie
organizace pro vnitro, potažmo celý stát, by do státního podniku mělo přejít celé IT oddělení Ministerstva vnitra, které dnes čítá asi dvě stovky lidí. Ti by se pak připojili ke zhruba 800 pracovníkům, které pošta v oblasti ICTinformační a komunikační technologie
již má. Využívání služeb České pošty nebude podle náměstka Šmerdy pro státní správu povinné ani závazné, ale dobrovolné. Zda orgán veřejné správy skutečně využije možnost odebírat ICTinformační a komunikační technologie
služby právě od pošty, by mělo být ponecháno zcela na rozhodnutí úřadů.

Změna KIVS i CMSContent Management System je počítačový systém zajišťující správu dokumentů, nejčastěji webového obsahu..

Vedení vnitra podniklo po nástupu Šmerdy již několik kroků, na základě kterých by se měl změnit způsob dodávání informačních a telekomunikačních služeb pro úřady – tedy KIVS (Komunikační infrastruktura veřejné správy). Hlavní část úřednických dat by měla „běhat“ nově po páteřní síti ITS (integrovaná informační síť), která je majetkem vnitra, provozovatelem ITS je však pošta. Vnitro na modernizaci získalo od EU 300 milionovou dotaci a připojení by mělo být dostupné na zhruba třech tisících místech.

Pro propojování úřadů s operátory slouží Centrální místo služeb (CMSContent Management System je počítačový systém zajišťující správu dokumentů, nejčastěji webového obsahu..
), jakýsi interkonektivní bod. Vnitro připravuje zásadní inovaci CMSContent Management System je počítačový systém zajišťující správu dokumentů, nejčastěji webového obsahu..
tak, aby se do systému mohlo zapojit více dodavatelů telekomunikačních služeb. Miroslav Tůma, vrchní ředitel sekce provozu ICTinformační a komunikační technologie
Ministerstva vnitra, informoval, že pro budování nového CMSContent Management System je počítačový systém zajišťující správu dokumentů, nejčastěji webového obsahu..
má vnitro přislíbeno 450 milionů z evropských peněz.

Vláda změnu konceptu poskytování ICTinformační a komunikační technologie
služeb úřadům prozatím odložila

Pro poskytování ICTinformační a komunikační technologie
služeb úřadům veřejné správy prostřednictvím pošty, ale i vyčerpání dotací z evropských fondů, se bude muset změnit zakládací listina České pošty. Prvním krokem v tomto procesu mělo být „posvěcení“ vlády minulý týden ve středu, která však projednávání tohoto bodu na týden přerušila. Důvodem byla připomínka Úřadu na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), jenž si vyžádal čas na doplnění materiálu předkládaného vládě.

zdroj: euro.cz

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Hackathon opět propojil otevřená data do zajímavých aplikací
17.9.2019
Rekordní počet institucí se letos zapojilo do třetího...
MPO vyhlásí novou výzvu na zvýšení dostupnosti rychlého internetu, opět za miliardu
11.9.2019
Do konce roku 2023 by lidé měli mít vysokorychlostní...
Garanční výbor podpořil zákon o právu na digitální služby
10.9.2019
Výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj, kterému...
Česká pošta začne nabízet samoobslužné kiosky, nahradí automatizace nedostatek zaměstnanců?
4.9.2019
Obchodní ředitel České pošty Martin Vránek představil...
Kvůli tendru na síť Pegas byla podaná stížnost k antimonopolnímu úřadu
20.8.2019
Nordic Telecom poslal stížnost na Úřad pro ochranu...

Diskuse

comments powered by Disqus