Domů Články Vnitro zatrhlo ČT a ČRo přístup k registru obyvatel

Vnitro zatrhlo ČT a ČRo přístup k registru obyvatel

Česká televize (ČT) a Český rozhlas (ČRo) řeší od října nepříjemný problém, když po dvou letech přišly obě instituce o přímý přístup do registru obyvatel, který se využíval k agendě koncesionářských poplatků. Kvůli vymáhání koncesionářských poplatků média nahlížela na údaje, jako jsou doručovací a trvalá adresa nebo datum narození. Přístup nyní ale zatrhlo ministerstvo vnitra. Oba subjekty zaštiťuje ministerstvo kultury a podle serveru iDnes.cz již resort kultury připravuje s vnitrem legislativní opatření, které by těmto subjektům umožnilo tyto osobní údaje znovu využívat.

ČT i ČRo využívaly osobní údaje k vymáhání koncesionářských poplatků

„Přístup do registru obyvatel jsme měli platný do 10. června 2016. Správa základních registrůZajišťuje provoz ISZR, zodpovídá za jeho bezpečnost.Prostřednictvím ISZR realizuje vazby mezi jednotlivými základními registry a mezi agendovými informačními systémy.
ale letos 17. října Český rozhlas informovala o tom, že mu tento přístup ruší kvůli tomu, že rozhlas údajně není oprávněn do registru nahlížet, neboť to není zaneseno v zákoně o rozhlasových a televizních poplatcích,“
vysvětlil pro iDnes.cz mluvčí ČRo Jiří Hošna.

„Je to poměrně zásadní problém, neboť na základě tohoto přístupu jsme mohli kontrolovat a vymáhat placení rozhlasových poplatků,“ uvedl dále náměstek generální ředitele ČRO Michal Koliandr na jednání Rady ČRo na konci listopadu.

Stejná situace se týká také České televize (ČT). „Ministerstvo vnitra pozastavilo přístup ČT k referenčním údajům v registru obyvatel do doby provedení technické novely tohoto zákona. Přístup k referenčním údajům v registru obyvatel ČT používala jako jeden z nástrojů pro ověřování evidovaných údajů a pro řádnou správu televizních poplatků, za kterou nese odpovědnost,“ uvedla pro idnes.cz mluvčí ČT Alžběta Plívová.

ČT i ČRo měly od vnitra výjimku k přístupu do registru, vnitro svůj názor přehodnotilo  

Ministerstvo vnitra, které registr obyvatel spravuje, iDNES.cz uvedlo, že ČRo a ČT nahlížely do části údajů registru. Konkrétně viděly příjmení, jméno, adresu pobytu, doručovací adresu a datum narození. Obě instituce nepatří k těm, kterým by zákony takové nahlížení umožňovaly, přesto do registru měly přístup dva roky. Důvodem však byla výjimka k využívání těchto údajů.

Ministerstvo vnitra ale postupně provádí kontrolu přístupů. A letos v říjnu došlo k závěru, že veřejnoprávní média k nahlížení nemají oporu v zákoně. Situaci proto změnilo.

Ministerstvo kultury uplatní požadavek na změnu zákona zřejmě k 1.7. 2015

„Ministerstvo kultury je s problémem zablokování přístupu ČRo a ČT k základnímu registru obyvatel obeznámeno a snaží se ve spolupráci s Ministerstvem vnitra nalézt řešení, aby ČRo a ČT měly přístup do registru zajištěn. Na základě jednání s Ministerstvem vnitra, ČRo a ČT připravuje Ministerstvo kultury návrh legislativního řešení,“ uvedla mluvčí Ministerstva kultury Helena Markusová.

Zdroj: idnes.cz

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Hackathon opět propojil otevřená data do zajímavých aplikací
17.9.2019
Rekordní počet institucí se letos zapojilo do třetího...
Česká pošta začne nabízet samoobslužné kiosky, nahradí automatizace nedostatek zaměstnanců?
4.9.2019
Obchodní ředitel České pošty Martin Vránek představil...
Kvůli tendru na síť Pegas byla podaná stížnost k antimonopolnímu úřadu
20.8.2019
Nordic Telecom poslal stížnost na Úřad pro ochranu...
Na Portálu občana zjistíte, kdy Vám propadne řidičský průkaz
9.8.2019
Ministerstvo dopravy upozornilo, že od začátku...
Počet datových schránek pokořil hranici jeden milion
7.8.2019
Lidé už v Česku využívají 1 000 000 datových schránek....

Diskuse

comments powered by Disqus