Domů Články Vrchní soud rozhodl, Nadační fond proti korupci plní účel a rušit se nebude

Vrchní soud rozhodl, Nadační fond proti korupci plní účel a rušit se nebude

Vrchní soud v Praze včera jednoznačně potvrdil předchozí rozhodnutí Městského soudu v Praze, kterým byl zamítnut návrh advokátní kanceláře MSB Legal na zrušení Nadačního fondu proti korupci (NFPK). Vrchní soud rovněž potvrdil, že boj proti korupci je obecně prospěšnou činností a že Nadační fond proti korupci plní účel, ke kterému byl zřízen.

V prosinci 2012 podala advokátní kancelář MSB Legal návrh na zrušení NFPK

Svoji argumentaci stavěla MSB Legal na konstatování, že činnost NFPK– tedy zejména boj proti korupci – nenaplňuje podstatu obecně prospěšného cíle. Městský soud v Praze tento návrh v roce 2013 svým usnesením zamítl. Advokátní kancelář se proti tomuto rozhodnutí odvolala a dnes Vrchní soud v Praze rozhodnutí Městského soudu potvrdil.

„Jsem rád, že zvítězil zdravý rozum a odvolací soud předchozí rozhodnutí potvrdil. Bylo by s podivem, pokud by nebyla činnost našeho Fondu shledána obecně prospěšnou, když téma korupce je řešeno velmi aktivně i na vládní úrovni. Argument, že jsme se zaměřili pouze na konkrétní osoby, je absurdní. Stačí, když se podíváte na historii našich kauz a udělených nadačních příspěvků. Za historii existence fondu jsme udělili přibližně 60 nadačních příspěvků, přičemž pouze jeden z nich měl vztah k osobám z okruhu advokátní kanceláře MSB Legal,“ okomentoval výrok soudu Petr Soukenka, ředitel Fondu.

Právní zástupce Nadačního fondu proti korupci JUDr. Petr Kočí k tomu doplnil: „Vrchní soud se ztotožnil se závěrem Městského soudu, že advokátní kancelář MSB Legal měla možnost se domáhat nápravy v řízení o ochranu dobré pověsti právnické osoby – ostatně jako každá právnická osoba, pokud by se cítila činností či výroky Nadačního fondu poškozena. S odvoláním tak nemohla uspět a soudu nezbylo, než předchozí rozhodnutí potvrdit.“

Zdroj: NFPK

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

ČTÚ: odcizený občanský průkazu z vás dlužníka u operátora neudělá
17.9.2018
Dojde-li ke zneužití odcizeného občanského průkazu při...
OpenData: Historické záznamy o počasí mají být zdarma veřejné, nařídil soud
9.7.2018
Podle Městského soudu v Praze musí být informace o...
Desítky starostů a obecních zastupitelů rezignovaly kvůli Registru majetku
9.2.2018
Zástupci měst a obcí budou příští týden přesvědčovat...
Státní firma nemusí být veřejný zadavatel, řekl v přelomovém verdiktu krajský soud
23.10.2017
Ačkoliv je firma stoprocentně vlastněná státem, nemusí...
Žalobci si kauzu Opencard přehazují jako velmi horký brambor, z Hradce se vrací opět do Prahy
29.3.2016
Řešit kauzu Opencard rozhodně nepatří mezi žalobci k...

Diskuse

comments powered by Disqus