Domů Články Výběr daní po zavedení EET předčil odhady ministerstva financí, je za tím EET neb předvolební kampaň?

Výběr daní po zavedení EET předčil odhady ministerstva financí, je za tím EET neb předvolební kampaň?

Výrazné zvýšení výběru daně z přidané hodnoty v odvětvích podléhajících elektronické evidenci tržeb (EET) je podle ministra financí Ivana Pilného (ANO) podloženo tvrdými daty z měsíčních a čtvrtletních hlášení. Výběr DPH podle něj předčil odhady i celkový růst ekonomiky. Očekává navíc, že podobné zlepšení nastane napřesrok v souvislosti s daní z příjmu.

Ministr financí Ivan Pilný oznámil, že elektronická evidence tržeb přinesla do rozpočtu od ledna do konce září dodatečných 3,2 miliardy korun na DPH. Za celý rok pak očekává pět miliard. „Máme po osmi měsících v oblasti DPH data, která jsou korektní,“ uvedl Ivan Pilný v Událostech, komentářích.

Výpočty podle něj vycházejí ze srovnání na základě měsíčních a kvartálních hlášení. „Výběr DPH předbíhá vývoj ekonomiky, která funguje velmi dobře, ale nárůst DPH je tam přes 10 procent. Předčilo to naše odhady,“ podotkl.

Opozice, která se snažila zavedení EET zabránit, příliš nerozporuje. Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek sice tvrdí, že „vyšší výběr DPH to nepřineslo“, ale například poslanec ODS Jan Skopeček nyní kritizuje vládu spíše z opačného konce. „Tato vláda vsadila na příjmovou stránku rozpočtu. Nezastírám, že se jí stát nemá zabývat. Ale vůbec neřešíme, na co ty vybrané prostředky vydávat, nebavíme se o efektivitě výdajové strany rozpočtu,“ řekl dále.

Zdroj: CT24

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

O Účtenkovku je zájem, registrovalo se přes 250 tisíc lidí
13.10.2017
Během prvního týdne se do účtenkové loterie k...
Hrozí v Účtenkovce zneužití rodných čísel?
3.10.2017
Ministerstvo financí podle Starostů a nezávislých...
Centrální registr hráčů nabírá další zpoždění
26.9.2017
Přestože od letošního ledna platí nové zákony...
ÚOHS prověřoval jeden z tendrů na EET, na pochybení prý nenarazil
25.9.2017
Úřad na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se v rámci...
Další fáze EET se odkládat nebudou, návrh opozice neprošel
14.9.2017
Devítiměsíční odklad na spuštění dalších fází...

Diskuse

comments powered by Disqus