Domů Komentáře Výmluvy operátorů na údajný zákaz ČTÚ na neomezená data a připojení jsou lživá

Výmluvy operátorů na údajný zákaz ČTÚ na neomezená data a připojení jsou lživá

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) zaznamenal zvyšující se počet stížností zákazníků různých operátorů, kteří s infolinkou svého poskytovatele služeb řešili datové služby po vyčerpání datového limitu. Zákazníci poukazovali na to, že se při hovoru s callcentrem setkali s tvrzením, že ČTÚ jejich operátorovi zakázal poskytovat neomezená data, případně využívat data zpomalenou rychlostí po vyčerpání základního datového limitu. Nic z toho podle ČTÚ není pravda.

Zpomalování jen některých služeb je porušením evropských pravidel

"V žádném případě ČTÚ nikdy nevedl žádné řízení, ani nevydal žádné rozhodnutí, kterým by poskytovatelům jakkoliv bránil v možnosti nabízet neomezené internetové připojení. Pokud se operátor rozhodne po vyčerpání základního datového balíčku poskytovat službu dále zpomalenou rychlostí, je důležité, aby se tak dělo bez diskriminace jednotlivých aplikací nebo služeb. Nesmí tak docházet k tomu, že některé služby jsou zpomalené či zastavené, zatímco jiné nikoliv.", uvádí ČTÚ.

Takové poskytování datových služeb by bylo v rozporu s Nařízením EP a Rady (EU) 2015/2120, kterým se stanoví opatření týkající se přístupu
k otevřenému internetu. Uvedené Nařízení umožňuje, za předpokladu rovného a nediskriminačního přístupu k veškerému datovému provozu, podnikatelům poskytovat neomezená data a záleží pouze na jejich rozhodnutí, zda a v jaké formě je svým zákazníkům nabídnou.

Jeden z operátorů se rozhodl zpomalovat vybrané služby, stanovisku ČTÚ navzdory

Např. Operátor O2 Family v ceníku účinném od 1. března 2019 upozorňuje, že tarify a balíčky balíčky s datovým limitem nejsou určeny pro přehrávání videa či streaming v HD kvalitě nebo vyšší, ani pro stahování či zálohování velkých objemů dat, aktualizace software na pozadí, nepřetržité monitorování ani využívání dalších datově náročných služeb. Dále jsou zde uvedena opatření používaná pro správné fungování sítí a služeb. Operátor v ceníku také uvádí i přehledovou tabulku dopadu stanovených parametrů kvality mobilních datovýchslužeb na možnost jejich užívání.

Zdroj: ČTÚ

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

MPO vyhlásí novou výzvu na zvýšení dostupnosti rychlého internetu, opět za miliardu
11.9.2019
Do konce roku 2023 by lidé měli mít vysokorychlostní...
Garanční výbor podpořil zákon o právu na digitální služby
10.9.2019
Výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj, kterému...
MPO a MF představily živnostenský balíček, která má i díky elektronizaci usnadnit život podnikatelů
2.9.2019
Živnostenský balíček, který usnadní život malým a...
Zákon o právu občana na digitální služby míří do druhého čtení ve sněmovně
19.8.2019
Zákon, který má občanům garantovat právo do pěti let od...
Živnostenský balíček před spuštěním. Ubyde statistik a sníží se byrokracie podnikatelů?
29.7.2019
Statistických formulářů, které musí vyplňovat...

Diskuse

comments powered by Disqus