Domů Komentáře Výmluvy operátorů na údajný zákaz ČTÚ na neomezená data a připojení jsou lživá

Výmluvy operátorů na údajný zákaz ČTÚ na neomezená data a připojení jsou lživá

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) zaznamenal zvyšující se počet stížností zákazníků různých operátorů, kteří s infolinkou svého poskytovatele služeb řešili datové služby po vyčerpání datového limitu. Zákazníci poukazovali na to, že se při hovoru s callcentrem setkali s tvrzením, že ČTÚ jejich operátorovi zakázal poskytovat neomezená data, případně využívat data zpomalenou rychlostí po vyčerpání základního datového limitu. Nic z toho podle ČTÚ není pravda.

Zpomalování jen některých služeb je porušením evropských pravidel

"V žádném případě ČTÚ nikdy nevedl žádné řízení, ani nevydal žádné rozhodnutí, kterým by poskytovatelům jakkoliv bránil v možnosti nabízet neomezené internetové připojení. Pokud se operátor rozhodne po vyčerpání základního datového balíčku poskytovat službu dále zpomalenou rychlostí, je důležité, aby se tak dělo bez diskriminace jednotlivých aplikací nebo služeb. Nesmí tak docházet k tomu, že některé služby jsou zpomalené či zastavené, zatímco jiné nikoliv.", uvádí ČTÚ.

Takové poskytování datových služeb by bylo v rozporu s Nařízením EP a Rady (EU) 2015/2120, kterým se stanoví opatření týkající se přístupu
k otevřenému internetu. Uvedené Nařízení umožňuje, za předpokladu rovného a nediskriminačního přístupu k veškerému datovému provozu, podnikatelům poskytovat neomezená data a záleží pouze na jejich rozhodnutí, zda a v jaké formě je svým zákazníkům nabídnou.

Jeden z operátorů se rozhodl zpomalovat vybrané služby, stanovisku ČTÚ navzdory

Např. Operátor O2 Family v ceníku účinném od 1. března 2019 upozorňuje, že tarify a balíčky balíčky s datovým limitem nejsou určeny pro přehrávání videa či streaming v HD kvalitě nebo vyšší, ani pro stahování či zálohování velkých objemů dat, aktualizace software na pozadí, nepřetržité monitorování ani využívání dalších datově náročných služeb. Dále jsou zde uvedena opatření používaná pro správné fungování sítí a služeb. Operátor v ceníku také uvádí i přehledovou tabulku dopadu stanovených parametrů kvality mobilních datovýchslužeb na možnost jejich užívání.

Zdroj: ČTÚ

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Společnost s ručením omezením lze založit za jediný den, i díky elektronizaci či Portálu občana
16.7.2019
Zahájit podnikání se v České republice dá zvládnout za...
Vize MPO, podnikatelům by měla ubýt administrativní zátěž
10.7.2019
Hlášení či statistik, které musí vyplňovat podnikatelé,...
eNeschopenka definitivně schválena podpisem prezidenta
20.6.2019
Do Poslanecké sněmovny bylo doručeno rozhodnutí...
Budou mít elektronické petice stejnou váhu jako papírové?
14.6.2019
Petiční výbor Poslanecké sněmovny projednal novelu...
Česká republika se připojila k závěrům Rady k budoucnosti digitalizované Evropy po roce 2020
12.6.2019
Česká republika se připojila k závěrům o budoucnosti...

Diskuse

comments powered by Disqus