Domů Komentáře Výmluvy operátorů na údajný zákaz ČTÚ na neomezená data a připojení jsou lživá

Výmluvy operátorů na údajný zákaz ČTÚ na neomezená data a připojení jsou lživá

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) zaznamenal zvyšující se počet stížností zákazníků různých operátorů, kteří s infolinkou svého poskytovatele služeb řešili datové služby po vyčerpání datového limitu. Zákazníci poukazovali na to, že se při hovoru s callcentrem setkali s tvrzením, že ČTÚ jejich operátorovi zakázal poskytovat neomezená data, případně využívat data zpomalenou rychlostí po vyčerpání základního datového limitu. Nic z toho podle ČTÚ není pravda.

Zpomalování jen některých služeb je porušením evropských pravidel

"V žádném případě ČTÚ nikdy nevedl žádné řízení, ani nevydal žádné rozhodnutí, kterým by poskytovatelům jakkoliv bránil v možnosti nabízet neomezené internetové připojení. Pokud se operátor rozhodne po vyčerpání základního datového balíčku poskytovat službu dále zpomalenou rychlostí, je důležité, aby se tak dělo bez diskriminace jednotlivých aplikací nebo služeb. Nesmí tak docházet k tomu, že některé služby jsou zpomalené či zastavené, zatímco jiné nikoliv.", uvádí ČTÚ.

Takové poskytování datových služeb by bylo v rozporu s Nařízením EP a Rady (EU) 2015/2120, kterým se stanoví opatření týkající se přístupu
k otevřenému internetu. Uvedené Nařízení umožňuje, za předpokladu rovného a nediskriminačního přístupu k veškerému datovému provozu, podnikatelům poskytovat neomezená data a záleží pouze na jejich rozhodnutí, zda a v jaké formě je svým zákazníkům nabídnou.

Jeden z operátorů se rozhodl zpomalovat vybrané služby, stanovisku ČTÚ navzdory

Např. Operátor O2 Family v ceníku účinném od 1. března 2019 upozorňuje, že tarify a balíčky balíčky s datovým limitem nejsou určeny pro přehrávání videa či streaming v HD kvalitě nebo vyšší, ani pro stahování či zálohování velkých objemů dat, aktualizace software na pozadí, nepřetržité monitorování ani využívání dalších datově náročných služeb. Dále jsou zde uvedena opatření používaná pro správné fungování sítí a služeb. Operátor v ceníku také uvádí i přehledovou tabulku dopadu stanovených parametrů kvality mobilních datovýchslužeb na možnost jejich užívání.

Zdroj: ČTÚ

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Ministerstvo financí do konce května předloží návrh podoby 7% digitální daně
13.5.2019
Vláda České republiky se tak chce zařadit mezi...
MPO: Firmy mohou začít žádat o dotace na vysokorychlostní internet, k dispozici bude 1 miliarda
9.5.2019
Agentura pro podnikání a inovace (API), zprostředkující...
Vláda zaujala k návrhu zákona o právu na digitální služby neutrální stanovisko, upozornila i na nedostatky
7.5.2019
Server eGov.cz zanalyzoval stanovisko vlády k návrhu na...
Nový ministr Havlíček vymění dva své náměstky, skončil "internetový" náměstek Pilný
3.5.2019
Nový ministr Havlíček se rozhodl rozhodl realizovat...
Premiér uvedl do úřadů tři nové ministra, dostali řadu úkolů
1.5.2019
Předseda vlády Andrej Babiš uvedl v úterý 30. dubna...

Diskuse

comments powered by Disqus