Domů Komentáře Výmluvy operátorů na údajný zákaz ČTÚ na neomezená data a připojení jsou lživá

Výmluvy operátorů na údajný zákaz ČTÚ na neomezená data a připojení jsou lživá

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) zaznamenal zvyšující se počet stížností zákazníků různých operátorů, kteří s infolinkou svého poskytovatele služeb řešili datové služby po vyčerpání datového limitu. Zákazníci poukazovali na to, že se při hovoru s callcentrem setkali s tvrzením, že ČTÚ jejich operátorovi zakázal poskytovat neomezená data, případně využívat data zpomalenou rychlostí po vyčerpání základního datového limitu. Nic z toho podle ČTÚ není pravda.

Zpomalování jen některých služeb je porušením evropských pravidel

"V žádném případě ČTÚ nikdy nevedl žádné řízení, ani nevydal žádné rozhodnutí, kterým by poskytovatelům jakkoliv bránil v možnosti nabízet neomezené internetové připojení. Pokud se operátor rozhodne po vyčerpání základního datového balíčku poskytovat službu dále zpomalenou rychlostí, je důležité, aby se tak dělo bez diskriminace jednotlivých aplikací nebo služeb. Nesmí tak docházet k tomu, že některé služby jsou zpomalené či zastavené, zatímco jiné nikoliv.", uvádí ČTÚ.

Takové poskytování datových služeb by bylo v rozporu s Nařízením EP a Rady (EU) 2015/2120, kterým se stanoví opatření týkající se přístupu
k otevřenému internetu. Uvedené Nařízení umožňuje, za předpokladu rovného a nediskriminačního přístupu k veškerému datovému provozu, podnikatelům poskytovat neomezená data a záleží pouze na jejich rozhodnutí, zda a v jaké formě je svým zákazníkům nabídnou.

Jeden z operátorů se rozhodl zpomalovat vybrané služby, stanovisku ČTÚ navzdory

Např. Operátor O2 Family v ceníku účinném od 1. března 2019 upozorňuje, že tarify a balíčky balíčky s datovým limitem nejsou určeny pro přehrávání videa či streaming v HD kvalitě nebo vyšší, ani pro stahování či zálohování velkých objemů dat, aktualizace software na pozadí, nepřetržité monitorování ani využívání dalších datově náročných služeb. Dále jsou zde uvedena opatření používaná pro správné fungování sítí a služeb. Operátor v ceníku také uvádí i přehledovou tabulku dopadu stanovených parametrů kvality mobilních datovýchslužeb na možnost jejich užívání.

Zdroj: ČTÚ

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Přes Portál občana půjde vyřídit i živnostenské oprávnění
20.3.2019
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) spustilo do...
Politické strany podepsaly memorandum o podpoře zákona o právu na digitální službu
12.3.2019
Zákon o právu na digitální službu má podporu Pirátů i...
Sněmovna schválila zrušení výjimek z registru smluv pro ČEZ a další společnosti
11.3.2019
Sněmovna minulý týden ve třetím čtení schválila...
Další kritika MPO, na rozhodnutí o přidělení dotací žadatelé čekali skoro rok
5.3.2019
Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) zjistil, že na...
Premiér Babiš zítra představí zásadní zlepšení podmínek pro uživatele mobilních telefonů
26.2.2019
Premiér Andrej Babiš plánuje zítra předložt vládě návrh...

Diskuse

comments powered by Disqus