Domů Články Využívání záruk a výhodných úvěrů z EU má být v období 2021-2027 jednodušší

Využívání záruk a výhodných úvěrů z EU má být v období 2021-2027 jednodušší

Evropská komise (EK)se v Praze setkala se zástupci České republiky a Slovenska na workshopu věnovaném finančním nástrojům. Zástupci EK sdělili, že využívání výhodných půjček úvěrů či záruk pro podniky by v příštím období mělo být jednodušší, ať již díky sjednocení unijních finančních nástrojů pod jeden – InvestEU, nebo možností kombinovat dotace s úvěry.

Přístup k finančním nástrojům má být v příštím programovém období jednodušší

„Finanční nástroje, mezi které patří hlavně výhodné úvěry, ale i záruky za úvěry na investice do podniků, by v příštím programovém období měly být jednoduší. Změn, které to mají zajistit, je více. Mezi nejdůležitější patří možnost kombinování dotací s úvěry v rámci jednoho projektu. Významně to uleví administrativě projektu, a to už jen v tom, že místo dvou podaných projektů bude pouze jeden. Druhým významným zjednodušením je sjednocení všech unijních finančních nástrojů do jednoho programu s jedním souborem pravidel – InvestEU,“ uvedla Klára Droznová, zastupující ředitelka Odboru řízení a koordinace fondů EU Ministerstva pro místní rozvoj.

V České republice je podpora z finančních nástrojů poskytována díky unijním programům spravovaným Evropskou komisí, jako je COSME či CEF, nebo skrze národní operační programy. V současné době je poskytována z Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost, Operačního programu Životní prostředí a Operačního programu Praha – pól růstu.

V letošním roce bude navíc možné začít využívat finanční nástroje v Integrovaném regionálním operačním programu, Operačním programu Zaměstnanost a Operačním programu Výzkum, vývoj a vzdělávání. Význam těchto nástrojů neustále roste – v porovnání s předešlým programovým obdobím (2007–2013) je množství na ně přidělených prostředků v operačních programech dvojnásobné. Podle odhadů vzroste z přibližně 7,5 miliard Kč. na 15 miliard Kč. Nejvíce prostředků z finančních nástrojů putuje na podporu malých a středních podniků.

Zdroj: mmr.cz

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

MPO vyhlásí novou výzvu na zvýšení dostupnosti rychlého internetu, opět za miliardu
11.9.2019
Do konce roku 2023 by lidé měli mít vysokorychlostní...
Digitalizace vzdělávání ve školách: MŠMT neplní klíčové úkoly, chybí peníze a spoléhá se jen na EU fondy
12.8.2019
Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) prověřil opatření a...
Vláda projednala trojici stěžejních dokumentů k čerpání EU dotací
5.8.2019
Ministerstvo pro místní rozvoj předložilo vládě tři...
Elektronickému stavebnímu deníku dala vláda naději
11.6.2019
Vláda dala včera neutrální stanovisko návrhu na změnu...
Jak je na tom letos Česko v čerpání z EU fondů?
16.5.2019
Rada pro Evropské strukturální a investiční fondy (Rada...

Diskuse

comments powered by Disqus