Domů Články Za první kvartál bylo na nové projekty z fondů EU přiděleno 25 miliard Kč

Za první kvartál bylo na nové projekty z fondů EU přiděleno 25 miliard Kč

Včera v úterý 16. dubna se sešla v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze Rada pro Evropské strukturální a investiční fondy na pracovní úrovni. Hlavním tématem jednání byl aktuální stav čerpání dotací z evropských fondů, stranou však nezůstala ani příprava nadcházejícího programového období 2021–2027. Jak se dařilo čerpat dotace od začátku letošního roku? A kdy bude připraveno další programové období?

Od začátku roku bylo schváleno téměř 2 tisíce nových projektů

„První čtvrtletí se neslo v duchu schvalování projektů. Byly podepsány smlouvy s příjemci dotací na realizování nových projektů za více než 25 miliard Kč. Když nebudeme počítat Program rozvoje venkova, který je specifický velkým množstvím malých projektů, bylo schváleno téměř 2 tisíce nových projektů. Největší objem, více než čtvrtina z tohoto počtu, jich je v oblasti vzdělávání,“ uvedla Klára Droznová, zastupující ředitelka Odboru řízení a koordinace fondů EU Ministerstva pro místní rozvoj.

Za první tři měsíce letošního roku bylo příjemcům proplaceno 18,5 mld. Kč

Největší část těchto prostředků byla proplacena v Programu rozvoje venkova – téměř 5,4 mld. Kč, které představují 10 % prostředků tohoto programu na období 2014–2020. Druhým v pořadí je Integrovaný regionální operační programPředstavuje plánované určení fondů EU, které jsou nástrojem pro realizaci politiky hospodářské a sociální soudržnosti EU, která má za cíl snižování rozdílů mezi úrovní regionů a členských států EU a míry zaostávání nejvíce znevýhodněných regionů.
, ve kterém bylo příjemcům proplaceno přes 4 mld. Kč.  Na třetí příčce co se týká čerpání byl Operační programPředstavuje plánované určení fondů EU, které jsou nástrojem pro realizaci politiky hospodářské a sociální soudržnosti EU, která má za cíl snižování rozdílů mezi úrovní regionů a členských států EU a míry zaostávání nejvíce znevýhodněných regionů.
Výzkum, vývoj a vzdělávání, ze kterého bylo za první čtvrtletí proplaceno 3,4 mld. Kč.

Dalším tématem jednání byla příprava programového období 2021–2027

Nadále pokračuje intenzivní vyjednávání unijní legislativy, v rámci kterého se daří prosazovat i priority ČR. Do tohoto procesu zasáhnou již příští měsíc volby do Evropského parlamentu a následné složení nové Evropské komise a tak vyjednávání bude pokračovat v druhé polovině letošního roku již s novými zástupci. V současné době probíhá na národní úrovni také příprava Dohody o partnerství a detailů jednotlivých operačních programů. Jejich finální verze bude v březnu příštího roku předložena vládě ČR.

Zdroj: MMR

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Start další fáze EET se blíží, čeká se na podpis prezidenta
18.9.2019
Parlament minulý týden schválil návrh novely zákona o...
MPO vyhlásí novou výzvu na zvýšení dostupnosti rychlého internetu, opět za miliardu
11.9.2019
Do konce roku 2023 by lidé měli mít vysokorychlostní...
Garanční výbor podpořil zákon o právu na digitální služby
10.9.2019
Výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj, kterému...
Ministerstvo financí připravilo návrh zákona o digitální dani
5.9.2019
Vláda od Ministerstva financí obdržela návrh na...
Přípravy na spuštění projektu elektronické neschopenky podle MPSV pokračují
5.9.2019
Datum spuštění projektu elektronické neschopenky...

Diskuse

comments powered by Disqus