Domů Články Za první kvartál bylo na nové projekty z fondů EU přiděleno 25 miliard Kč

Za první kvartál bylo na nové projekty z fondů EU přiděleno 25 miliard Kč

Včera v úterý 16. dubna se sešla v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze Rada pro Evropské strukturální a investiční fondy na pracovní úrovni. Hlavním tématem jednání byl aktuální stav čerpání dotací z evropských fondů, stranou však nezůstala ani příprava nadcházejícího programového období 2021–2027. Jak se dařilo čerpat dotace od začátku letošního roku? A kdy bude připraveno další programové období?

Od začátku roku bylo schváleno téměř 2 tisíce nových projektů

„První čtvrtletí se neslo v duchu schvalování projektů. Byly podepsány smlouvy s příjemci dotací na realizování nových projektů za více než 25 miliard Kč. Když nebudeme počítat Program rozvoje venkova, který je specifický velkým množstvím malých projektů, bylo schváleno téměř 2 tisíce nových projektů. Největší objem, více než čtvrtina z tohoto počtu, jich je v oblasti vzdělávání,“ uvedla Klára Droznová, zastupující ředitelka Odboru řízení a koordinace fondů EU Ministerstva pro místní rozvoj.

Za první tři měsíce letošního roku bylo příjemcům proplaceno 18,5 mld. Kč

Největší část těchto prostředků byla proplacena v Programu rozvoje venkova – téměř 5,4 mld. Kč, které představují 10 % prostředků tohoto programu na období 2014–2020. Druhým v pořadí je Integrovaný regionální operační programPředstavuje plánované určení fondů EU, které jsou nástrojem pro realizaci politiky hospodářské a sociální soudržnosti EU, která má za cíl snižování rozdílů mezi úrovní regionů a členských států EU a míry zaostávání nejvíce znevýhodněných regionů.
, ve kterém bylo příjemcům proplaceno přes 4 mld. Kč.  Na třetí příčce co se týká čerpání byl Operační programPředstavuje plánované určení fondů EU, které jsou nástrojem pro realizaci politiky hospodářské a sociální soudržnosti EU, která má za cíl snižování rozdílů mezi úrovní regionů a členských států EU a míry zaostávání nejvíce znevýhodněných regionů.
Výzkum, vývoj a vzdělávání, ze kterého bylo za první čtvrtletí proplaceno 3,4 mld. Kč.

Dalším tématem jednání byla příprava programového období 2021–2027

Nadále pokračuje intenzivní vyjednávání unijní legislativy, v rámci kterého se daří prosazovat i priority ČR. Do tohoto procesu zasáhnou již příští měsíc volby do Evropského parlamentu a následné složení nové Evropské komise a tak vyjednávání bude pokračovat v druhé polovině letošního roku již s novými zástupci. V současné době probíhá na národní úrovni také příprava Dohody o partnerství a detailů jednotlivých operačních programů. Jejich finální verze bude v březnu příštího roku předložena vládě ČR.

Zdroj: MMR

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Projekt MoJe daně - on-line finančního úřad má nabídnout klientský přístup a snazší orientaci v daních
26.6.2019
Ministerstvo financí pracuje na projektu MoJe daně,...
MV chystá projekt online podání daňového přiznání nebo přihlašování do Portálu přes internetové bankovnictví
24.6.2019
Spuštěním Portálu občana v červenci loňského roku spolu...
eNeschopenka definitivně schválena podpisem prezidenta
20.6.2019
Do Poslanecké sněmovny bylo doručeno rozhodnutí...
Budou mít elektronické petice stejnou váhu jako papírové?
14.6.2019
Petiční výbor Poslanecké sněmovny projednal novelu...
Senát schválil odklad e-neschopenky, čeká se už jen na podpis prezidenta
13.6.2019
Senátoři včera schválili odklad startu projektu...

Diskuse

comments powered by Disqus