Domů Články Zakázka roku KIVS: Česká pošta již nebude mít výsadní právo

Zakázka roku KIVS: Česká pošta již nebude mít výsadní právo

Ministerstvo vnitra přestane využívat nesmyslně předražené volání. Ministerstvo vnitra připravuje zásadní změnu ve způsobu, jakým stát nakupuje od telekomunikačních operátorů přenos dat a hlasové služby. »Nutí nás k tomu snížený rozpočet,« vysvětluje vrchní ředitel sekce pro informatiku a eGovernment ministerstva vnitra Jaroslav Mráz.

Do karet mu navíc nahrává fakt, že v březnu příštího roku skončí platnost čtyřleté smlouvy státu se třemi telekomunikačními operátory na jednotnou komunikační infrastrukturu veřejné správy (KIVS). Ta zajišťuje veřejným orgánům telekomunikační a datové služby za jednotné ceny díky centrálně organizovanému nákupu.

Úředníci na vnitru už nyní finišují přípravy na zadávací dokumentaci, která je vlastně předkolem k vyhlášení nového výběrového řízení. Podmínky »nového« KIVS budou značně odlišné od těch starých. "Nechceme, aby do KIVS spadly služby, které se týkají přenosu hlasu. Tedy ani služby pro mobilní telefony a přenos hlasu po pevných telefonních linkách." říká Mráz. Důvody pro takový krok vidí Mráz dva. Hlasové služby podle něj tvoří minimum služeb odebíraných veřejnými orgány přes KIVS (podíl se pohybuje kolem deseti procent) a také prý úřady na vyjmutí hlasových služeb ušetří.

Další připravovanou novinkou v KIVS bude ústup od požadavku na stoprocentní spolehlivost připojení. Stát totiž platí telekomunikačním firmám neuvěřitelné sumy za to, že má všechny své orgány včetně nejmenších policejních stanic v Horní Dolní připojené k internetu pevnou linkou se zárukou stoprocentní dostupnosti. Na vnitru tedy plánují ustoupit z požadavku na stoprocentní dostupnost linky výměnou za vyšší rychlost a hlavně výrazně nižší cenu.

Kdo bude od 1. dubna 2011 poskytovat KIVS, se uvidí po vyhlášení výsledků veřejné soutěže. Zatím je jisté, že zakázka samovolně nespadne do klína České poště a že se výběrového řízení budou účastnit i ostatní telekomunikační operátoři. V původním návrhu totiž stát plánoval, že celý KIVS poněkud netransparentně přidělí právě České poště na základě starší smlouvy o správě a provozování komunikační infrastruktury mezi ministerstvem vnitra a poštou.

Zdroj: EKONOM

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Start další fáze EET se blíží, čeká se na podpis prezidenta
18.9.2019
Parlament minulý týden schválil návrh novely zákona o...
Hackathon opět propojil otevřená data do zajímavých aplikací
17.9.2019
Rekordní počet institucí se letos zapojilo do třetího...
Garanční výbor podpořil zákon o právu na digitální služby
10.9.2019
Výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj, kterému...
Ministerstvo financí připravilo návrh zákona o digitální dani
5.9.2019
Vláda od Ministerstva financí obdržela návrh na...
Přípravy na spuštění projektu elektronické neschopenky podle MPSV pokračují
5.9.2019
Datum spuštění projektu elektronické neschopenky...

Diskuse

comments powered by Disqus