Domů Články Zákon o právu na digitální službu: do pěti let má na komunikaci s úřady stačit počítač

Zákon o právu na digitální službu: do pěti let má na komunikaci s úřady stačit počítač

S podpisy 137 poslanců napříč kluby i podporou vlády budou zákonodárci projednávat zákon o právu na digitální službu. Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše by měl nový předpis přinést přesný harmonogram digitalizace státní správy. Představitelé všech stran zastoupených v dolní komoře, kteří ve středu předpis představili na tiskové konferenci, ho označili za přelomový až revoluční.

Zákon má posílit práva občanů a firem na to, aby jim státní správa poskytovala své služby elektronicky

„Umožní v průběhu následujících let podle přesného harmonogramu ministerstvům a vládě digitalizovat státní správu tak, aby to byla služba občanům. Do pěti let by měl mít občan možnost komunikovat se státem digitálně,“ vysvětlil předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Podle předsedy ODS Petra Fialy zákon přinese občanům také úlevu. „Nejde o mechanické překlápění z papíru, ale o zjednodušení agend a jejich následné převedení do elektronické podoby. Otevírá se cesta k tomu, že občan přijde na úřad a místo peněženky plné dokladů bude mít jednu kartičku, zbytek si stát mezi svými úřady vymění. Tento zákon pokládáme za mimořádně důležitý pro budoucnost moderního státu,“ sdělil podle serveru ČT24 Fiala.

„Zákon by měl občanům zjednodušit život, ale zároveň dává vládě závazek. A to do 12 měsíců ode dne účinnosti zveřejnit katalog agend a do čtyř let je uvést k životu. Pokud občan nedostane službu v elektronické podobě, může ji po úřadech vymáhat soudně,“ uvedl premiér Andrej Babiš (ANO).

Na zákonu pracovaly všechny strany, vláda i ICTinformační a komunikační technologie
Unie

Předkladatelé zvolili pro předpis podobu poslanecké iniciativy, i když má podporu napříč stranami, s ohledem na to, že jeho účinnost přesáhne současné volební období.

Na přípravě zákona spolupracovaly všechny strany ve sněmovně, zástupce vlády (zmocněnec pro digitalizaci) Vladimír Dzurilla a zástupce komerčního sektoru Zdeněk Zajíček. „Návrh se nám podařilo vykomunikovat i s jednotlivými ministerstvy,“ uvedl podle ČT24 Bartoš. Zdůraznil, že norma má i podporu premiéra a jeho kabinetu.

Zdroj: ČT24

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Zájem o Účtenkovku neustála padá, v březnu se přihlásilo nejméně lidí od spuštění loterie
23.4.2019
Zájem o loterii s názvem Účtenkovka stále klesá. Do...
Sněmovna podpořila další vlnu EET, projednávání čekají zřejmě obstrukce
18.4.2019
Do závěrečného schvalování posunula sněmovna vládní...
Za první kvartál bylo na nové projekty z fondů EU přiděleno 25 miliard Kč
17.4.2019
Včera v úterý 16. dubna se sešla v Uměleckoprůmyslovém...
Rada EU definitivně schválila směrnici o autorském právu, schválili ji ministři zemědělství
16.4.2019
Ministři zemědělství členských států Evropské unie dnes...
Babiš oznámil změny ve vládě, vymění ministry dopravy a průmyslu
11.4.2019
Premiér Andrej Babiš po schůzce s prezidentem oznámil...

Diskuse

comments powered by Disqus