Domů Články Zákon o právu na digitální službu: do pěti let má na komunikaci s úřady stačit počítač

Zákon o právu na digitální službu: do pěti let má na komunikaci s úřady stačit počítač

S podpisy 137 poslanců napříč kluby i podporou vlády budou zákonodárci projednávat zákon o právu na digitální službu. Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše by měl nový předpis přinést přesný harmonogram digitalizace státní správy. Představitelé všech stran zastoupených v dolní komoře, kteří ve středu předpis představili na tiskové konferenci, ho označili za přelomový až revoluční.

Zákon má posílit práva občanů a firem na to, aby jim státní správa poskytovala své služby elektronicky

„Umožní v průběhu následujících let podle přesného harmonogramu ministerstvům a vládě digitalizovat státní správu tak, aby to byla služba občanům. Do pěti let by měl mít občan možnost komunikovat se státem digitálně,“ vysvětlil předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Podle předsedy ODS Petra Fialy zákon přinese občanům také úlevu. „Nejde o mechanické překlápění z papíru, ale o zjednodušení agend a jejich následné převedení do elektronické podoby. Otevírá se cesta k tomu, že občan přijde na úřad a místo peněženky plné dokladů bude mít jednu kartičku, zbytek si stát mezi svými úřady vymění. Tento zákon pokládáme za mimořádně důležitý pro budoucnost moderního státu,“ sdělil podle serveru ČT24 Fiala.

„Zákon by měl občanům zjednodušit život, ale zároveň dává vládě závazek. A to do 12 měsíců ode dne účinnosti zveřejnit katalog agend a do čtyř let je uvést k životu. Pokud občan nedostane službu v elektronické podobě, může ji po úřadech vymáhat soudně,“ uvedl premiér Andrej Babiš (ANO).

Na zákonu pracovaly všechny strany, vláda i ICTinformační a komunikační technologie
Unie

Předkladatelé zvolili pro předpis podobu poslanecké iniciativy, i když má podporu napříč stranami, s ohledem na to, že jeho účinnost přesáhne současné volební období.

Na přípravě zákona spolupracovaly všechny strany ve sněmovně, zástupce vlády (zmocněnec pro digitalizaci) Vladimír Dzurilla a zástupce komerčního sektoru Zdeněk Zajíček. „Návrh se nám podařilo vykomunikovat i s jednotlivými ministerstvy,“ uvedl podle ČT24 Bartoš. Zdůraznil, že norma má i podporu premiéra a jeho kabinetu.

Zdroj: ČT24

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Projekt MoJe daně - on-line finančního úřad má nabídnout klientský přístup a snazší orientaci v daních
26.6.2019
Ministerstvo financí pracuje na projektu MoJe daně,...
MV chystá projekt online podání daňového přiznání nebo přihlašování do Portálu přes internetové bankovnictví
24.6.2019
Spuštěním Portálu občana v červenci loňského roku spolu...
eNeschopenka definitivně schválena podpisem prezidenta
20.6.2019
Do Poslanecké sněmovny bylo doručeno rozhodnutí...
Budou mít elektronické petice stejnou váhu jako papírové?
14.6.2019
Petiční výbor Poslanecké sněmovny projednal novelu...
Senát schválil odklad e-neschopenky, čeká se už jen na podpis prezidenta
13.6.2019
Senátoři včera schválili odklad startu projektu...

Diskuse

comments powered by Disqus