Domů Články Zákon o právu na digitální službu prošel připomínkami všech politických stran

Zákon o právu na digitální službu prošel připomínkami všech politických stran

Předseda Pirátů Ivan Bartoš svolal schůzku všech parlamentních stran, aby pokračovaly v debatě o zákonu zavádějícím tzv. právo na digitální službu. Zástupci stran i vládní zmocněnec pro digitalizaci Vladimír Dzurilla měli možnost dodat své připomínky, které na schůzce prodiskutovali. Zákon, který vznikl ve spolupráci s ICT UNIÍ, má občanům garantovat možnost komunikovat se státem digitálně.

„Chceme vše dotáhnout do zdárného konce, proto je naprosto zásadní, aby měl zákon podporu mezi všemi důležitými aktéry, a to v tuto chvíli má. V září svou podporu potvrdil na schůzce Jakubu Michálkovi i premiér Babiš,“ uvedl předseda Výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj Ivan Bartoš.

„Možnost připomínkovat zákon a zasáhnout tak do jeho podoby dostaly všechny strany. Piráti prosadili dva důležité paragrafy – paragraf 12, který řeší otevřená data a 13, který adresuje technologickou neutralitu,“ dodal Bartoš.

V příštích dvou týdnech dojde k vypořádání drobných legislativně-technických úprav a očekává se finalizace finančních dopadů tohoto zákona. Podle současných odhadů zástupců ICTinformační a komunikační technologie
UNIE by zavedení zákona, respektive související digitalizace ve státní správě, mělo vliv na růst HDP v ročním objemu 1,6 miliardy, a to díky zjednodušení procesů, výraznému odbourání byrokracie a zefektivnění podnikání. Nad finálním návrhem zákona včetně souvisejících analýz se zástupci politických stran sejdou opět 1. listopadu 2018.

„Zákon zcela mění dosavadní komunikaci občanů se státem. Doposud se stává, že úřady odmítají komunikovat elektronicky. Nově každý úkon půjde vyřídit z počítače z domova či z chytrého telefonu. Zákon definuje, že se digitální způsob komunikace musí lidem umožnit a oni si mohou tuto cestu zvolit. Možnost digitálně komunikovat s úřady značně sníží finanční náklady státu i jednotlivce a lidé ušetří čas, který dnes prosedí na úřadech,“ shrnul Ondřej Profant, předseda Podvýboru pro e-GovernmentModernizace veřejné správy s využitím nových možností informačních a komunikačních technologií s cílem maximálněě zpřístupnit a zjednošit pro občany styk s veřejnou správou.
.

Zdroj: pirati.cz

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Portál občana nově umožňuje využívat informace z registru řidičů
13.2.2019
Stav bodového konta řidiče, detaily k řidičskému...
Ministerstvo financí rozjíždí IT systém na ochranu občanů před hazardem
13.2.2019
V loňském roce došlo díky regulaci hazardu k...
PES pomůže podnikatelům - přehled všech povinností bude na jednom místě, zadarmo to ale nebude!
11.2.2019
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) se rozhodlo...
Úřady nejsou připraveny na konec rodných čísel, vnitro chystá odklad
4.2.2019
Některé české úřady jsou zaskočeny, že od ledna...
Poslanci schválili nové povinnosti pro obce a úřady v oblasti přístupnosti internetových stránek a mobilních aplikací
1.2.2019
Poslanci schválili návrh zákona o přístupnosti...

Diskuse

comments powered by Disqus