Domů Články Zákon o právu na digitální službu prošel připomínkami všech politických stran

Zákon o právu na digitální službu prošel připomínkami všech politických stran

Předseda Pirátů Ivan Bartoš svolal schůzku všech parlamentních stran, aby pokračovaly v debatě o zákonu zavádějícím tzv. právo na digitální službu. Zástupci stran i vládní zmocněnec pro digitalizaci Vladimír Dzurilla měli možnost dodat své připomínky, které na schůzce prodiskutovali. Zákon, který vznikl ve spolupráci s ICT UNIÍ, má občanům garantovat možnost komunikovat se státem digitálně.

„Chceme vše dotáhnout do zdárného konce, proto je naprosto zásadní, aby měl zákon podporu mezi všemi důležitými aktéry, a to v tuto chvíli má. V září svou podporu potvrdil na schůzce Jakubu Michálkovi i premiér Babiš,“ uvedl předseda Výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj Ivan Bartoš.

„Možnost připomínkovat zákon a zasáhnout tak do jeho podoby dostaly všechny strany. Piráti prosadili dva důležité paragrafy – paragraf 12, který řeší otevřená data a 13, který adresuje technologickou neutralitu,“ dodal Bartoš.

V příštích dvou týdnech dojde k vypořádání drobných legislativně-technických úprav a očekává se finalizace finančních dopadů tohoto zákona. Podle současných odhadů zástupců ICTinformační a komunikační technologie
UNIE by zavedení zákona, respektive související digitalizace ve státní správě, mělo vliv na růst HDP v ročním objemu 1,6 miliardy, a to díky zjednodušení procesů, výraznému odbourání byrokracie a zefektivnění podnikání. Nad finálním návrhem zákona včetně souvisejících analýz se zástupci politických stran sejdou opět 1. listopadu 2018.

„Zákon zcela mění dosavadní komunikaci občanů se státem. Doposud se stává, že úřady odmítají komunikovat elektronicky. Nově každý úkon půjde vyřídit z počítače z domova či z chytrého telefonu. Zákon definuje, že se digitální způsob komunikace musí lidem umožnit a oni si mohou tuto cestu zvolit. Možnost digitálně komunikovat s úřady značně sníží finanční náklady státu i jednotlivce a lidé ušetří čas, který dnes prosedí na úřadech,“ shrnul Ondřej Profant, předseda Podvýboru pro e-GovernmentModernizace veřejné správy s využitím nových možností informačních a komunikačních technologií s cílem maximálněě zpřístupnit a zjednošit pro občany styk s veřejnou správou.
.

Zdroj: pirati.cz

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Smlouva uzavřená na základě JŘBU musí být vždy časově omezena, soud potvrdil rozhodnutí ÚOHS
20.5.2019
Krajský soud v Brně svým dubnovým rozsudkem potvrdil...
Spuštění plně funkční eNeschopenky je plánováno od příštího roku
15.5.2019
Zcela zásadním způsobem se má změní vyřizování pracovní...
Ministerstvo financí do konce května předloží návrh podoby 7% digitální daně
13.5.2019
Vláda České republiky se tak chce zařadit mezi...
Vláda zaujala k návrhu zákona o právu na digitální služby neutrální stanovisko, upozornila i na nedostatky
7.5.2019
Server eGov.cz zanalyzoval stanovisko vlády k návrhu na...
Premiér uvedl do úřadů tři nové ministra, dostali řadu úkolů
1.5.2019
Předseda vlády Andrej Babiš uvedl v úterý 30. dubna...

Diskuse

comments powered by Disqus