Domů Články Zákon o právu občana na digitální služby míří do druhého čtení ve sněmovně

Zákon o právu občana na digitální služby míří do druhého čtení ve sněmovně

Zákon, který má občanům garantovat právo do pěti let od jeho schválení požadovat od státu veškerou komunikaci elektronicky, se opět posunul o další pomyslnou metu. Ve spolupráci s Ministerstvem vnitra a jeho náměstky se minulý týden zástupci sněmovních stran a odborného týmu shodli na finálním znění pozměňovacího návrhu, který upravuje potřebné aspekty pro implementaci zákona – úpravy sdílení dat mezi resorty, využívání cloudových služeb a další.

Pozměňovací návrh již byl předložen Výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj

Vzhledem ke společnému postupu, aktivní spolupráci s Ministerstvem vnitra i podpoře ze strany premiéra a ministra Jana Hamáčka by tato verze mohla být Sněmovnou přijata.

„Jsem rád, že práce na zákonu postupuje i přes léto podle plánu. V úterý jsme společně na Ministerstvu vnitra odsouhlasili komplexní pozměňovací návrh, který nyní navíc obsahuje důležité změny souvisejících zákonů a definuje pravidla například pro sdílení již jednou získaných dat mezi resorty. Věřím, že zákon o právu občana na digitální služby bude schválen oběma komorami parlamentu do konce roku,“ uvedl Ivan Bartoš.

„Zákon má být vlajkovou lodí české digitalizace. Nasadí jasný směr pro dalších 5 let a konečně začne řešit dlouhodobé problémy. Samotné paradigma se změní. Stát nebude sledovat svůj vnitřní provoz, ale potřeby občanů. A to vše v široké politické shodě včetně podpory vlády a jejího zmocněnce pro digitalizaci,“ upřesnil předseda Podvýboru pro eGovernment Ondřej Profant.

Návrh, který Sněmovna již v prvním čtení schválila, připravila skupina pod výborem pro veřejnou správu vedená předsedou Pirátů Ivanem Bartošem. Podíleli se na něm poslanci ze všech parlamentních stran, vládní zmocněnec pro digitalizaci Vladimír Dzurilla a zástupci komerční sféry, zejména ICTinformační a komunikační technologie
Unie reprezentované jejím prezidentem Zdeňkem Zajíčkem.

Zdroj: Piráti

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Start další fáze EET se blíží, čeká se na podpis prezidenta
18.9.2019
Parlament minulý týden schválil návrh novely zákona o...
Garanční výbor podpořil zákon o právu na digitální služby
10.9.2019
Výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj, kterému...
Ministerstvo financí připravilo návrh zákona o digitální dani
5.9.2019
Vláda od Ministerstva financí obdržela návrh na...
Přípravy na spuštění projektu elektronické neschopenky podle MPSV pokračují
5.9.2019
Datum spuštění projektu elektronické neschopenky...
Vláda schválila novelu daňového řádu, která přináší rozsáhlou modernizaci, zjednodušení a elektronizaci daní
27.8.2019
Klíčovou změnou novely je legislativní ukotvení "online...

Diskuse

comments powered by Disqus