Domů Články Změní se způsob přihlašování k datovým schránkám?

Změní se způsob přihlašování k datovým schránkám?

Dosavadní způsoby přihlašování k datovým schránkám mají buď nízkou úroveň zabezpečení, nebo jsou moc nákladné či složité. A tak vnitro chystá zcela novou možnost. Budeme se k datovým schránkám přihlašovat např. pomocí obrázkového PINu?

"Cestu k některým změnám bylo nutné otevřít i po právní stránce a o to se postarala nedávná novela vyhlášky č. 194/2009 (o stanovení podrobností užívání a provozování informačního systému datových schránek). Jedna její část je již účinná (od 1. listopadu 2018), další nabude účinnosti k 1. březnu 2019.", uvedl informaci server lupa.cz.

Mobilní elektronický prostředek (MEP)

V návrhu vyhlášky se navrhuje zavést tzv. mobilní elektronický prostředek jako elektronický prostředek pro autentizaci a identifikaci pouze v rámci ISDS, který by rozšířil současnou nabídku doplňkových autentizačních metod.

"Přihlášení do datové schránky pomocí MEP nebude vyžadovat zadání složitého hesla, ale například obrázkového PINu, případně potvrzení systémovým prostředkem podporovaným na dané platformě telefonu (otisk prstu, sken obličeje).

Vydání ani používání MEP pak nebude spojeno s žádnými poplatky. Přihlašování do datové schránky pomocí MEP bude dvoufaktorové, a to na základě kombinace minimálně dvou různých z následujících tří typů faktorů:

1) „něco, co mám“ – předmět, například chytrý mobilní telefon nebo tablet,

2) „něco, co znám“ – heslo nebo PIN a

3) „něco, co jsem“ – biometrika.

Kromě zadání faktoru typu „něco, co znám“, nebude muset uživatel datové schránky zadávat žádné přihlašovací údaje. K přístupu do datové schránky tak bude vždy zapotřebí adekvátního mobilního zařízení za současného zadání hesla v podobě například obrázkového PINU nebo za současného využití biometrických prvků (otisk prstu, sken obličeje).", uvádí se v důvodové zprávě.

Bude z MEPu i další obecný identifikační prostředek?

V další fázi se uvažuje zavést MEP nejen jako volitelný doplněk pro současné uživatele datových schránek, ale jako samostatný prostředek pro elektronickou identifikaci, který budou moci používat nejen uživatelé datových schránek, ale i ti, kteří datovou schránkou nedisponují.

Zdroj: lupa.cz

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Dzurilla: Občanky i stavební povolení bude brzy možné vyřídit online
21.1.2019
Žádost o stavební povolení, vystavení nového občanského...
Úřad vlády se připojil k memorandu o spolupráci na rozvoji umělé inteligence
18.1.2019
Platforma pro umělou inteligenci Svazu průmyslu a...
Česká pošta přehodnotila projekt Pošta Partner, očekávaly se větší přínosy
14.1.2019
Pošta plánovala do konce roku 2025 převádět na obce a...
NKÚ letos plánuje 32 kontrol, zaměří se na kybernetickou bezpečnost i eObčanky
7.1.2019
Kolegium Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) schválilo...
V rámci projektu WiFi4EU podalo v první vlně žádost 360 obcí
31.12.2018
Projektem WiFi4EU Evropská komise podporuje zavádění...

Diskuse

comments powered by Disqus