Domů Články Změní se způsob přihlašování k datovým schránkám?

Změní se způsob přihlašování k datovým schránkám?

Dosavadní způsoby přihlašování k datovým schránkám mají buď nízkou úroveň zabezpečení, nebo jsou moc nákladné či složité. A tak vnitro chystá zcela novou možnost. Budeme se k datovým schránkám přihlašovat např. pomocí obrázkového PINu?

"Cestu k některým změnám bylo nutné otevřít i po právní stránce a o to se postarala nedávná novela vyhlášky č. 194/2009 (o stanovení podrobností užívání a provozování informačního systému datových schránek). Jedna její část je již účinná (od 1. listopadu 2018), další nabude účinnosti k 1. březnu 2019.", uvedl informaci server lupa.cz.

Mobilní elektronický prostředek (MEP)

V návrhu vyhlášky se navrhuje zavést tzv. mobilní elektronický prostředek jako elektronický prostředek pro autentizaci a identifikaci pouze v rámci ISDS, který by rozšířil současnou nabídku doplňkových autentizačních metod.

"Přihlášení do datové schránky pomocí MEP nebude vyžadovat zadání složitého hesla, ale například obrázkového PINu, případně potvrzení systémovým prostředkem podporovaným na dané platformě telefonu (otisk prstu, sken obličeje).

Vydání ani používání MEP pak nebude spojeno s žádnými poplatky. Přihlašování do datové schránky pomocí MEP bude dvoufaktorové, a to na základě kombinace minimálně dvou různých z následujících tří typů faktorů:

1) „něco, co mám“ – předmět, například chytrý mobilní telefon nebo tablet,

2) „něco, co znám“ – heslo nebo PIN a

3) „něco, co jsem“ – biometrika.

Kromě zadání faktoru typu „něco, co znám“, nebude muset uživatel datové schránky zadávat žádné přihlašovací údaje. K přístupu do datové schránky tak bude vždy zapotřebí adekvátního mobilního zařízení za současného zadání hesla v podobě například obrázkového PINU nebo za současného využití biometrických prvků (otisk prstu, sken obličeje).", uvádí se v důvodové zprávě.

Bude z MEPu i další obecný identifikační prostředek?

V další fázi se uvažuje zavést MEP nejen jako volitelný doplněk pro současné uživatele datových schránek, ale jako samostatný prostředek pro elektronickou identifikaci, který budou moci používat nejen uživatelé datových schránek, ale i ti, kteří datovou schránkou nedisponují.

Zdroj: lupa.cz

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Budou mít elektronické petice stejnou váhu jako papírové?
14.6.2019
Petiční výbor Poslanecké sněmovny projednal novelu...
Senát schválil odklad e-neschopenky, čeká se už jen na podpis prezidenta
13.6.2019
Senátoři včera schválili odklad startu projektu...
Elektronickému stavebnímu deníku dala vláda naději
11.6.2019
Vláda dala včera neutrální stanovisko návrhu na změnu...
Ministryně Maláčová jmenovala nové náměstky, náměstkem pro ICT bude Jan Baláč
4.6.2019
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD)...
ČD - Telematika dále posiluje wi-fi na nádražích, spojila síly s největší světovou sítí Fon
31.5.2019
Přístup k bezdrátové síti wi-fi na vybraných nádražích...

Diskuse

comments powered by Disqus